Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava získala novou dominantu. Grossmannova vila je zrekonstruována

Ostrava-město |  | Ostravské minuty

V Ostravě byla úspěšně dokončena záchrana Grossmannovy vily, památkově chráněného architektonického skvostu města. Po rozsáhlé obnově, zahájené koncem roku 2021 a zaměřené mimo jiné na odstranění dřevomorky, je vila připravena otevřít své brány prvním návštěvníkům.

Rekonstrukcí Grossmannovy vily získala Ostrava i celý MS kraj architektonickou perlu, která se jistě brzy stane vyhledávaným turistickým cílem. Budova byla přitom ve velmi špatném stavu a navíc byla silně napadena dřevomorkou. Záchrana tak byla proveden na poslední chvíli.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem nesmírně rád, že se povedlo tenhle objekt zrekonstruovat a chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom podíleli. Ostrava tím získává svou další dominantu. Myslím si, že v širokém okolí opravdu nic podobného není a já bych chtěl pozvat všechny, kteří tady bydlí nebo jsou v dojezdové vzdálenosti, anebo třeba jsou i z větší vzdálenosti a jsou fandové architektury, aby přijeli a podívali se, protože je to opravdu unikátní stavba, jak svým rozsahem, tak i tou provedenou rekonstrukcí. My samozřejmě v Ostravě už dneska a možná si to málo lidí uvědomuje, máme turistických cílů celou řadu. Ostrava není samozřejmě prvoplánově vnímána jako město cestovního ruchu, ale ono to tak úplně není, protože s devíti sty tisíci návštěvníky Dolní oblasti Vítkovic, s více než šesti sty tisíci návštěvníky ostravské zoologické. A takhle bych mohl pokračovat. Věřím, že jsme právě touto rekonstrukcí získali další střípek do mozaiky toho návštěvnického programu. Budou se tady moci projít ve vile i v zahradě. Samozřejmě věříme, že se nám to povede nastartovat, že ten zájem lidí o tuto stavbu bude."
Břetislav Riger: náměstek primátora Ostravy: "Celkové náklady včetně DPH byly sto třicet dva milionů korun. Momentálně s tím, že ještě budeme mít vlastně interiéry za něco málo přes pět milionů. Opět je to částka s DPH. Čili toto jsou vlastně celkové náklady s tím, že já si myslím, že ty peníze jsou vidět na každém kroku tady. Takže já si myslím, že ta rekonstrukce opravdu se podařila a je to ne jako nezměrné dílo, prostě obrovské, které se zdařilo. Každý člověk přispěl svým způsobem a myslím si, že se to opravdu vyplatilo. Nebylo to v možnostech žádného soukromníka a myslím si, že možná snad nějaká firma nebo nějaký bohatý člověk. Ale tím, že tady je těžké to využití, tak se tady nedalo předpokládat, že by nějaký soukromý kapitál do té budovy přiteklo."

Velkou výzvou bylo schodiště, které bylo při jedné z přestaveb úplně odstraněno. Stavebníci ho ale dokázali znovu postavit podle kousku prkna a fotografie.

Daniel Vaněk, architekt: "Věděli jsme jeden rozměr a podle fotografie jsme odměřili všechny ostatní rozměry toho schodiště. Byla to práce na několik týdnů, než se nám čísla, která byla na začátku, potkala s těmi, která jsme měli na konci. Já jsem rád, že můžu říct, že se to podařilo, řekl bych téměř na sto procent. Bylo to hlavně díky tomu, jaký přístup měli realizátoři, investor a jak. V podstatě se sešel ten tým, protože to byl jako základ úspěchu. A myslím si, že ta vila opravdu je realizována téměř stoprocentně tak, jak původně vypadala. Že především drží ten její původní charakter. Tady například v té v té hale můžeme vidět tapetu, která byla provedena jako kopie. Je to vlastně vytištěná na míru tapeta podle vlastně původní fotografie, kde jsme měřili ten ten dekor a byla vyrobena jenom pro tuto místnost. Jak to bylo náročné? Tady každý detail."
Jiří Šmídák, výkonný ředitel společnosti Morys: "Všechno bylo specifické. Od žaluzií přes kličky na oknech, vitráže, dřevěná část fasády. Hlavně před těmi sto lety to byl běžný postup, který už se teďka nevyskytuje. Takže třeba nad částí fasády jsme zhruba dva měsíce bádali, jak to vůbec vyrobit, protože teďka už není nikdo, kdo by si to pamatoval. Tak po dvou měsících jsme přišli na to, jak technologicky vůbec provést některé části. Takže to bylo specifikum této stavby. Některé věci nejdou prostě vyrobit jinak než postaru, akorát že už není nikdo, kdo by si to pamatoval. Třeba pán, který provádí vitráže, je osmdesátiletý aktivní chlap, který nemá žádného následovníka. Problém s dřevomorkou vlastně nebyl patrný na začátku, ale potom, kdy se sundalo obložení, které zaplaťpánbůh od těch stěn bylo oddělené. Ještě chytře pan Grossmann provedl lepenkou odděleni od těch zděných konstrukcí, co šlo demontovat, jsme demontovali a pak se nastavily mikrovlny, kterýma se spálila ta houba a mohli jsme následně pokračovat."


Stavebník František Grossmann vilu dostavěl téměř přesně před 100 lety a rekonstrukce ji přiblížila původnímu vzhledu zhruba z 90 procent. Dům byl už v době svého vzniku mimořádný. 

Tomáš Rusek, kurátor Vily Grossmann: "František Grossmann se narodil v roce 1876 ve Slezském Pustějově. Jeho tatínek byl zednický předákem, takže ty základy stavebního řemesla jistě získal od svého otce. Zdokonalil se pak studiem na Německé průmyslové škole v Brně a začíná svou praxi prakticky stavitelství ve Frýdku. Ve Frýdku také zakládá svou firmu. V roce 1904, ale už po dvou letech se přenáší do Moravské Ostravy a v té Moravské Ostravě prakticky působí až do své smrti. Ty nejznámější stavby, které byste dnes nalezli třeba v literatuře, tak jsou právě z toho předválečného období. Je to třeba dostavba kostela v Mariánských Horách, areál Nové vodárny anebo například Dům katolických tovaryšů v centru Moravské Ostravy. Stavební činnost Františka Grossmanna pokračovala samozřejmě i po událostech první světové války. Stavěl hodně ve Štramberku, areál Štramberku, Vítkovických cementárny, domy u kamenolomu Kotouč atd. atd. Největších zisků firma dosahovala v roce 1929. Bylo to půl milionu Československých korun čistého zisku. On si v té době kupuje nové auto, investuje své peníze do ostatních společností, diverzifikuje své portfolio, jak bychom dneska řekli. Nicméně vzápětí přijde velká hospodářská krize, která zasáhla Československo na počátku třicátých let. A ta prakticky velmi citelně právě postihla ten sektor stavebnictví. On se dostává do dluhové spirály, neplatí mu zákazníci za realizace, on není schopen splácet materiál a nakonec bohužel řeší tuto situaci sebevraždou."
Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Ta dvacátá léta jsou i v Ostravě obdobím, kdy právě dochází k rozvoji věžových čtvrtí a i v Moravské Ostravě, Slezské Ostravě a okolí se stavějí vily obytné, ale takto honosná se opravdu vymykala tomu ostravskému průměru. To fakt patří někam jinam. Tou svou monumentální částí i tím, jak byla vybavena, což vlastně zmiňoval i ten dobový tisk. Jinak samozřejmě známe vily na Sadové v dnešním Komenského sadu na Slezské Ostravě. To je období toho rozvoje velkého boomu stavitelství. Takže v tomto to vlastně do toho kontextu zapadá. Ale ten objem, ten obsah, tak ten je úplně jiný, ten byl výjimečný."

Důležité nyní bude vdechnout vile život. Kromě pravidelných prohlídek, chce magistrát honosných prostor využívat ke konání slavnostních událostí.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Nová vila bude fungovat v provozním režimu od 4. dubna, kdy ty první prohlídky proběhnou i s takovým charitativním nádechem, protože výtěžek z těchto prohlídek bude věnován na mobilní hospic Ondrášek. Než se ta vila zaběhne do standardního režimu, tak jsou naplánované prohlídky a prohlídkové okruhy a trasy od pátku do neděle, kde si otestujeme, jaký zájem tu bude. A podle toho od léta chceme, aby vila fungovala v plném režimu, to znamená od úterý do neděle kromě pondělí, protože klasicky pondělky jsou zavřené stejně jako hrady a zámky. Nicméně chtěla bych upozornit, že zástupci Černé Louky, kteří dostali tuto vilu na starosti a ten provoz jako takový, dlouhodobě objížděli a chystali se už dlouho dopředu objížděli vily, jako například vilu Tugendhat, která je opravdu takovou vlajkovou lodí mezi těmi místy. My bychom byli rádi, kdyby jednou toho věhlasu vily Tugendhat ta vila opravdu dosáhla. A říkali jsme si, že by bylo dobré tady možná podepsat nějakou důležitou dohodu nebo úmluvu, popřípadě nějaký jiný slavnostní akt, který by ten věhlas té vile dodal. My jsme samozřejmě řešili hlavně ty provozní náklady, to znamená, jakým způsobem bude fungovat a kolik to město asi bude stát. Zatím je to v řádu jednotek milionů napočítáno u toho nabíhajícího provozu. Pokud už to bude v plném režimu, tak předpokládáme, že by ta vila mohla prokazovat až padesátiprocentní soběstačnost." 

Vila ještě čeká na dobový nábytek, který se v těchto dnech dodělává. Poprvé se budou moci návštěvníci do vily podívat 4. dubna. Detaily zájemci najdou na webu vilagrossmann.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

Rekonstrukce Grossmannovy vily je hotova. Od dokončení unikátní stavby uběhlo 100 let

V Ostravě byla úspěšně dokončena záchrana Grossmannovy vily, památkově chráněného architektonického skvostu města. Po rozsáhlé obnově, zahájené koncem roku 2021 a zaměřené mimo jiné na odstranění dřevomorky, je vila připravena otevřít své brány prvním návštěvníkům.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Štramberské roubenky, Jurkovičova sušárna i kostelní varhany. Kraj podpoří obnovu památek

9. března 2024 13:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj letos přispěje na obnovu kulturních památek v regionu 12 milionů korun. Zastupitelé schválili finanční podporu 27 projektů na rekonstrukce či opravy kulturně či historicky významných objektů. Nad rámec tohoto programu kraj také přispěje 1,3 milionu korun na novou expozici v krovu kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně.


Absolutní vítěz mezi úřady: Moravskoslezský kraj triumfuje v Národní ceně kvality ČR

Včera 13:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajský úřad Moravskoslezského kraje obdržel nejvyšší možné ocenění za kvalitu ve veřejné správě. V Národní ceně kvality České republiky získal v programu Excelence titul excelentní organizace ve veřejném sektoru a stal se absolutním vítězem soutěže.

Policisté v kraji řeší případy internetových podvodů s pneumatikami, buďte obezřetní

Včera 13:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před podvodnými e-shopy, které v posledních dnech způsobily škody v desítkách tisíc korun. Falešné internetové obchody slibují výhodné nabídky pneumatik, ale zboží po zaplacení nikdy nedorazí. Oběti zaznamenali policisté na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Opavsku i v Ostravě.

Veletrh středních škol a zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

23. listopadu 2024 16:20 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

23. listopadu 2024 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

23. listopadu 2024 14:10 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

22. listopadu 2024 11:24 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček | Miniexpres centra Ostravy

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Přehlídka středních škol opět pomohla porubským deváťákům s výběrem dalšího studia

21. listopadu 2024 17:27 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

Studenti pěti gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii

21. listopadu 2024 16:11 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Studenti 5 gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Uspořádali demonstraci na Hlavní třídě, kde vystoupili s živými obrazy připomínající klíčové události našich moderních dějin.

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se bude stěhovat do větších a komfortnějších prostor

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se dočká důstojného zázemí. Dlouhá léta se potýká zejména s malými kancelářemi, nevyhovující čekárnou a absencí sociálního zařízení pro klienty, vlhkostí a plísněmi.

V Ostravě se textil sbírá už 10 let. Dělají se z něj lavičky i pískoviště

21. listopadu 2024 14:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava neustále vylepšuje odpadové hospodářství a i díky moderní třídící lince patří v nakládání s odpady mezi lídry naší země. Od příštího roku je podle zákona nutné třídit i textil, což v Ostravě funguje už více než 10 let. Množství kontejnerů na oděvy bude ještě zvýšeno.

Ostrava získala novou dominantu. Grossmannova vila je zrekonstruována
Vydáno 28. března 2024 14:31, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
V Ostravě byla úspěšně dokončena záchrana Grossmannovy vily, památkově chráněného architektonického skvostu města. Po rozsáhlé obnově, zahájené koncem roku 2021 a zaměřené mimo jiné na odstranění dřevomorky, je vila připravena otevřít své brány prvním návštěvníkům.

Rekonstrukcí Grossmannovy vily získala Ostrava i celý MS kraj architektonickou perlu, která se jistě brzy stane vyhledávaným turistickým cílem. Budova byla přitom ve velmi špatném stavu a navíc byla silně napadena dřevomorkou. Záchrana tak byla proveden na poslední chvíli.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem nesmírně rád, že se povedlo tenhle objekt zrekonstruovat a chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom podíleli. Ostrava tím získává svou další dominantu. Myslím si, že v širokém okolí opravdu nic podobného není a já bych chtěl pozvat všechny, kteří tady bydlí nebo jsou v dojezdové vzdálenosti, anebo třeba jsou i z větší vzdálenosti a jsou fandové architektury, aby přijeli a podívali se, protože je to opravdu unikátní stavba, jak svým rozsahem, tak i tou provedenou rekonstrukcí. My samozřejmě v Ostravě už dneska a možná si to málo lidí uvědomuje, máme turistických cílů celou řadu. Ostrava není samozřejmě prvoplánově vnímána jako město cestovního ruchu, ale ono to tak úplně není, protože s devíti sty tisíci návštěvníky Dolní oblasti Vítkovic, s více než šesti sty tisíci návštěvníky ostravské zoologické. A takhle bych mohl pokračovat. Věřím, že jsme právě touto rekonstrukcí získali další střípek do mozaiky toho návštěvnického programu. Budou se tady moci projít ve vile i v zahradě. Samozřejmě věříme, že se nám to povede nastartovat, že ten zájem lidí o tuto stavbu bude."
Břetislav Riger: náměstek primátora Ostravy: "Celkové náklady včetně DPH byly sto třicet dva milionů korun. Momentálně s tím, že ještě budeme mít vlastně interiéry za něco málo přes pět milionů. Opět je to částka s DPH. Čili toto jsou vlastně celkové náklady s tím, že já si myslím, že ty peníze jsou vidět na každém kroku tady. Takže já si myslím, že ta rekonstrukce opravdu se podařila a je to ne jako nezměrné dílo, prostě obrovské, které se zdařilo. Každý člověk přispěl svým způsobem a myslím si, že se to opravdu vyplatilo. Nebylo to v možnostech žádného soukromníka a myslím si, že možná snad nějaká firma nebo nějaký bohatý člověk. Ale tím, že tady je těžké to využití, tak se tady nedalo předpokládat, že by nějaký soukromý kapitál do té budovy přiteklo."

Velkou výzvou bylo schodiště, které bylo při jedné z přestaveb úplně odstraněno. Stavebníci ho ale dokázali znovu postavit podle kousku prkna a fotografie.

Daniel Vaněk, architekt: "Věděli jsme jeden rozměr a podle fotografie jsme odměřili všechny ostatní rozměry toho schodiště. Byla to práce na několik týdnů, než se nám čísla, která byla na začátku, potkala s těmi, která jsme měli na konci. Já jsem rád, že můžu říct, že se to podařilo, řekl bych téměř na sto procent. Bylo to hlavně díky tomu, jaký přístup měli realizátoři, investor a jak. V podstatě se sešel ten tým, protože to byl jako základ úspěchu. A myslím si, že ta vila opravdu je realizována téměř stoprocentně tak, jak původně vypadala. Že především drží ten její původní charakter. Tady například v té v té hale můžeme vidět tapetu, která byla provedena jako kopie. Je to vlastně vytištěná na míru tapeta podle vlastně původní fotografie, kde jsme měřili ten ten dekor a byla vyrobena jenom pro tuto místnost. Jak to bylo náročné? Tady každý detail."
Jiří Šmídák, výkonný ředitel společnosti Morys: "Všechno bylo specifické. Od žaluzií přes kličky na oknech, vitráže, dřevěná část fasády. Hlavně před těmi sto lety to byl běžný postup, který už se teďka nevyskytuje. Takže třeba nad částí fasády jsme zhruba dva měsíce bádali, jak to vůbec vyrobit, protože teďka už není nikdo, kdo by si to pamatoval. Tak po dvou měsících jsme přišli na to, jak technologicky vůbec provést některé části. Takže to bylo specifikum této stavby. Některé věci nejdou prostě vyrobit jinak než postaru, akorát že už není nikdo, kdo by si to pamatoval. Třeba pán, který provádí vitráže, je osmdesátiletý aktivní chlap, který nemá žádného následovníka. Problém s dřevomorkou vlastně nebyl patrný na začátku, ale potom, kdy se sundalo obložení, které zaplaťpánbůh od těch stěn bylo oddělené. Ještě chytře pan Grossmann provedl lepenkou odděleni od těch zděných konstrukcí, co šlo demontovat, jsme demontovali a pak se nastavily mikrovlny, kterýma se spálila ta houba a mohli jsme následně pokračovat."


Stavebník František Grossmann vilu dostavěl téměř přesně před 100 lety a rekonstrukce ji přiblížila původnímu vzhledu zhruba z 90 procent. Dům byl už v době svého vzniku mimořádný. 

Tomáš Rusek, kurátor Vily Grossmann: "František Grossmann se narodil v roce 1876 ve Slezském Pustějově. Jeho tatínek byl zednický předákem, takže ty základy stavebního řemesla jistě získal od svého otce. Zdokonalil se pak studiem na Německé průmyslové škole v Brně a začíná svou praxi prakticky stavitelství ve Frýdku. Ve Frýdku také zakládá svou firmu. V roce 1904, ale už po dvou letech se přenáší do Moravské Ostravy a v té Moravské Ostravě prakticky působí až do své smrti. Ty nejznámější stavby, které byste dnes nalezli třeba v literatuře, tak jsou právě z toho předválečného období. Je to třeba dostavba kostela v Mariánských Horách, areál Nové vodárny anebo například Dům katolických tovaryšů v centru Moravské Ostravy. Stavební činnost Františka Grossmanna pokračovala samozřejmě i po událostech první světové války. Stavěl hodně ve Štramberku, areál Štramberku, Vítkovických cementárny, domy u kamenolomu Kotouč atd. atd. Největších zisků firma dosahovala v roce 1929. Bylo to půl milionu Československých korun čistého zisku. On si v té době kupuje nové auto, investuje své peníze do ostatních společností, diverzifikuje své portfolio, jak bychom dneska řekli. Nicméně vzápětí přijde velká hospodářská krize, která zasáhla Československo na počátku třicátých let. A ta prakticky velmi citelně právě postihla ten sektor stavebnictví. On se dostává do dluhové spirály, neplatí mu zákazníci za realizace, on není schopen splácet materiál a nakonec bohužel řeší tuto situaci sebevraždou."
Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Ta dvacátá léta jsou i v Ostravě obdobím, kdy právě dochází k rozvoji věžových čtvrtí a i v Moravské Ostravě, Slezské Ostravě a okolí se stavějí vily obytné, ale takto honosná se opravdu vymykala tomu ostravskému průměru. To fakt patří někam jinam. Tou svou monumentální částí i tím, jak byla vybavena, což vlastně zmiňoval i ten dobový tisk. Jinak samozřejmě známe vily na Sadové v dnešním Komenského sadu na Slezské Ostravě. To je období toho rozvoje velkého boomu stavitelství. Takže v tomto to vlastně do toho kontextu zapadá. Ale ten objem, ten obsah, tak ten je úplně jiný, ten byl výjimečný."

Důležité nyní bude vdechnout vile život. Kromě pravidelných prohlídek, chce magistrát honosných prostor využívat ke konání slavnostních událostí.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Nová vila bude fungovat v provozním režimu od 4. dubna, kdy ty první prohlídky proběhnou i s takovým charitativním nádechem, protože výtěžek z těchto prohlídek bude věnován na mobilní hospic Ondrášek. Než se ta vila zaběhne do standardního režimu, tak jsou naplánované prohlídky a prohlídkové okruhy a trasy od pátku do neděle, kde si otestujeme, jaký zájem tu bude. A podle toho od léta chceme, aby vila fungovala v plném režimu, to znamená od úterý do neděle kromě pondělí, protože klasicky pondělky jsou zavřené stejně jako hrady a zámky. Nicméně chtěla bych upozornit, že zástupci Černé Louky, kteří dostali tuto vilu na starosti a ten provoz jako takový, dlouhodobě objížděli a chystali se už dlouho dopředu objížděli vily, jako například vilu Tugendhat, která je opravdu takovou vlajkovou lodí mezi těmi místy. My bychom byli rádi, kdyby jednou toho věhlasu vily Tugendhat ta vila opravdu dosáhla. A říkali jsme si, že by bylo dobré tady možná podepsat nějakou důležitou dohodu nebo úmluvu, popřípadě nějaký jiný slavnostní akt, který by ten věhlas té vile dodal. My jsme samozřejmě řešili hlavně ty provozní náklady, to znamená, jakým způsobem bude fungovat a kolik to město asi bude stát. Zatím je to v řádu jednotek milionů napočítáno u toho nabíhajícího provozu. Pokud už to bude v plném režimu, tak předpokládáme, že by ta vila mohla prokazovat až padesátiprocentní soběstačnost." 

Vila ještě čeká na dobový nábytek, který se v těchto dnech dodělává. Poprvé se budou moci návštěvníci do vily podívat 4. dubna. Detaily zájemci najdou na webu vilagrossmann.cz.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042249/ostrava-ziskala-novou-dominantu-grossmannova-vila-je-zrekonstruovana