Tento týden proběhla na základní škole na ulici Nádražní v Ostravě-Přívoze za přítomnosti primátora města Ostravy Jana Dohnala a ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka jedna z posledních besed pro školáky v letošním školním roce. Byla součástí projektu s názvem „Se strážníky si vím rady 2024“, který je určen k zajištění primárních preventivních aktivit žáků druhých tříd základních škol, které jsou navštěvovány dětmi ze sociálně vyloučených lokalit.
Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor města: "Naše městská policie zajišťuje širokou škálu preventivních aktivit, které obsáhnou od nejmenších až po seniory, ve spektru rozličných témat od bezpečí v dopravě po kyberbezpečí. Programy jsou přitom připraveny zajímavým způsobem, děti se i prostřednictvím hry učí, jak se zachovat v nebezpečných situacích, a jak se vyhnout různým rizikům. Nejinak je tomu i u nového projektu, který cílí k sociálně znevýhodněným místům. Bezpečnost ve městě je pro nás klíčová a je evidentní, že prevence nestojí na pokraji zájmu, naopak je efektivním prostředkem v boji s kriminalitou."
Miroslav Plaček, ředitel Městské policie Ostrava: "My věříme, že prevence se vyplácí, a to v každém věku, zejména pak u dětí a dospívající mládeže, která je velmi zranitelnou skupinou obyvatel. O to více se snažíme předat této cílové skupině v rámci našich preventivních aktivit a projektů maximum informací o rizicích, kterým mohou čelit v reálném životě, stejně tak i jak se jim bránit či jak jim úspěšně předcházet."
V průběhu školního roku jsou besedy a preventivní projekty tematicky zaměřeny vždy na konkrétní věkovou skupinu.
Pro předškoláky strážníci realizují dva programy s názvem Bezpečně pro předškoláky a BESIP pro předškoláky.
Pro ostravské základní školy pak má městská policie připraven preventivní program pro první až deváté třídy základních škol, vždy s jiným tematickým celkem pro jednotlivé třídy. Jde například o základy právního vědomí, zásady bezpečného chování doma, venku, na internetu či o informace k prevenci šikany.
U studentů středních škol se strážníci zaměřují na zvyšování právního vědomí středoškoláků, rizika v kyberprostoru, mezi které zahrnují například sexting, kybergrooming, netolismus, kyberstalking a jiné.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Řečí čísel strážníci v končícím školním roce realizovali celkem 103 besed pro mateřské školy, 573 besed pro žáky základních škol a 136 besed pro studenty středních škol. Stranou ale nezůstala ani výuka BESIP v rámci Národní strategie bezpečnosti silničního provozu. Tu ostravští strážníci zajišťovali pro žáky třetích a čtvrtých tříd čtyřiceti dvou ostravských základních škol."
V besedách a preventivních projektech budou ostravští strážníci pokračovat i v příštím školním roce.