Jak zlepšit úroveň péče o pacienty s míšním postižením a jak předcházet častým problémům s tím spojeným, přijeli diskutovat odborníci z celé republiky na Odbornou konferenci, která v těchto dnech probíhá v Ostravě.
Hana Weissová, primářka spinální rehabilitační jednotky RÚ Hrabyně: "Toto setkání je jednak o přednáškách, ale hlavně o diskuzích potom mezi námi. Proběhne také setkání členů společnosti pro míšní leze, což jsou zástupci spinálních jednotek, kteří jsou specializovaní právě na tuto problematiku."
Jedním z hlavních diskutovaných témat je problematika proleženin tedy takzvaných dekubitů, které se tvoří dlouhodobým tlakem na určitá místa na těle.
Lia Vašíčková, rehabilitační lékařka FN Brno: "Nejenom to, že člověk leží, ale jsou to i výživové parametry, psychika. Je to otázka sezení ve vozíku, toho, jak je nastavený vozík, toho, co má na sobě. Jestli na rizikových partiích nemá švy a podobně."
Jiří Kříž, primář spinální jednotky FN Motol: "V současné době se specializujeme na to, abychom vyřešili kvalitní hodnocení, jak funkční, tak neurologické spinálních pacientů. Abychom to dělali všichni stejně, abychom si ty informace předávali, abychom viděli, jak se ten stav vyvíjí."
Podle oborníků je ale v současnosti akutní a postakutní péče o pacienty s míšním postiženým na velmi dobré úrovni.