Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravský “zimní program” myslí na bezdomovce

Ostrava-město |

Začátkem zimy startuje v Ostravě každoročně „Zimní program“ pro lidi bez domova. Město ho spouští vždy, když noční teploty klesnou pod nulu a kapacita nocleháren se naplní. Problémy s místem pro zhruba 900 ostravských bezdomovců ale město nemá.

“Je to opakovaně několik zim za sebou, takže si myslím, že my nemusíme vymýšlet něco navíc, protože to máme podchyceno. Co se týká nákladů na ten program, tak my na to vyčleňujeme každoročně 250 tisíc a vlastně se to účtuje proti reálným nákladům, takže třeba ten reálný náklad je potom ještě nižší. Toto bylo dobře vymyšleno a budeme v tom určitě pokračovat” vysvětluje náměstek primátora Ostravy Michal Mariánek (ANO 2011).

“Měl jsem velké dluhy, všechno mi zabavili, neměl jsem kde jít. Jediný člověk, který mi pomáhal, byla moje matka, která mi pomáhá dodnes,” vypráví svůj příběh bezdomovec Karel.

Desítkám dalších bezdomovců pomáhají i úředníci.

“My se snažíme ty lidi nejdříve zmapovat a zjistit, jaké mají problémy. Někdy je to zdravotní stav, peníze nebo rodinné problémy. Máme zmapovaný terén a docházíme za nimi pravidelně. Klienti jsou na nás zvyklí, snažíme se pracovat na základě důvěry, ale hlavně vždy na základě toho, že ten klient s námi dobrovolně pracuje. Pokud nechce a i když vidíme, že má problém, tak stejně s tím nic moc neuděláme, ale zatím to funguje docela dobře,” říká sociální pracovnice Jana Šťastová.

Většina bezdomovců si pomoc města pochvaluje. Někteří ale chtějí zůstat v přírodě, ve svých improvizovaných obydlích.

“My nepotřebujeme nic, já jsem spokojený s tím, co mám. My máme ty podpory, já si ještě přivydělám šrotem, takže já nemám problém,” vysvětluje další z bezdomovců.

“Já jsem zvyklý a už se mi nechce nijak do bytu. Ani mojí partnerce se nechce, ani klukům. My už jsme tady přes 13 let a ještě ani jeden z nás nebyl nemocný,” dodává další muž bez domova.

Otužilost je ale zřejmě jen jednou z mála výhod podobného bydlení. Problematika bezdomovectví se dotýká všech větších měst v ČR. Ostrava od roku 2003 spolupracuje s několika organizacemi a podařilo se tak vytvořit komplexní síť sociálních služeb a souvisejících aktivit. Napomohla tomu i metoda komunitního plánování.

Nahlásit chybu


K tématu

Torzo problematického altánu u řeky ve Frýdku-Místku šlo k zemi

Technické služby Frýdek-Místek rozebraly torzo altánku za úřadem práce. Město rozhodlo o jeho likvidaci, protože ho velmi často okupovali lidé bez domova. Oficiálně cyklistický přístřešek s ohništěm tím pádem dlouhodobě neplnil svou původní funkci.

Moravskoslezský kraj sevřel ledový krunýř. Bezdomovci zaplnili noclehárny i nízkoprahová centra

9. ledna 2024 10:59 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Moravskoslezský kraj sevřel ledový krunýř. Na některých místech klesla teplota až k mínus 20 stupňům a bezdomovci zaplnili noclehárny a nízkoprahová centra. V Ostravě je pro lidi bez domova připraveno dostatek kapacit, aby nikdo nemusel být v mrazech na ulici.

Když jsou silné mrazy, Charita na kapacitě nelpí

20. ledna 2024 11:47 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mrazivé teploty přinutily většinu lidí bez domova hledat útočiště v azylovém domě. Charita zareagovala rozšířením otevírací doby denního nízkoprahového centra a nad rámec kapacity tu mohli lidé přespat i na židličce.


Ministr v Ostravě představil výzvu pro povodní poničené vodovody a kanalizaci.

Do Ostravy přijel ministr životního prostředí Petr Hladík, aby představil novou výzvu Státního fondu životního prostředí na obnovu vodovodů a kanalizací po povodních. Největší problém má přímo krajské město, kde je velmi poškozena ústřední čistička odpadních vod. Ministerstvo prozatím vyčlenilo 2 miliardy korun.

Na Krajský úřad MSK si přišli pro dokumentaci kriminalisté, případ dozoruje evropský žalobce

Dnes 14:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bez bližších informací probíhá vyšetřování, během něhož si pro příslušnou dokumentaci přišli na Krajský úřad MSK kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Starý zámek postupně zakrývá nová střecha z břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Na pomoc postiženým obcím přispívají také pořadatelé kulturních akcí v Bruntále

Do pomoci povodní postiženým obcím se zapojili také pořadatelé nejrůznějších kulturních akcí. Vybrané finance pak poskytli adresně vytipovaným institucím, většinou školám či školkám. Město Bruntál využilo k dobrovolné sbírce pomoci také Svatováclavský sváteční koncert.

Záchranáři projížděli náhodou kolem vážné nehody, uhasili hořícího řidiče

Dnes 17:19, vydáno dnes 7:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velké dopravní komplikace způsobila nehoda na obchvatu Třince v lokalitě u obce Hrádek, kde se časně ráno srazilo několik vozidel. Po dobu hašení, likvidace havarovaných vozů a vyšetřování bylo nutné dopravu z vytíženého tahu odklonit na objízdnou trasu.

Katarzyna Kozyra představuje v ostravském Domě umění výstavu plnou metafor a multimédií

Unikátní výstavou, na které je možno trávit dlouhý čas poslechem, prohlídkou i pozorováním je výstava polské umělkyně Katarzyny Kozyra. Je průřezem její tvorby za poslední 3 roky a ve třech částech představuje všechny oblasti výtvarného spektra umělkyně.

Požár v panelovém domě v Opavě, záchranáři bojovali o život popáleného muže

Včera 18:14 | Opava | Lukáš Zavadil

V neděli 6. října dopoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u požáru v panelovém bytě v Opavě. Třicetiletý muž se nadýchal horkých zplodin a utrpěl popáleniny, byl převezen do popáleninového centra FN Ostrava. Další osoby utrpěly lehčí zranění.

Růže pro hraběnku byly největší slavností v roce na zámku Kunín

Největší letošní akcí na zámku v Kuníně byly Růže pro hraběnku. Slavnost, která vzdávala hold nejznámější majitelce zámku, hraběnce Marii Walburze, zaplnila prostory zámku květinami a jejich vazbami. Mezi nimi samozřejmě dominovaly hraběnčiny milované růže.

Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

V Petřkovicích byla po rekonstrukci otevřena školka. Obvod už nemusí odmítat děti

Petřkovice mají jednu z nejmodernějších školek v Ostravě. Po kompletní rekonstrukci se totiž nejen navýšila její kapacita, ale školka byla také vybavena moderní technikou pro předškolní výchovu a vzdělávání. Úprav se dočkalo i okolí a školní zahrada.

Kuchaři z Koblova se odreagovali od povodní na druhém ročníku Gulášfestu

Přestože se povodně dotkly většiny obyvatel Koblova a spoustu z nich připravily o vybavení domovů, o oblíbený Gulášfest se Koblované připravit nenechali. Místní tak dali jasně najevo, že se s nepříjemnými okolnostmi umí vypořádat. Pro některé z nich pak byla akce symbolem návratu k normálnímu životu.

Poruba pracuje na novém strategickém plánu. Podílet se na něm budou odborníci i široká veřejnost

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Noc vědců přírodovědecké fakulty se vrátila do Slezské Ostravy, návštěvnost byla enormní

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity se připojila k vědeckým pracovištím dvou desítek českých vysokých škol a dalších institucí a přivítala stovky návštěvníků na letošní Noci vědců. Oproti loňskému roku se zájemcům představila ve vlastních prostorách na slezskoostravském Hladnově.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Ostravský “zimní program” myslí na bezdomovce
Vydáno 21. ledna 2016 17:59, Ostrava-město, Lukáš Zavadil
Začátkem zimy startuje v Ostravě každoročně „Zimní program“ pro lidi bez domova. Město ho spouští vždy, když noční teploty klesnou pod nulu a kapacita nocleháren se naplní. Problémy s místem pro zhruba 900 ostravských bezdomovců ale město nemá.

“Je to opakovaně několik zim za sebou, takže si myslím, že my nemusíme vymýšlet něco navíc, protože to máme podchyceno. Co se týká nákladů na ten program, tak my na to vyčleňujeme každoročně 250 tisíc a vlastně se to účtuje proti reálným nákladům, takže třeba ten reálný náklad je potom ještě nižší. Toto bylo dobře vymyšleno a budeme v tom určitě pokračovat” vysvětluje náměstek primátora Ostravy Michal Mariánek (ANO 2011).

“Měl jsem velké dluhy, všechno mi zabavili, neměl jsem kde jít. Jediný člověk, který mi pomáhal, byla moje matka, která mi pomáhá dodnes,” vypráví svůj příběh bezdomovec Karel.

Desítkám dalších bezdomovců pomáhají i úředníci.

“My se snažíme ty lidi nejdříve zmapovat a zjistit, jaké mají problémy. Někdy je to zdravotní stav, peníze nebo rodinné problémy. Máme zmapovaný terén a docházíme za nimi pravidelně. Klienti jsou na nás zvyklí, snažíme se pracovat na základě důvěry, ale hlavně vždy na základě toho, že ten klient s námi dobrovolně pracuje. Pokud nechce a i když vidíme, že má problém, tak stejně s tím nic moc neuděláme, ale zatím to funguje docela dobře,” říká sociální pracovnice Jana Šťastová.

Většina bezdomovců si pomoc města pochvaluje. Někteří ale chtějí zůstat v přírodě, ve svých improvizovaných obydlích.

“My nepotřebujeme nic, já jsem spokojený s tím, co mám. My máme ty podpory, já si ještě přivydělám šrotem, takže já nemám problém,” vysvětluje další z bezdomovců.

“Já jsem zvyklý a už se mi nechce nijak do bytu. Ani mojí partnerce se nechce, ani klukům. My už jsme tady přes 13 let a ještě ani jeden z nás nebyl nemocný,” dodává další muž bez domova.

Otužilost je ale zřejmě jen jednou z mála výhod podobného bydlení. Problematika bezdomovectví se dotýká všech větších měst v ČR. Ostrava od roku 2003 spolupracuje s několika organizacemi a podařilo se tak vytvořit komplexní síť sociálních služeb a souvisejících aktivit. Napomohla tomu i metoda komunitního plánování.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/22099/ostravsky-zimni-program-mysli-na-bezdomovce