TV Polar: Loni v létě jste se rozhodla odjet do Indie pomáhat dětem, kde vznikl ten nápad a jak jste se vlastně k tomu projektu dostala?
Ivana Slivková, MO Poruba, odd. ochrany dětí a mládeže: "Rozhodnutí to bylo snadné, protože už dřív jsem se zajímala o Indii a byl to takový můj sen tam vycestovat takže, když jsem jednou na internetu narazila na projekt "Krajní meze," přihlásila jsem se a vybrali mě."
TV Polar: Jak vlastně probíhá výběr a kdo vlastně financuje tento projekt a vaši cestu?
IS: "Cestu i pobyt tam jsme si financovali sami, včetně očkování a víza. V letošním roce projekt "Krajní meze" získal dotace z EU, takže letošní dobrovolníci budou mít financovánu cestu, očkování i vízum."
TV Polar: Jak vypadal váš den v Indii, některé dny jste učila, jiné cestovala, jak tedy vypadal váš den?
IS: "Když jsme učili, bylo to 14 dní, tak jsme bydleli u rodin dětí, které jsme vyučovali. Ráno jsme si přiravili program na celý den a šli do školy."
TV Polar: Když porovnáte naše a tamní děti, jaké jsou rozdíly?
IS: "Ve škole moc velké rozdíly nejsou, některé děti se chtějí učit, jiné ne, ale v rodinách je vidět, že jsou více zvyklé pomáhat a pracovat v domácnosti. Děti tam končí ve čtyři hodiny odpoledne ve škole a pomáhají rodičům."
TV Polar: I pro vás to určitě nebylo jednoduché zvyknout si, protože v Indii se žije daleko skromněji než u nás, jak jste si zvykla, byť ta doba, kterou jste tam strávila byla poměrně krátká?
IS: "Člověk si poměrně rychle zvykne na tamní podmínky, takže mi to ani nepřišlo, že bychom tam strádali nebo že bychom měli
něčeho nedostatek."
TV Polar: Vrátíte se do indického Ladakhu nebo kdekoliv jinde po těch zkušenostech, které máte?
IS: "Určitě bych se tam ráda vrátila, tento rok to už asi nevyjde, ale chtěla bych se tam vrátit."