Do pěti let by se Ostravanům mělo dýchat o něco lépe, než dnes. Předpovídá to studie, kterou si nechala zpracovat ostravská radnice. Podmínky zlepšení jsou ale tři: 1. Ekologičtější provoz velkých firem. 2. Řešení dopravy. 3. Úplný přechod na plynové topení.
Obyvatelé Ostravy určité zlepšení stavu životního prostředí, ve kterém žijí, vidí, avšak úplně spokojení nejsou. Anketa, obyvatelé Ostravy: 1. "No já myslím, že ovzduší tady v Ostravě je.... no horší." 2. "Já myslím, že je už vynikající." 3. "Někdy to tu smrdí a někdy ne." 4. "No, když pozavíráme ty závody, co tady dýmí, tak co by ne."
Že je změna řešení dopravy ve městě nezbytná, je jednoznačné. Je potřeba zejména ulehčit centru Ostravy. Dalibor Madej (ODS), náměstek ostravského primátora: "Dostavět co nejrychleji dálnici a všechny přivaděče, aby se urychlil průjezd městem."
Studie dále odhalila neukázněnost domkařů, kteří házejí do kotle vše, co jim přijde pod ruku. Dalibor Madej (ODS), náměstek ostravského primátora: "Spolupracujeme s městskou policií, která zavedla takzvané okrskáře, takže určitě si umí tu ulici zkontrolovat."
Ostravský obvod Radvanice a Bartovice ale trápí mnohem větší znečišťovatel. Arcelor Mittal, ocelárna, která sice rozjela před časem velké ekologické projekty, které nyní ale krize trochu přibrzdí.
Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí, Arcelor Mittal Ostrava: "U některých investic je možné, že dojde ke změně původních termínů."
Zlepšit vliv na životní prostředí v Ostravě by měla ocelárna do roku 2013.