Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve FNO přibývá očkovaných zdravotníků i zájemců o testování na covid

Ostrava-Poruba |

V ostravské fakultní nemocnici už je proti covidu naočkovaná třetina zdravotníků. Očkují se také chronicky nemocní pacienti a dlouhodobě nemocní z léčebny v Klokočově. Očkování pro širokou veřejnost by mělo být spuštěno v únoru.

Ostravská fakultní nemocnice obdržela další dávku vakcín proti covidu. Očkování se tak zrychluje. Všichni zdravotníci by měli být naočkovaní už do konce tohoto týdne. Očkuje se nejen na čtyřech pevných místech, ale také mobilně.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Na některých klinikách dostali dávky pro své zaměstnance na pracoviště. Například gynekologie, nebo ARO, kde jsme udělali takové mobilní pracoviště. Jsou edukovaní, jak se to má dělat, takže to chceme rozšířit trošku tak, aby se to dostalo co nejdřív k těm zdravotníkům.”
Anketa: zdravotníci FNO: “Nebojím se ničeho, nejsem nemocná, takže nemyslím si, že bych měl mít nějaké další negativní účinky. Jsem fyzioterapeut na oddělení kliniky léčebné rehabilitace tady ve fakultní nemocnici a rozhodli jsme se pro očkování tak nějak hromadně, aby jsme už urychlili tu neutěšenou situaci covidovou.”
“Když vidím naše lékaře, jak k tomu přistupují, že chodí a nechávají se očkovat, tak jsem přestala váhat a šla jsem.”
“Nechápu, že někdo může mít něco proti očkování. Kdyby bylo na mě, já bych to dal povinně.”

Očkování zatím všichni snášejí velmi dobře.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Zatím nemáme žádnou informaci, že by byla nějaká komplikace, nebo nějaká alergická reakce. Musím zaklepat.”

V ostravské fakultní nemocnici se zatím očkuje vakcínou Pfizer, u které je nutné přeočkování.

Zdeňka Hajduková, přednostka kliniky pracovního a preventivního lékařství FNO: “Touto vakcínou se očkuje ve dvou dávkách. Za 21 dnů bude další dávka.”

Od 15. ledna by měl být spuštěný rezervační systém na očkování pro seniory ve věku 80 let a více a od února by se měli začít očkovat všichni zájemci.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Budeme se na tom podílet, ale chceme to vyřešit, jakmile bude dostatek dávek těch více, tak se připravuje tady očkovací centrum v rámci Ostravy. Myslím, že to má být na Výstavišti Černá louka. Tam by měli být praktičtí lékaři, hygiena.”

Evropská komise už schválila i vakcínu firmy Moderna. První dávky by mohly do Česka dorazit už koncem ledna. Co se týká testů, jejich počet se neustále zvyšuje. Ať už testů PCR, tak antigenních.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Pro představu, včera bylo, my máme kapacitu těch PCR testů zhruba tisíc, ale bylo asi 1150 testů PCR provedeno a máme nastavený systém na antigenní testy 540, ale dělá se i víc, takže roste to. Zhruba jsme udělali včera poměrně vysoké číslo, 1700 testů za den.”

Pozitivních je zhruba pětina testovaných. Hospitalizovaných s covidem se v ostravské fakultní nemocnici v posledních dnech ustálil na čísle 190. Bezmála 30 z nich je napojeno na umělou plícní ventilaci.

Nahlásit chybu


K tématu

FNO v Porubě otevřela Oddělení zubního lékařství. Přijme až 1000 pacientů

25. září 2025 14:23 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Fakultní nemocnice Ostrava má nové Oddělení zubního lékařství. Zázemí vzniklo ve spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity. Její studenti budou na oddělení plnit praktickou část výuky.

FNO otevřela Oddělení zubního lékařství. Přijme až 1000 pacientů

10. září 2025 14:21 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Fakultní nemocnice Ostrava má nové Oddělení zubního lékařství. Zázemí vzniklo ve spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity. Její studenti budou na oddělení plnit praktickou část výuky.

FNO oslavila Mezinárodní den úsměvu. Dobrovolníci rozdávali také dárky a občerstvení

6. října 2025 11:33 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ve Fakultní nemocnici Ostrava pacienti zažili překvapení – nemocniční pokoje a chodby zaplnili dobrovolníci, maskoti i čtyřnozí mazlíčci. Nemocnice se totiž připojila k oslavám Mezinárodního dne úsměvu.


Ženu srazilo auto poblíž Šikmého kostela v Karviné, na místě zemřela

Včera 14:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na silnici směrem do Karviné se v sobotu za tmy pohybovala žena. V zatáčce ji srazilo auto. I když se jí snažili policisté a záchranáři intenzivně pomoct, bohužel zemřela. Okolnosti nehody nyní prověřují policisté.

Kůň zapadl do bahnitého terénu a nemohl se hnout, zachránili ho hasiči

Včera 12:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kůň upadl do bahnitého terénu při přechodu říčky v Dolní Lhotě u Ostravy. Nedokázal sám vstát a proto mu na pomoc přijeli hasiči. Skvěle sehraný tým ho šetrně postavil opět na nohy.

Cyklista skončil po střetu s autem v ohrožení života v nemocnici

Včera 12:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Řidička osobního auta se v Kunčicích pod Ondřejníkem střetla s cyklistou. Ten utrpěl po srážce zranění, které ho přímo ohrožovalo na životě. Vrtulník ho přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Marie Jakůbková žije ve svém domku v Kojetíně, ve 104 letech je nejstarší obyvatelkou Nového Jičína

Včera 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nejstarší obyvatelkou Nového Jičína je paní Marie Jakůbková, která žije ve svém domku v místní části Kojetín. V červenci oslavila 104. narozeniny.

Do Hradiště opět zavítal oblíbený kinematograf, promítá až do úterý

Včera 10:53 | Těrlicko | Libor Běčák

V krásném prostředí Sochařského parku a s panoramatickým výhledem na večerní Beskydy se v Těrlicku-Hradišti po roce opět koná čtyřdenní promítání Kinematografu bratří Čadíků.

Tragická nehoda na Bílé. Jelen chtěl přeskočit motorkáře

25. července 2026 14:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžko uvěřitelná dopravní nehoda s tragickým koncem. V sobotu před polednem zemřel u Bílé na Frýdecko-Místecku 71letý motorkář. Střetl se s jelenem, který přebíhal přes silnici.

V Havířově zachraňovali malou holčičku po pádu z okna paneláku

25. července 2026 18:53 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tříleté dítě zachraňovali v sobotu odpoledne v Havířově-Šumbarku poté, co vypadlo z okna ve 4. patře.

Táborová vedoucí plnila před tragickou dopravní nehodou úkol

25. července 2026 13:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Proč se taková tragédie stala? Proč vezla mladá řidička tak pozdě večer autem tři školačky? To jsou otázky, na které chce znát řada lidí odpověď. Bohužel se množí řada spekulací a odsuzujících komentářů od lidí, kteří neznají přesné okolnosti události.

Regionem opět projela veteránská Beskyd rallye Turzovka

25. července 2026 11:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několika městy a obcemi regionu projela tradiční Beskyd rallye Turzovka. Lidé mohli vidět několik desítek pečlivě udržovaných automobilových veteránů.

Už v pondělí odstartuje novou sezonu Chance Národní ligy SFC Opava

25. července 2026 18:09 | Opava | Yvona Fajtová

Už v pondělí odstartuje novou sezonu Chance Národní ligy SFC Opava. Na domácím stadionu přivítá v atraktivním slezském derby Karvinou. Klub vstupuje do ročníku s novým trenérským týmem, obměněným kádrem a cílem pohybovat se v horní polovině tabulky.

Ženy v Gulagu musely žít v těžkých podmínkách, při vědomí je držely kusy látek. Výstava na radnici ukazuje jejich příběhy

24. července 2026 12:42 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Historie sovětských pracovních táborů je plná bolesti. Politické represe zasáhly miliony nevinných lidí. Stát trestal lidi za jejich víru, původ nebo názory. Často se zapomíná, že mezi vězni trpělo také obrovské množství žen. Právě jejich tragické příběhy teď připomíná výstava Nitky vzpomínek - Osudy žen v Gulagu.

Výlety, sport, zábava. Příměstské tábory mariánskohorské radnice opět zaplnily děti

23. července 2026 18:16 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Mariánskohorská radnice i letos připravila oblíbené příměstské tábory pro děti. Tři týdenní turnusy se zaplnily během několika minut a malí táborníci si užívají pestrý program plný sportu, výletů a zábavy.

Porubská Galerie Dukla představuje tvorbu Venduly Chalánkové. Malby jsou k vidění do 23. srpna

23. července 2026 16:54 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Galerie Dukla otevřela novou výstavu brněnské výtvarnice a ilustrátorky Venduly Chalánkové. Expozice nese název Pod dlažbou je polystyren. Autorka se v Dukle prezentuje vůbec poprvé.

V areálu FNO se otevřel nový parkovací dům. Nabídne stání pro 600 vozidel

23. července 2026 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Fakultní nemocnice Ostrava má nový parkovací dům, který pojme až 600 vozidel. Usnadní zaparkování zaměstnancům i pacientům a uleví také obyvatelům Poruby, kterým auta návštěvníků nemocnice často blokovala místa v přilehlých ulicích.

V Porubě na 8. obvodu vzniká nové hřiště. Nabídne prvky pro všechny generace

23. července 2026 16:36 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Obyvatelé porubského osmého obvodu se mohou těšit na nové dětské hřiště a místo pro společné setkávání. Díky participativnímu rozpočtu Naše Poruba zde vzniká projekt s názvem Hravý odpočinek na osmáku.

Ostrava má peníze na účtu. Rekonstrukci mrakodrapu už nic nebrání

23. července 2026 12:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Rekonstrukce mrakodrapu na Ostrčilově ulici v centru Ostravy začne v nejbližší době. Primátor potvrdil, že město obdrželo na účet peníze za budovu a tak už nic nebrání zahájení prací.

Ve FNO přibývá očkovaných zdravotníků i zájemců o testování na covid
Vydáno 7. ledna 2021 14:43, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
V ostravské fakultní nemocnici už je proti covidu naočkovaná třetina zdravotníků. Očkují se také chronicky nemocní pacienti a dlouhodobě nemocní z léčebny v Klokočově. Očkování pro širokou veřejnost by mělo být spuštěno v únoru.

Ostravská fakultní nemocnice obdržela další dávku vakcín proti covidu. Očkování se tak zrychluje. Všichni zdravotníci by měli být naočkovaní už do konce tohoto týdne. Očkuje se nejen na čtyřech pevných místech, ale také mobilně.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Na některých klinikách dostali dávky pro své zaměstnance na pracoviště. Například gynekologie, nebo ARO, kde jsme udělali takové mobilní pracoviště. Jsou edukovaní, jak se to má dělat, takže to chceme rozšířit trošku tak, aby se to dostalo co nejdřív k těm zdravotníkům.”
Anketa: zdravotníci FNO: “Nebojím se ničeho, nejsem nemocná, takže nemyslím si, že bych měl mít nějaké další negativní účinky. Jsem fyzioterapeut na oddělení kliniky léčebné rehabilitace tady ve fakultní nemocnici a rozhodli jsme se pro očkování tak nějak hromadně, aby jsme už urychlili tu neutěšenou situaci covidovou.”
“Když vidím naše lékaře, jak k tomu přistupují, že chodí a nechávají se očkovat, tak jsem přestala váhat a šla jsem.”
“Nechápu, že někdo může mít něco proti očkování. Kdyby bylo na mě, já bych to dal povinně.”

Očkování zatím všichni snášejí velmi dobře.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Zatím nemáme žádnou informaci, že by byla nějaká komplikace, nebo nějaká alergická reakce. Musím zaklepat.”

V ostravské fakultní nemocnici se zatím očkuje vakcínou Pfizer, u které je nutné přeočkování.

Zdeňka Hajduková, přednostka kliniky pracovního a preventivního lékařství FNO: “Touto vakcínou se očkuje ve dvou dávkách. Za 21 dnů bude další dávka.”

Od 15. ledna by měl být spuštěný rezervační systém na očkování pro seniory ve věku 80 let a více a od února by se měli začít očkovat všichni zájemci.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Budeme se na tom podílet, ale chceme to vyřešit, jakmile bude dostatek dávek těch více, tak se připravuje tady očkovací centrum v rámci Ostravy. Myslím, že to má být na Výstavišti Černá louka. Tam by měli být praktičtí lékaři, hygiena.”

Evropská komise už schválila i vakcínu firmy Moderna. První dávky by mohly do Česka dorazit už koncem ledna. Co se týká testů, jejich počet se neustále zvyšuje. Ať už testů PCR, tak antigenních.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Pro představu, včera bylo, my máme kapacitu těch PCR testů zhruba tisíc, ale bylo asi 1150 testů PCR provedeno a máme nastavený systém na antigenní testy 540, ale dělá se i víc, takže roste to. Zhruba jsme udělali včera poměrně vysoké číslo, 1700 testů za den.”

Pozitivních je zhruba pětina testovaných. Hospitalizovaných s covidem se v ostravské fakultní nemocnici v posledních dnech ustálil na čísle 190. Bezmála 30 z nich je napojeno na umělou plícní ventilaci.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000023527/ve-fno-pribyva-ockovanych-zdravotniku-i-zajemcu-o-testovani-na-covid