Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vydat se do školy po svých je bezpečné a zábavné. Ukázal to projekt Pěšky do školy

Ostrava-Poruba |

Ostravské školy se připojily k celostátnímu projektu "Pěšky do škol." Jeho cílem je motivovat děti i jejich rodiče ke zdravému pohybu. Rodiče, kteří děti vozí auty, navíc před školami mnohdy vytváří nebezpečné situace.

Takto to ráno vypadalo před Základní školou Ivana Sekaniny v Ostravě-Porubě, která se přihlásila k projektu "Pěšky do škol." Děti tentokrát odmítly nabídku svých rodičů a místo toho, aby se s nimi svezly autem, přišly pěšky nebo přijely na kolech či koloběžkách.

anketa, žáci: "Chodím pěšky a přijde mi to fajn."
"Super akce, že můžeme jít takhle všichni spolu pěšky a na koloběžkách."
"Jo, dobrý, bylo to super."
Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Mám z toho obrovskou radost. Jde vidět, že se u chůze do školy, nebo jízdy do školy dá užít spousta legrace a myslím si, že to vychovává mnohem víc, než když budeme stále opakovat, že se máme chovat zodpovědně.”
Miroslava Bukovská, ředitelka ZŠ Ivana Sekaniny: "Škole a také mi se ta kampaň líbí. Už ji pořádáme čtvrtý rok. Loni jsme museli v omezeném měřítku a jsme rádi, že jsme se mohli vrátit zase tady k tomu cirkusu, jak já říkám."

Akce se koná po celé zemi a protože se k ní nejvíce škol přihlásilo v Ostravě, přijeli autoři projektu z Prahy, aby děti pozdravili.

Blanka Klimešová, organizátorka projektu: "Děláme projekt, který se jmenuje Bezpečné cesty do školy a snažíme se měnit okolí škol tak, aby bylo bezpečné pro děti a rodiči se nemuseli bát děti pustit pěšky."
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Celkem 14 škol v Ostravě se zapojilo do projektu Pěšky do školy. Jsem moc ráda, protože ten projekt propaguje udržitelnou dopravu. Více než 40 procent dětí rodiče vozí do škol, možná i proto, že se o ně bojí ty děti pouštět samy."

V Ostravě je pod jednotlivými městskými obvody 55 škol. U porubských radnice vyřešila bezpečnost tak, že vymezila před budovou prostor "Kiss and Ride," kde se smí parkovat pouze v době, kdy je ve školách největší nápor.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “To znamená, že vycházíme vstříc i automobilistům, ale chceme, aby ten pobyt před školou byl co nejkratší. Takže vymezujeme teď místa, rodiče přijedou, políbí své dítě, zamávají mu a jedou zase pryč, aby na místo mohl přijet někdo jiný.”

Nejde o parkovací místa, na kterých by kdokoli mohl parkovat dlouhodobě.

Nahlásit chybu


K tématu

První školní ulici testovalo vedení Ostravy-Jihu a MAPPA u ZŠ Kosmonautů

23. září 2025 15:21 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Během třetího zářijového týdne byl jednosměrný úsek ulice Kosmonautů u tamní základní školy uzavřen pro ranní příjezd aut. Takzvaná školní ulice má dětem zajistit bezpečnější cestu do školy a rodiče přimět, aby zvolili parkování o něco dál.

ZŠ Kosmonautů v Ostravě testuje první školní ulici. Má učinit cestu do školy bezpečnější

18. září 2025 8:01 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Během týdne je jednosměrný úsek ulice Kosmonautů u tamní základní školy v Ostravě-Jihu uzavřen pro ranní příjezd aut. Takzvaná školní ulice má dětem zajistit bezpečnější cestu do školy a rodiče přimět, aby zvolili parkování o něco dál.

Ostravské sportovní hry odstartovala výzva Pěšky do školy. Zapojilo se 25 škol

17. září 2025 9:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravské sportovní hry letos odstartovala výzva Pěšky do školy. Jde o novinku, která má ke sportu a pohybu přilákat co nejvíce dětí a další výzvy budou následovat. Celý týden chodí pěšky do školy nejen děti z přihlášených škol v Ostravě, ale po celé zemi.


Horní Bludovice prohrály zbytečný spor, zastupitele zřejmě čeká trestní stíhání

Včera 18:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bývalá starostka Horních Bludovic Petra Ficková společně s dalšími zastupiteli dostala obec do situace, která ji bude stát nemalé peníze, a někteří zastupitelé se dokonce mohou obávat, že proti nim bude vedeno trestní řízení.

V Dole ČSM finišuje vyklízení a utěsňování štol před zásypem

20. května 2026 18:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý labyrint chodeb v podzemí černouhelného Dolu ČSM na Karvinsku postupně uzavírají hráze, za které už se nikdo nikdy nedostane. Na povrch se vyváží materiál, který má ještě nějakou hodnotu, zbytek zůstane v zasypané šachtě.

Nové cisterny mají další 4 dobrovolné sbory hasičů. Nahradí i 40 let staré vozy

Včera 13:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Hned čtyři dobrovolné sbory hasičů v Ostravě dostaly nová cisternová vozidla. Umožní jim to daleko efektivnější, bezpečnější zásah a navíc i jistotu, že vozidlo neselže. Ta původní jsou totiž i 40 let stará.

Bazén je připraven otevřít. Na tělo bez pohybu upozorní plavčíka hodinky

20. května 2026 12:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Skončila rekonstrukce venkovního bazénu. Otevře prvního června. Plavce bude kromě plavčíků hlídat i unikátní bezpečnostní systém, který dosud mají jen tři koupaliště v republice.

Rodáci z Hrušova se zajímají o jeho budoucí podobu, letos se jich sešlo 150 včetně Marie Rottrové

Rodiště Vlastimila Brodského nebo Marie Rottrové a část Slezské Ostravy s nejpohnutější historií – to je Hrušov. Přestože už tu většina rodáků nebydlí, pravidelně se scházejí. Na letošní setkání se jich sjelo 150 a pozvání přijala taky právě Marie Rottrová.

Z návrhů obyvatel Frýdku-Místku pro Riviéru vede sportovní hala

19. května 2026 20:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Občané pomáhají najít smysluplné využití pozemků, které Frýdek-Místek opětovně nabyl na sídlišti Riviéra. Své nápady sdělili na plánovacím dni, který radnice pořádala na parkovišti u baseballového hřiště.

Policista ve volnu zachránil ženě u bitcoinmatu přes sto tisíc korun

20. května 2026 9:30 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Zkušený policista si během svého volna všiml ve Frýdku-Místku ženy, která telefonovala u bitcoinmatu. Hned mu bylo jasné, že se jedná o podvod a ženu varoval, aby hovor okamžitě ukončila. Ta už sice stihla podvodníkům poslat přes 200 tisíc korun, díky rychlému zásahu ale neztratila dalších 150 tisíc. Policie znovu varuje, že skuteční bankéři lidi k vkládání peněz do bitcoinmatů nikdy nenutí.

Historický dům v Ostravě-Přívoze projde proměnou za sto milionů korun

Včera 9:11 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Přes sto let starý dům na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze čeká velká oprava. Už příští rok zde lidé najdou sedmnáct nájemních bytů, kavárnu a služebnu městské policie. Tato proměna výrazně oživí celé okolí a přinese do této části města větší bezpečí.

Stonavští školáci vyrazili za pirátským dobrodružstvím do Beskyd

20. května 2026 14:50 | Stonava | Jiří Brzóska

Učení nemusí probíhat jen v lavicích. Právě pobyt mimo školní prostředí přináší dětem nové zkušenosti, více pohybu i společné zážitky, na které dlouho vzpomínají. Škola v přírodě proto zůstává oblíbenou součástí školního roku také ve Stonavě. Každoročně se jí účastní žáci prvního stupně, pro které je pobyt v přírodě nejen zpestřením výuky, ale také přínosem pro zdraví a kolektivní vztahy.

Žáci z Horní Suché se zapojili do soutěže Mladý cyklista

20. května 2026 12:29 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Na havířovském dopravním hřišti se konalo oblastní kolo soutěže Mladý cyklista. Děti si tak mohly ověřit znalosti a dovednosti, které nabyly v rámci školní výuky. Své zástupce vyslaly i obě základní školy z Horní Suché.

Strážníci v Porubě oslovují i osamělé seniory. Chodí za nimi do místa bydliště

Včera 16:41 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostravská městská policie pracuje se zranitelnými skupinami obyvatel a našla recept i na to, jak prevenci přiblížit osaměle žijícím seniorům. Pořádá pro ně setkání přímo v prostorách jejich domů. Tentokrát strážníci zavítali do Poruby.

V Porubě se po roční pauze vrací Corrency. A navíc s větším objemem peněz

Včera 16:40 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Do Poruby se po roční pauze vrací projekt Corrency. Rodiče dětí do 15 let si tak budou moci opět požádat o příspěvek na jejich volnočasové aktivity nebo školní potřeby.

Porubská ZUŠ oslavila galavečerem své 70. výročí. Vystoupili také úspěšní absolventi

Včera 16:10 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Základní umělecká škola Ostrava-Poruba si v letošním roce připomíná významné jubileum. Už 70 let vychovává mladé talenty. Kulaté výročí oslavila velkolepým galavečerem.

Ostrava přispěje na zásahové oděvy. Červený kříž přispívá k bezpečnosti ve městě

Včera 14:30 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro vedení Ostravy je bezpečnost jednou z hlavních priorit. Podílí se na ní jednak základní složky integrovaného záchranného systému, ale také další organizace, jako je například Český červený kříž. Město proto oblastnímu spolku přispělo na pořízení zásahových oděvů.

Senior ohrožoval nebezpečnou jízdou na elektrokoloběžce ostatní řidiče. Navíc měl zákaz řízení

Včera 12:44 | Ostrava-město | Anna Břenková

67letý muž se bezohledně proháněl na ostravských silnicích na elektrokoloběžce. I přesto, že měl zákaz řízení, jel na elektrokoloběžce dosahující rychlosti až 50 km/h, na kterou už je třeba řidičák.

V Zábřehu vyrůstá Domeček. Bude sloužit handicapovaným dětem

Včera 12:29 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Nové Dětské centrum Domeček v Ostravě-Zábřehu vyrůstá podle plánu, takže stavebníci už brzy začnou pracovat uvnitř. Zařízení bude pečovat o handicapované děti a nabídne celou škálu služeb.

Vydat se do školy po svých je bezpečné a zábavné. Ukázal to projekt Pěšky do školy
Vydáno 23. září 2021 11:22, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Ostravské školy se připojily k celostátnímu projektu "Pěšky do škol." Jeho cílem je motivovat děti i jejich rodiče ke zdravému pohybu. Rodiče, kteří děti vozí auty, navíc před školami mnohdy vytváří nebezpečné situace.

Takto to ráno vypadalo před Základní školou Ivana Sekaniny v Ostravě-Porubě, která se přihlásila k projektu "Pěšky do škol." Děti tentokrát odmítly nabídku svých rodičů a místo toho, aby se s nimi svezly autem, přišly pěšky nebo přijely na kolech či koloběžkách.

anketa, žáci: "Chodím pěšky a přijde mi to fajn."
"Super akce, že můžeme jít takhle všichni spolu pěšky a na koloběžkách."
"Jo, dobrý, bylo to super."
Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Mám z toho obrovskou radost. Jde vidět, že se u chůze do školy, nebo jízdy do školy dá užít spousta legrace a myslím si, že to vychovává mnohem víc, než když budeme stále opakovat, že se máme chovat zodpovědně.”
Miroslava Bukovská, ředitelka ZŠ Ivana Sekaniny: "Škole a také mi se ta kampaň líbí. Už ji pořádáme čtvrtý rok. Loni jsme museli v omezeném měřítku a jsme rádi, že jsme se mohli vrátit zase tady k tomu cirkusu, jak já říkám."

Akce se koná po celé zemi a protože se k ní nejvíce škol přihlásilo v Ostravě, přijeli autoři projektu z Prahy, aby děti pozdravili.

Blanka Klimešová, organizátorka projektu: "Děláme projekt, který se jmenuje Bezpečné cesty do školy a snažíme se měnit okolí škol tak, aby bylo bezpečné pro děti a rodiči se nemuseli bát děti pustit pěšky."
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Celkem 14 škol v Ostravě se zapojilo do projektu Pěšky do školy. Jsem moc ráda, protože ten projekt propaguje udržitelnou dopravu. Více než 40 procent dětí rodiče vozí do škol, možná i proto, že se o ně bojí ty děti pouštět samy."

V Ostravě je pod jednotlivými městskými obvody 55 škol. U porubských radnice vyřešila bezpečnost tak, že vymezila před budovou prostor "Kiss and Ride," kde se smí parkovat pouze v době, kdy je ve školách největší nápor.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “To znamená, že vycházíme vstříc i automobilistům, ale chceme, aby ten pobyt před školou byl co nejkratší. Takže vymezujeme teď místa, rodiče přijedou, políbí své dítě, zamávají mu a jedou zase pryč, aby na místo mohl přijet někdo jiný.”

Nejde o parkovací místa, na kterých by kdokoli mohl parkovat dlouhodobě.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000027635/vydat-se-do-skoly-po-svych-je-bezpecne-a-zabavne-ukazal-to-projekt-pesky-do-skoly