Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obyvatelé Ostravy mohou zkrášlit své okolí. Umožňuje to projekt Tvoříme prostor

Ostrava-Poruba |

Tvoříme prostor. To je dotační program Ostravského magistrátu na podporu komunity. Jeho cílem je finančně podpořit projekty realizované v městském prostředí a v jeho těsné blízkosti na území celé Ostravy.

Dotační program TVOŘÍME PROSTOR je určen aktivním lidem, kteří chtějí realizovat své vlastní nápady a projekty ve veřejném prostoru a zkrášlit tak své okolí, které by pak sloužilo i ostatním.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Liší se od participativního rozpočtu, nebo celkově od všech participativních rozpočtů jednotlivých obvodů tím, že město vám poskytne finanční prostředky na nějaký váš nápad, ale vy si ten nápad sami zrealizujete. Tudíž není to tak, že vy jenom přihlásíte ten návrh a my se postaráme. Je to opravdu o tom, že vy sami s tou komunitou, kterou kolem sebe máte, si ten svůj návrh i zrealizujete.”
Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Po koronaviru se ten zájem zmenšil a právě proto přicházíme s workshopem, nebo s těmi letáky a osvětou právě přímo k těm obyvatelům ať jsme jim blíže a abychom vzbudili větší zájem. My jsme podruhé v městském obvodu Ostrava-Poruba, zítra budeme potřetí. Rádi bychom i v průběhu zimy navštívili další městské obvody s tím, že bychom mohli v nějakých společných prostorách těch bytových domů uspořádat podobné setkání jako dneska.”

Je to nějak finančně omezeno ten jeden projekt?

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Pro každého žadatele nabízíme až 500 tisíc korun.”

V rámci dotačního programu Tvoříme prostor si lidé mohou nechat opravit pískoviště, vytvořit nové komunitní zahrádky, nebo nové příjemnější posezení.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Na 8. stavebním obvodě je to proto, že existuje urbanistická studie 8. obvodu, která definuje různé herní prvky, mobiliář, výsadby, zeleň a nějaké úpravy, které by v budoucnu tady na tom obvodě měly být a občané se právě mohou inspirovat tou studií.”
anketa: účastníci setkání: “Já jsem navrhla hry na chodník. To je vlastně realizace toho, co se kreslí křídou, ale je kvalitní výmalba, aby to vydrželo 2, 3 roky a můj záměr je, aby to používaly děti tady v okolí a třeba i z přilehlé školky. Mohly by si tady třeba zahrát skok do dálky, čáp ztratil čepičku a takové ty klasické hry, co člověk zná z dětství.”
“Uvažovali jsme o tom, že tady máme zájem dělat vyvýšené záhony, protože máme aktivní sousedku, která nám tady pěstuje dýně, blinky atd. Pak jsme zjistili, že tam by to chtělo nějaký pocitový chodníček, nějakou kladinu pro děti. Pak najednou někdo řekl, že by bylo fajn mít sdílený domeček. A proto jsme tady, abychom zjistili, co z toho je realizovatelné v rámci Tvoříme prostor.”
“Já jsem tady přišel i pro inspiraci. Jsem z dvora na ulici Příčné. Máme tam dvůr, který má nějaký potenciál. Je tam dětské hřiště a chtěli bysme se do toho zapojit, abychom to rozšířili třeba o hračkobudku, stínění, zahrádku, o nějaké posezení.”

Ostravský magistrát už takto podpořil na 50 projektů. Mezi nimi například Sluneční stezku Porubou, cross park Hulváky, rybníky pod Bedřiškou nebo tradiční venkovskou zahradu Hrušov.

Nahlásit chybu


K tématu

Investice, opravy na školách i podpora sportu ve Frýdku-Místku

21. srpna 2025 12:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rekordní počet rozjetých investic. Opravy na školách i nabídka sportovišť pro veřejnost. Dotace do sportu a podpora hlavně dětí a mládeže v pohybu. To je řada témat, které ve studiu přiblížil primátor Frýdku-Místku.

Moravskoslezský kraj podpoří turismus novým dotačním programem, k dispozici je 35 milionů

22. května 2025 20:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj spouští nový dotační program na podporu cestovního ruchu. Města, obce, neziskovky i další organizace mohou získat až 5 milionů korun na projekty, které zatraktivní region pro návštěvníky. Příjem žádostí začne 1. července.

Ostrava vydá na sociální služby 128 milionů korun. Žádosti začne přijímat už v září

31. července 2025 10:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Sociální potřeby obyvatel jsou jednou z nejdůležitějších kapitol rozpočtu Ostravy. Na příští rok plánují zastupitelé pro tuto oblast vynaložit téměř 130 milionů korun.


Stavba posledního úseku dálnice u Nového Jičína začne na konci léta

Dnes 11:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na sklonku léta by měla začít výstavba posledního úseku dálnice D48 u Nového Jičína. Ředitelství silnic a dálnic v tuto chvíli finišuje s přípravou staveniště.

Rozsáhlá rekonstrukce jezu Ráj na řece Olši v Karviné mu dala novou podobu i další smysl

Na první pohled nenápadná stavba, která ale dlouhodobě ovlivňuje podobu řeky i krajiny kolem ní. Jez Ráj na řece Olši v Karviné vznikl v roce 1932 a jeho úkolem bylo především odvádět vodu do náhonu Mlýnka, který dodnes zásobuje soustavu rybníků v Karviné. Zároveň pomáhal držet stabilní tok Olše a chránit okolní území.

Hrady a zámky Moravskoslezského kraje zahájily hlavní turistickou sezónu

S příchodem jara se Moravskoslezský kraj znovu probouzí do turistického ruchu a jedním z hlavních lákadel jsou bezesporu jeho hrady a zámky. Památky napříč regionem se vracejí k životu – nádvoří se plní prvními návštěvníky, zahrady se zelenají a interiéry znovu vyprávějí příběhy šlechtických rodů, válek i každodenního života minulých staletí.

Do kolárny se prokopal dírou v zemi. Pak chtěl ukrást koloběžku a kolo

Dnes 9:26 | Orlová | Anna Břenková

Policisté v Orlové přistihli v kolárně 35letého muže. Do objektu se vloupal nezvyklým způsobem. Pod stěnou vyhloubil díru v zemi a rozebral dlažbu. Tvrdil, že si tam chtěl jen lehnout. Nakonec se ale přiznal, že se pokoušel ukrást elektrokoloběžku. Za krádež mu nyní hrozí až dva roky vězení.

Policie řeší krádež kabelů na trati mezi Havířovem a Šenovem, v úseku je omezen provoz vlaků

Včera 13:11 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie se zabývá případem krádeže kabelů, ke které mělo dojít v pátek 17. dubna na hlavní železniční trati mezi stanicí Havířov a železniční zastávkou Šenov.

Frýdlantský kynologický klub pořádal 30. ročník soutěže pejskařů

V areálu kynologického klubu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 30. ročník Memoriálu Kaštovského. V klubové soutěži se prvky poslušnosti hodnotily ve třech kategoriích.

Přízemí restaurace Terasa Střední školy hotelnictví a služeb v Opavě je po povodních kompletně zrekonstruováno

18. dubna 2026 13:22 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola v Opavě má za sebou důležitý krok k návratu do běžného provozu po předloňských povodních. Kompletní rekonstrukcí prošlo přízemí školní restaurace Terasa, které dnes slouží studentům v modernizovaných prostorách.

Sponzoři se složili na nové auto pro Školu života Frýdek-Místek

Dnes 8:20 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Handicap centrum Škola života Frýdek-Místek poskytuje sociální služby už 35 let. Nyní se mu podařilo díky štědrým sponzorům získat nový vůz, kterým zajistí pro své klienty mnohem větší komfort při transportu.

Karvinský šikmý kostel prochází obnovou, bude mít červenou střechu

Dnes 8:15 | Karviná | Anna Břenková

Od listopadu loňského roku probíhá rozsáhlá obnova exteriéru šikmého kostela v Karviné. Momentálně se nasazuje nová střešní krytina a práce se dotknou fasády kostela i sousedních hrobek. Pokud vše půjde podle plánu, práce budou dokončeny v září tohoto roku.

Bruntál se poprvé v historii stal dějištěm oblastního kola postupové prestižní soutěže Zlatá včela

Včera 18:01 | Bruntál | Karel Soukop

Soutěž Zlatá včela je velmi prestižní velké setkání mladých včelařů. Koná se každoročně od krajských až po republikové kolo. Včelaření je náročná, ale velmi potřebná činnost pro úrodu, naše zemědělství a celou přírodu.

Ostrava dokáže textil separovat i využívat. Firmy z něj vyrábí například městský mobiliář

Ostrava může posloužit jako vzor pro ostatní města v odpadovém hospodářství. Snadno si poradila i s novou povinností zajistit sběrná místa pro odkládání textilu a to proto, že ho sbírá už více než 10 let. Díky tomu ho dokáže i recyklovat.

Poruba řeší problém s parkováním a navyšuje počty stání. Nově přibyla na ul. Čs. exilu

17. dubna 2026 15:11 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba, se stejně jako jiné obvody a města, zabývá problémem parkování. Nová stání řeší například stavbou parkovacích domů a zjednosměrněním některých ulic. Nově k nim na prvním stavebním obvodu přibyla ulice Československého exilu.

Porubu rozzářily záhony. A květinová louka na Francouzské ulici nabídne novinku

16. dubna 2026 17:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Příroda se opět s jarním počasím probouzí k životu. Poruba také letos v tomto období pokračuje v obnově a výsadbě veřejné zeleně - vysazují se nové záhony, keře i stromy.

Poruba řeší problém s parkováním a navyšuje počty stání. Nově přibyla na ul. Čs. exilu

16. dubna 2026 17:45 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba, se stejně jako jiné obvody a města, zabývá problémem s parkováním. Nová stání řeší například stavbou parkovacích domů a také zjednosměrněním některých ulic. Nově k nim na 1. stavebním obvodu přibyla ulice Československého exilu.

Baseballisty Arrows Ostrava čeká první domácí zápas sezony. Přivítají Hrochy Brno

16. dubna 2026 15:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Baseballisté Arrows Ostrava odstartovali novou sezonu. Svůj první domácí zápas odehrají už v pátek v porubském Arrows Parku, kde přivítají silné soupeře Hrochy Brno.

Senior bus pomáhá seniorům v Mariánských Horách překonat dopravní omezení

16. dubna 2026 14:45 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Senioři v ostravských Mariánských Horách mají kvůli rekonstrukci ulice Novoveská komplikovanější dopravu. Radnice zareagovala rychle a pro klienty DPS zavedla speciální Senior bus.

Obyvatelé Ostravy mohou zkrášlit své okolí. Umožňuje to projekt Tvoříme prostor
Vydáno 20. října 2022 16:44, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Tvoříme prostor. To je dotační program Ostravského magistrátu na podporu komunity. Jeho cílem je finančně podpořit projekty realizované v městském prostředí a v jeho těsné blízkosti na území celé Ostravy.

Dotační program TVOŘÍME PROSTOR je určen aktivním lidem, kteří chtějí realizovat své vlastní nápady a projekty ve veřejném prostoru a zkrášlit tak své okolí, které by pak sloužilo i ostatním.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Liší se od participativního rozpočtu, nebo celkově od všech participativních rozpočtů jednotlivých obvodů tím, že město vám poskytne finanční prostředky na nějaký váš nápad, ale vy si ten nápad sami zrealizujete. Tudíž není to tak, že vy jenom přihlásíte ten návrh a my se postaráme. Je to opravdu o tom, že vy sami s tou komunitou, kterou kolem sebe máte, si ten svůj návrh i zrealizujete.”
Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Po koronaviru se ten zájem zmenšil a právě proto přicházíme s workshopem, nebo s těmi letáky a osvětou právě přímo k těm obyvatelům ať jsme jim blíže a abychom vzbudili větší zájem. My jsme podruhé v městském obvodu Ostrava-Poruba, zítra budeme potřetí. Rádi bychom i v průběhu zimy navštívili další městské obvody s tím, že bychom mohli v nějakých společných prostorách těch bytových domů uspořádat podobné setkání jako dneska.”

Je to nějak finančně omezeno ten jeden projekt?

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: “Pro každého žadatele nabízíme až 500 tisíc korun.”

V rámci dotačního programu Tvoříme prostor si lidé mohou nechat opravit pískoviště, vytvořit nové komunitní zahrádky, nebo nové příjemnější posezení.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Na 8. stavebním obvodě je to proto, že existuje urbanistická studie 8. obvodu, která definuje různé herní prvky, mobiliář, výsadby, zeleň a nějaké úpravy, které by v budoucnu tady na tom obvodě měly být a občané se právě mohou inspirovat tou studií.”
anketa: účastníci setkání: “Já jsem navrhla hry na chodník. To je vlastně realizace toho, co se kreslí křídou, ale je kvalitní výmalba, aby to vydrželo 2, 3 roky a můj záměr je, aby to používaly děti tady v okolí a třeba i z přilehlé školky. Mohly by si tady třeba zahrát skok do dálky, čáp ztratil čepičku a takové ty klasické hry, co člověk zná z dětství.”
“Uvažovali jsme o tom, že tady máme zájem dělat vyvýšené záhony, protože máme aktivní sousedku, která nám tady pěstuje dýně, blinky atd. Pak jsme zjistili, že tam by to chtělo nějaký pocitový chodníček, nějakou kladinu pro děti. Pak najednou někdo řekl, že by bylo fajn mít sdílený domeček. A proto jsme tady, abychom zjistili, co z toho je realizovatelné v rámci Tvoříme prostor.”
“Já jsem tady přišel i pro inspiraci. Jsem z dvora na ulici Příčné. Máme tam dvůr, který má nějaký potenciál. Je tam dětské hřiště a chtěli bysme se do toho zapojit, abychom to rozšířili třeba o hračkobudku, stínění, zahrádku, o nějaké posezení.”

Ostravský magistrát už takto podpořil na 50 projektů. Mezi nimi například Sluneční stezku Porubou, cross park Hulváky, rybníky pod Bedřiškou nebo tradiční venkovskou zahradu Hrušov.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000033936/obyvatele-ostravy-mohou-zkraslit-sve-okoli-umoznuje-to-projekt-tvorime-prostor