Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poruba bude mít další vodní prvek. Kašnu, která oživí revitalizovaný park u DK Poklad

Ostrava-Poruba |

Do Poruby se postupně vrací vodní prvky. V pořadí už třetí se aktuálně instaluje v parku u kulturního domu Poklad. Jde o kašnu Vladislava Gajdy, která kdysi zdobila Masarykovo náměstí.

V loňském roce prošel proměnou první ze dvou parků u kulturního domu Poklad. V jeho centrální části už chybí jen kašna, která se aktuálně instaluje. Vodních prvků tak v Porubě přibývá.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “První kašna, vodní prvek se objevil v Domě s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Je veřejně přístupný. Druhý projekt, který jsme otevřeli, tak byl vodotrysk na náměstí Družby. Třetí vodní prvek, který právě dokončujeme, tak je v parku u Pokladu. Je to kašna od Vladislava Gajdy, která kdysi fungovala na Masarykově náměstí. Další projekty, ve kterých máme naplánovány vodní prvky, je například v projektu na revitalizaci Floridy a na revitalizaci Duhy.”
Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kašna, která bude umístěna v tomto parku, je vlastně takovým nízkým diskem o průměru zhruba 7 a půl metru a výšce zhruba jednoho metru, který tvoří leštěné žulové desky. Ty jsou zakončeny bronzovou růžicí s vodními tryskami, které umožňují vytvářet dva různé obrazce.”

Žulové částí kašny jsou původní a v minulosti prošly odbornou repasí. Betonová podpěrná část a samotná technologie a strojovna jsou samozřejmě nové.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Práce na instalaci kašny jsou velmi náročné. Jak dlouho potrvají? Předpokládám, že ještě zhruba dva až tři týdny a zprovoznění kašny tedy předpokládáme v průběhu měsíce června.”
pan Roman, realizační firma: “Nejtěžší práce asi budou opravdu ty poslední dvě řady, protože ty kameny jsou nejtěžší. Asi na ně bude potřeba jeřábek. Kolik váží jeden kámen? Tady tento malý asi 130 kilo a ty ostatní zhruba okolo 200.”
Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kašna bude umístěná uprostřed pomyslného centrálního prostoru v tomto parku, který je kruhového tvaru. Je doplněn lavičkami a dotváří ho také záhony z trvalek a travin. Kromě kašny bude do tohoto prvku nainstalováno také pítko.”

Půjde už o třetí pítko v Porubě. Jedno funguje v prostoru u Floridy, druhé v novém parku na náměstí Družby.

anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Mi se to líbí hodně, protože jsem znal jak ten park vypadal předtím a rád tady chodím. Je to tady krásné. Trávíte tady spoustu času? Bydlím tady kousek a často tady chodím. A rád.”
“Super, úplně nádhera. Proti tomu, co tady bylo, že tady bývali i bezdomovci, tak to je fajn.”

Poruba má připravený projekt i pro proměnu druhého parku u DK Poklad. S jeho revitalizací se ale začne až poté, co bude dokončen druhý parkovací dům za tímto kulturním stánkem.

Nahlásit chybu


K tématu

V Komenského sadech vyrostla nová socha s názvem Řeč očí

19. června 2026 12:00 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Komenského sady lákají na novou uměleckou atrakci. U lávky na Kamenec se objevila nevšední instalace od sochaře Tomáše Dolejše. Socha s názvem Řeč očí přináší umění přímo mezi lidi.

Přípravy na novou sezónu na Karvinském moři jsou v plném proudu

30. března 2026 8:49 | Karviná | Anna Břenková

Karvinské moře se začíná připravovat na novou sezonu. Technické a komunální služby města už naplno pracují na údržbě pláží, čištění areálu a instalaci novinek.

Komenského sady zdobí nová socha. Umělecké dílo Řeč očí láká kolemjdoucí

29. června 2026 20:48 | Ostrava-město | Anna Břenková

Obyvatelé i návštěvníci Ostravy mají v těchto dnech o důvod víc k procházce centrem města. V oblíbených Komenského sadech totiž vyrostla nepřehlédnutelná umělecká instalace. Socha s názvem Řeč očí má za cíl přimět kolemjdoucí, aby se v každodenním shonu na chvíli zastavili.


Vážná nehoda v Třinci. Mladý řidič narazil do sloupu, čtyři lidé skončili v nemocnici

Dnes 9:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

21letý řidič nezvládl v Oldřichovicích zatáčku a s autem naboural do sloupu elektrického vedení. V autě zůstali zaklíněni tři lidé, které museli vystříhat hasiči. Záchranáři na místě ošetřili celkem čtyři mladé zraněné, řidiče transportoval vrtulník ve velmi vážném stavu do ostravské nemocnice.

Nová Ves bude na povodně lépe připravena. Ostrava obvodu přispěje na hráz a zábrany

Ostrava-Nová Ves, kterou protéká řeka Odra, chce být ještě lépe připravena na případné povodně a proto chystá nákup mobilních zábran a hrází. Ty by operativně v případě nebezpečí byli schopni nainstalovat místní dobrovolní hasiči.

Olympiáda mezi regály s knihami bavila děti v Novém Jičíně a připomněla Hurvínkovy 100. narozeniny

Trochu sportu mezi regály s literaturou a především letní zábavu pro děti nabídla novojičínská knihovna. V rámci pravidelných “prázdninových čtvrtků” připravila Olympiádu se Spejblem a Hurvínkem.

Spanilá jízda i pomník u místa tragédie. Případ sraženého motorkáře se dál prověřuje

Včera 22:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pro druhé by se rozdal. Leccos opravil a vyrobil. Vášnivý sběratel motorek a veteránů, hlavně strojů Jawa, Jiří M. (41) jel na Pionýru večer z práce domů a na obchvatu Krnova ho zezadu smetl 21letý řidič ve voze BMW. Policie nehodu stále prověřuje. Rodina a přátelé se s Jiřím už rozloučili. U místa tragédie mu postavili pomníček a desítky motorkářů se vydaly na spanilou jízdu.

V úspěšné dražbě se prodalo všech šest odstavených aut

Včera 21:30 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek má za sebou první dražbu nepojízdných vozidel. Velký zájem projevila desítka dražitelů. Zájemci si rozebrali všech 6 nabízených aut, která si v dopoledních hodinách mohli prohlédnout na odstavné ploše v Palkovické ulici.

Bavilo ho dívat se na plameny. Policie dopadla dvacetiletého žháře, který v Ostravě a Hlučíně zakládal požáry

Dnes 8:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během pár dní úmyslně založil hned několik požárů. Ostravští a opavští kriminalisté dopadli dvacetiletého mladíka, který zapálil rybářskou chatku, popelnice i velký stoh slámy. Svým řáděním způsobil škodu za zhruba 800 tisíc korun. Sám přitom policii přiznal, že se na plameny jen rád díval.

Slezská Ostrava nabídne pozemek pro hotel. Od zastupitelstva magistrátu má zelenou

28. července 2026 11:19 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Slezská Ostrava má zelenou pro svůj záměr prodat atraktivní pozemek v centru města na stavbu hotelu. Poté co tento záměr schválilo zastupitelstvo obvodu, posvětilo ho i zastupitelstvo města. Slezská chce aby kupec postavil na nábřeží Ostravice nejméně čtyřhvězdičkový hotel.

Stoletá občanka Frýdku-Místku chodí denně na procházky

Včera 21:34 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Paní Alžběta Popovičová z Frýdku-Místku se narodila v červenci roku 1926. Letos se tedy dožila sta let, a to v obdivuhodné kondici. Mezi gratulanty nechyběl ani štáb TV Polar.

Opava připravila nové pozemky pro rodinné domy v Malých Hošticích a budoucí čtvrti Stromovka

Včera 10:51 | Opava | Yvona Fajtová

Opava pokračuje v rozšiřování nabídky stavebních pozemků pro rodinné domy. V Malých Hošticích dokončilo přípravu devíti parcel a další desítky chystá v nové lokalitě Stromovka.

Ukradl pečivo a prodával ho na ulici, kšeft mu překazili ostravští strážníci

Včera 11:23 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

"Já jsem jich měl šest a ještě jsem něco prodal po cestě." Muž v Ostravě ukradl šest přepravek plných pečiva ze zásobovací rampy obchodu a rovnou s nimi vyrazil na obchůzku městem. Kolemjdoucím prodával čerstvé koblihy a chleba přímo z vozíku. Jeho podnikání ale rychle ukončili všímaví strážníci.

Nová Ves bude na povodně lépe připravena. Ostrava obvodu přispěje na hráz a zábrany

Ostrava-Nová Ves, kterou protéká řeka Odra, chce být ještě lépe připravena na případné povodně a proto chystá nákup mobilních zábran a hrází. Ty by operativně v případě nebezpečí byli schopni nainstalovat místní dobrovolní hasiči.

Prázdniny jsou v porubských MŠ a ZŠ věnovány opravám. Vyjdou na 40 milionů korun

Včera 15:08 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Zatímco si školáci užívají letní prázdniny, v základních a mateřských školách v Ostravě-Porubě je napilno. Městský obvod využívá volné měsíce k rozsáhlým opravám a modernizacím.

Vítkovice investují do dostupného bydlení

Městský obvod Ostrava-Vítkovice pokračuje v rozšiřování obecního bytového fondu. Kvůli rostoucímu zájmu o bydlení nakupuje další bytové domy, připravuje jejich rekonstrukce a plánuje výstavbu nových bytů i komunitního centra. Cílem je nabídnout kvalitnější bydlení a postupně zlepšovat situaci v problémových lokalitách.

David Tichý

28. července 2026 16:16 | Ostrava-Vítkovice | Jana Lipowská

ředitel, Krizové centrum Ostrava

Kostel svatého Františka a Viktora čeká další oprava. Po letech přijde na řadu historická zpovědnice

28. července 2026 15:56 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Hrušovský kostel prochází obnovou postupně. Nyní je na řadě oprava dřevěné zpovědnice. Práce vyjdou na necelých 500 tisíc korun.

Ústřední hřbitov ve Slezské Ostravě se rozrůstá. Přibude 275 nových hrobových míst

28. července 2026 15:50 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Rozšiřování největšího ostravského hřbitova jde do finále. Pro pozůstalé to znamená 275 nových hrobových míst i nové lavičky k odpočinku. Práce zajistí dostatek místa na další desítky let.

Poruba bude mít další vodní prvek. Kašnu, která oživí revitalizovaný park u DK Poklad
Vydáno 8. června 2023 15:56, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Do Poruby se postupně vrací vodní prvky. V pořadí už třetí se aktuálně instaluje v parku u kulturního domu Poklad. Jde o kašnu Vladislava Gajdy, která kdysi zdobila Masarykovo náměstí.

V loňském roce prošel proměnou první ze dvou parků u kulturního domu Poklad. V jeho centrální části už chybí jen kašna, která se aktuálně instaluje. Vodních prvků tak v Porubě přibývá.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “První kašna, vodní prvek se objevil v Domě s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Je veřejně přístupný. Druhý projekt, který jsme otevřeli, tak byl vodotrysk na náměstí Družby. Třetí vodní prvek, který právě dokončujeme, tak je v parku u Pokladu. Je to kašna od Vladislava Gajdy, která kdysi fungovala na Masarykově náměstí. Další projekty, ve kterých máme naplánovány vodní prvky, je například v projektu na revitalizaci Floridy a na revitalizaci Duhy.”
Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kašna, která bude umístěna v tomto parku, je vlastně takovým nízkým diskem o průměru zhruba 7 a půl metru a výšce zhruba jednoho metru, který tvoří leštěné žulové desky. Ty jsou zakončeny bronzovou růžicí s vodními tryskami, které umožňují vytvářet dva různé obrazce.”

Žulové částí kašny jsou původní a v minulosti prošly odbornou repasí. Betonová podpěrná část a samotná technologie a strojovna jsou samozřejmě nové.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Práce na instalaci kašny jsou velmi náročné. Jak dlouho potrvají? Předpokládám, že ještě zhruba dva až tři týdny a zprovoznění kašny tedy předpokládáme v průběhu měsíce června.”
pan Roman, realizační firma: “Nejtěžší práce asi budou opravdu ty poslední dvě řady, protože ty kameny jsou nejtěžší. Asi na ně bude potřeba jeřábek. Kolik váží jeden kámen? Tady tento malý asi 130 kilo a ty ostatní zhruba okolo 200.”
Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kašna bude umístěná uprostřed pomyslného centrálního prostoru v tomto parku, který je kruhového tvaru. Je doplněn lavičkami a dotváří ho také záhony z trvalek a travin. Kromě kašny bude do tohoto prvku nainstalováno také pítko.”

Půjde už o třetí pítko v Porubě. Jedno funguje v prostoru u Floridy, druhé v novém parku na náměstí Družby.

anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Mi se to líbí hodně, protože jsem znal jak ten park vypadal předtím a rád tady chodím. Je to tady krásné. Trávíte tady spoustu času? Bydlím tady kousek a často tady chodím. A rád.”
“Super, úplně nádhera. Proti tomu, co tady bylo, že tady bývali i bezdomovci, tak to je fajn.”

Poruba má připravený projekt i pro proměnu druhého parku u DK Poklad. S jeho revitalizací se ale začne až poté, co bude dokončen druhý parkovací dům za tímto kulturním stánkem.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000037633/poruba-bude-mit-dalsi-vodni-prvek-kasnu-ktera-ozivi-revitalizovany-park-u-dk-poklad