Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Havlíčkovo náměstí v Porubě se vrátí vodní prvek. Zůstalo po něm jen dílo Vladislava Gajdy

Ostrava-Poruba |

Do veřejného prostoru Poruby se postupně vrací vodní prvky. V poslední době je radnice nechala nainstalovat na náměstí Družby, v parku u DK Poklad nebo u domu s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Brzy přibudou další.

Porubská radnice chce vrátit vodní prvek na Havlíčkovo náměstí. Ten je momentálně zasypaný zeminou a zbylo po něm jen umělecké dílo z nerezu sochaře Vladislava Gajdy.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Od lidí víme, že si často píšou, že by rádi navrátili vodní prvek na Havlíčkovo náměstí. My jsme začali trochu pátrat v historii, takže víme, že tady kdysi byla jakási kašna, vodní prvek, nebo taková vodní hladina byly a oslovili jsme pana Jakuba Gajdu, tedy syna Vladislava Gajdy, který byl autorem tehdejší vodní hladiny a přemýšleli jsme spolu s ním, jakým způsobem bychom to mohli uchopit dneska.”

Jak bude nový vodní prvek vypadat, ukáže studie, které bude předcházet průzkum terénu.

Jakub Gajda, sochař: “Odkope se terén přisypaný před asi 20 lety a udělá se sonda, jak hluboko je dno původní kašny s těmi betonovými prvky, které tam byly jako součást díla a pak se rozhodneme, jakým způsobem přistoupit k tomu, jak velká by měla být třeba vodní plocha nebo prostor, do které bude spadávat voda. To by se všechno vidělo, takže asi se bude muset sejít víc lidí, architekti, vedení města a dát dohromady nějaké návrhy, jak řešit vodu kolem díla a jakým způsobem zřejmě nutně zmenšit původní plochu.”
anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Bylo to tak 70, 80 cm hluboké, víc to nebylo. Ta voda byla zapojena tu někde jak je ten poklop a tam to stříkalo ven. Tu se děcka chodila koupat moje, v době od 53. roku. Budete rád, když tu bude znovu ten vodní prvek? Mi to je jedno, hlavně pro děti aby to bylo.”
“Koupali jsme se tady v tom jak je ta tráva, jak jsou ty kytky, tak v tom jsme se koupali. Tam byla voda. V prvé řadě jsme se tam koupali my jako dospělí už a potom jsem ta děti koupala svoje, bylo to pěkné.”

Radnice se pídila všude možně, aby o původním vodním prvku zjistila co nejvíce informací. Pomohli i Porubané.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme vyzvali Porubany, aby nám posílali historické fotky, pokud mají. Často měli černobílé fotky z doby, kdy kašna fungovala a opravdu jsme na facebooku strhli lavinu různých odkazů a fotek a vyhledali jsme, jakým způsobem to tryskání vypadalo, protože na některých historických fotkách to nebylo úplně vidět.”

Nový vodní prvek by radnice chtěla zprovoznit za dva roky na výročí narození sochaře Vladislava Gajdy, jehož umělecká díla zdobí nejen Havlíčkovo náměstí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Znovunavrácení toho vodního prvku právě na Havlíčkovo náměstí, by byl dárek k jeho výročí.”

Další vodní prvek by se měl vrátit na prostranství u Floridy. Je součástí projektu na revitalizaci celého prostoru, který se aktuálně připravuje.

Nahlásit chybu


K tématu

Předprostor krytého bazénu v Porubě je po rekonstrukci. Vyšla na 21 milionů korun

8. ledna 2026 17:35 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Krytý bazén má nový předprostor. Město spolu se společností SAREZA dokončilo dlouho očekávanou rekonstrukci za 21 milionů korun. Proměnou prošly také šatny.

Za jezírko místo kina získalo město celostátní cenu

16. listopadu 2025 8:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město získalo za přeměnu zchátralého areálu letního kina na park s jezírkem Cenu sympatie v celostátní soutěži. Vyhlašuje ji Nadace Partnerství a zaměřuje se na projekty, které pomáhají přizpůsobit krajinu klimatické změně.

Nový Jičín získal cenu za proměnu letního kina v park s jezírkem

19. listopadu 2025 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín získal za přeměnu zchátralého areálu letního kina na park s jezírkem Cenu sympatie v celostátní soutěži. Vyhlašuje ji Nadace Partnerství, zaměřuje se na projekty, které pomáhají přizpůsobit krajinu klimatické změně.


Vážná nehoda v Třinci. Mladý řidič narazil do sloupu, čtyři lidé skončili v nemocnici

Dnes 9:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

21letý řidič nezvládl v Oldřichovicích zatáčku a s autem naboural do sloupu elektrického vedení. V autě zůstali zaklíněni tři lidé, které museli vystříhat hasiči. Záchranáři na místě ošetřili celkem čtyři mladé zraněné, řidiče transportoval vrtulník ve velmi vážném stavu do ostravské nemocnice.

Nová Ves bude na povodně lépe připravena. Ostrava obvodu přispěje na hráz a zábrany

Ostrava-Nová Ves, kterou protéká řeka Odra, chce být ještě lépe připravena na případné povodně a proto chystá nákup mobilních zábran a hrází. Ty by operativně v případě nebezpečí byli schopni nainstalovat místní dobrovolní hasiči.

Olympiáda mezi regály s knihami bavila děti v Novém Jičíně a připomněla Hurvínkovy 100. narozeniny

Trochu sportu mezi regály s literaturou a především letní zábavu pro děti nabídla novojičínská knihovna. V rámci pravidelných “prázdninových čtvrtků” připravila Olympiádu se Spejblem a Hurvínkem.

Spanilá jízda i pomník u místa tragédie. Případ sraženého motorkáře se dál prověřuje

Včera 22:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pro druhé by se rozdal. Leccos opravil a vyrobil. Vášnivý sběratel motorek a veteránů, hlavně strojů Jawa, Jiří M. (41) jel na Pionýru večer z práce domů a na obchvatu Krnova ho zezadu smetl 21letý řidič ve voze BMW. Policie nehodu stále prověřuje. Rodina a přátelé se s Jiřím už rozloučili. U místa tragédie mu postavili pomníček a desítky motorkářů se vydaly na spanilou jízdu.

V úspěšné dražbě se prodalo všech šest odstavených aut

Včera 21:30 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek má za sebou první dražbu nepojízdných vozidel. Velký zájem projevila desítka dražitelů. Zájemci si rozebrali všech 6 nabízených aut, která si v dopoledních hodinách mohli prohlédnout na odstavné ploše v Palkovické ulici.

Bavilo ho dívat se na plameny. Policie dopadla dvacetiletého žháře, který v Ostravě a Hlučíně zakládal požáry

Dnes 8:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během pár dní úmyslně založil hned několik požárů. Ostravští a opavští kriminalisté dopadli dvacetiletého mladíka, který zapálil rybářskou chatku, popelnice i velký stoh slámy. Svým řáděním způsobil škodu za zhruba 800 tisíc korun. Sám přitom policii přiznal, že se na plameny jen rád díval.

Slezská Ostrava nabídne pozemek pro hotel. Od zastupitelstva magistrátu má zelenou

28. července 2026 11:19 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Slezská Ostrava má zelenou pro svůj záměr prodat atraktivní pozemek v centru města na stavbu hotelu. Poté co tento záměr schválilo zastupitelstvo obvodu, posvětilo ho i zastupitelstvo města. Slezská chce aby kupec postavil na nábřeží Ostravice nejméně čtyřhvězdičkový hotel.

Stoletá občanka Frýdku-Místku chodí denně na procházky

Včera 21:34 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Paní Alžběta Popovičová z Frýdku-Místku se narodila v červenci roku 1926. Letos se tedy dožila sta let, a to v obdivuhodné kondici. Mezi gratulanty nechyběl ani štáb TV Polar.

Opava připravila nové pozemky pro rodinné domy v Malých Hošticích a budoucí čtvrti Stromovka

Včera 10:51 | Opava | Yvona Fajtová

Opava pokračuje v rozšiřování nabídky stavebních pozemků pro rodinné domy. V Malých Hošticích dokončilo přípravu devíti parcel a další desítky chystá v nové lokalitě Stromovka.

Ukradl pečivo a prodával ho na ulici, kšeft mu překazili ostravští strážníci

Včera 11:23 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

"Já jsem jich měl šest a ještě jsem něco prodal po cestě." Muž v Ostravě ukradl šest přepravek plných pečiva ze zásobovací rampy obchodu a rovnou s nimi vyrazil na obchůzku městem. Kolemjdoucím prodával čerstvé koblihy a chleba přímo z vozíku. Jeho podnikání ale rychle ukončili všímaví strážníci.

Nová Ves bude na povodně lépe připravena. Ostrava obvodu přispěje na hráz a zábrany

Ostrava-Nová Ves, kterou protéká řeka Odra, chce být ještě lépe připravena na případné povodně a proto chystá nákup mobilních zábran a hrází. Ty by operativně v případě nebezpečí byli schopni nainstalovat místní dobrovolní hasiči.

Prázdniny jsou v porubských MŠ a ZŠ věnovány opravám. Vyjdou na 40 milionů korun

Včera 15:08 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Zatímco si školáci užívají letní prázdniny, v základních a mateřských školách v Ostravě-Porubě je napilno. Městský obvod využívá volné měsíce k rozsáhlým opravám a modernizacím.

Vítkovice investují do dostupného bydlení

Městský obvod Ostrava-Vítkovice pokračuje v rozšiřování obecního bytového fondu. Kvůli rostoucímu zájmu o bydlení nakupuje další bytové domy, připravuje jejich rekonstrukce a plánuje výstavbu nových bytů i komunitního centra. Cílem je nabídnout kvalitnější bydlení a postupně zlepšovat situaci v problémových lokalitách.

David Tichý

28. července 2026 16:16 | Ostrava-Vítkovice | Jana Lipowská

ředitel, Krizové centrum Ostrava

Kostel svatého Františka a Viktora čeká další oprava. Po letech přijde na řadu historická zpovědnice

28. července 2026 15:56 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Hrušovský kostel prochází obnovou postupně. Nyní je na řadě oprava dřevěné zpovědnice. Práce vyjdou na necelých 500 tisíc korun.

Ústřední hřbitov ve Slezské Ostravě se rozrůstá. Přibude 275 nových hrobových míst

28. července 2026 15:50 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Rozšiřování největšího ostravského hřbitova jde do finále. Pro pozůstalé to znamená 275 nových hrobových míst i nové lavičky k odpočinku. Práce zajistí dostatek místa na další desítky let.

Na Havlíčkovo náměstí v Porubě se vrátí vodní prvek. Zůstalo po něm jen dílo Vladislava Gajdy
Vydáno 17. srpna 2023 14:59, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Do veřejného prostoru Poruby se postupně vrací vodní prvky. V poslední době je radnice nechala nainstalovat na náměstí Družby, v parku u DK Poklad nebo u domu s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Brzy přibudou další.

Porubská radnice chce vrátit vodní prvek na Havlíčkovo náměstí. Ten je momentálně zasypaný zeminou a zbylo po něm jen umělecké dílo z nerezu sochaře Vladislava Gajdy.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Od lidí víme, že si často píšou, že by rádi navrátili vodní prvek na Havlíčkovo náměstí. My jsme začali trochu pátrat v historii, takže víme, že tady kdysi byla jakási kašna, vodní prvek, nebo taková vodní hladina byly a oslovili jsme pana Jakuba Gajdu, tedy syna Vladislava Gajdy, který byl autorem tehdejší vodní hladiny a přemýšleli jsme spolu s ním, jakým způsobem bychom to mohli uchopit dneska.”

Jak bude nový vodní prvek vypadat, ukáže studie, které bude předcházet průzkum terénu.

Jakub Gajda, sochař: “Odkope se terén přisypaný před asi 20 lety a udělá se sonda, jak hluboko je dno původní kašny s těmi betonovými prvky, které tam byly jako součást díla a pak se rozhodneme, jakým způsobem přistoupit k tomu, jak velká by měla být třeba vodní plocha nebo prostor, do které bude spadávat voda. To by se všechno vidělo, takže asi se bude muset sejít víc lidí, architekti, vedení města a dát dohromady nějaké návrhy, jak řešit vodu kolem díla a jakým způsobem zřejmě nutně zmenšit původní plochu.”
anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Bylo to tak 70, 80 cm hluboké, víc to nebylo. Ta voda byla zapojena tu někde jak je ten poklop a tam to stříkalo ven. Tu se děcka chodila koupat moje, v době od 53. roku. Budete rád, když tu bude znovu ten vodní prvek? Mi to je jedno, hlavně pro děti aby to bylo.”
“Koupali jsme se tady v tom jak je ta tráva, jak jsou ty kytky, tak v tom jsme se koupali. Tam byla voda. V prvé řadě jsme se tam koupali my jako dospělí už a potom jsem ta děti koupala svoje, bylo to pěkné.”

Radnice se pídila všude možně, aby o původním vodním prvku zjistila co nejvíce informací. Pomohli i Porubané.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme vyzvali Porubany, aby nám posílali historické fotky, pokud mají. Často měli černobílé fotky z doby, kdy kašna fungovala a opravdu jsme na facebooku strhli lavinu různých odkazů a fotek a vyhledali jsme, jakým způsobem to tryskání vypadalo, protože na některých historických fotkách to nebylo úplně vidět.”

Nový vodní prvek by radnice chtěla zprovoznit za dva roky na výročí narození sochaře Vladislava Gajdy, jehož umělecká díla zdobí nejen Havlíčkovo náměstí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Znovunavrácení toho vodního prvku právě na Havlíčkovo náměstí, by byl dárek k jeho výročí.”

Další vodní prvek by se měl vrátit na prostranství u Floridy. Je součástí projektu na revitalizaci celého prostoru, který se aktuálně připravuje.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000038669/na-havlickovo-namesti-v-porube-se-vrati-vodni-prvek-zustalo-po-nem-jen-dilo-vladislava-gajdy