Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Falešný poplach měl prověřit hasiče při úniku chlóru

Ostrava-Poruba |

Krytý bazén v Ostravě-Porubě se stal místem pro cvičení hasičů. Tématem byl únik z chlóru z tlakové lahve. Zkouška jednotek byla úspěšná.

Hasiči se připravovali na nejhorší scénář. Byli prověřeni zkoušce havárií úniku chlóru. Cvičení probíhalo v prostorách krytého bazénu v Ostravě-Porubě. 

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "V úterý 21. října 2025 proběhlo v areálu krytého bazénu v Ostravě-Porubě a jeho přilehlém okolí taktické cvičení jednotek požární ochrany (JPO). Námětem cvičení byl únik chlóru z tlakové lahve, ke kterému došlo při její výměně v technologickém zázemí bazénu."

Cílem nebylo jen ověřit rychlost reakce hasičů. Cvičení bylo komplexní a zaměřilo se na několik klíčových bodů. 

    Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Cvičení mělo za cíl: ověřit akceschopnost JPO při zdolávání havárie s únikem nebezpečné látky, procvičit opatření ochrany obyvatelstva, ověřit havarijní připravenost provozovatele ve vztahu k úniku nebezpečné látky, vyrozumět orgány státní správy a samosprávy a společensky významné objekty (SVO) pomocí systému IVR, seznámit příslušníky JPO s problematikou zásahu na únik nebezpečné látky, ověřit reálné dojezdové časy JPO, procvičit zásah JPO s přítomností úniku nebezpečné látky v souladu s postupy v havarijní kartě SAR2 a ověřit aktuálnost havarijní karty SAR2."

    Hasiči museli jednat bleskově a v protichemických oblecích. Jejich úkolem byla v první řadě záchrana zraněné osoby. Následovalo zajištění úniku látky, přesné měření koncentrací chlóru ve vzduchu a kompletní likvidace následků havárie.

    Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Podle scénáře došlo při manipulaci s tlakovou lahví k jejímu pádu a poškození ventilu, což způsobilo únik chlóru do ovzduší. Únik byl zaznamenán detekčním systémem. Pracovník, který s láhví manipuloval, utrpěl zranění dolní končetiny, zůstal neschopen pohybu a krátce nato upadl do bezvědomí. Hasiči v protichemických oděvech provedli záchranu zraněné osoby, zajištění úniku látky, měření koncentrací chlóru v ovzduší a následné likvidační práce. 

    Po úspěšném zvládnutí všech kroků se jednotky shromáždily k vyhodnocení. Zkouška dopadla dobře a hasiči se poté vrátili zpět na své stanice.

    Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Součástí cvičení bylo také vyrozumění společensky významných objektů a informování úřadů prostřednictvím systému IVR. Dále byly prověřeny postupy podle havarijní karty SAR2. Po ukončení taktického cvičení proběhlo jeho vyhodnocení a následný návrat jednotek zpět na své stanice."
    Nahlásit chybu


    K tématu

    Policisté havarovali při pronásledování ujíždějícího vozu na dálnici u Bohumína

    20. května 2025 15:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

    Vážná nehoda zastavila provoz na dálnici D1 u Bohumína. Policisté tam pronásledovali ujíždějící auto a v zúžení se srazili s kamionem. Dva členové hlídky ve voze byli přepraveni do nemocnice, jeden vrtulníkem. Dálnice D1 se musela na 2 hodiny obousměrně uzavřít.

    Opava oslavila 80 let profesionálních hasičů. Nechybělo vyznamenání ani hrdinství

    19. května 2025 17:51 | Opava | Jiří Cileček

    Opavské Horní náměstí se v sobotu 17. května proměnilo ve slavnostní prostor k připomenutí 80 let od založení profesionálních hasičů v Opavě. Oslavy spojily historii i současnost – se stovkami praporů, oceněními za věrnost i statečnost a s bohatým programem pro veřejnost.

    Hasiči ulicemi projeli, často ale pomalu a s velkými obtížemi

    20. května 2025 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Hasiči s velkou technikou projížděli Novým Jičínem a testovali průjezdnost problémových ulic. Na špatně zaparkovaná vozidla naráželi v sídlištích a v části Loučky


    Motorkářské Vítání jara 2026 zaplnilo centrum Bruntálu stovkami motorek

    Včera 19:15 | Bruntál | Karel Soukop

    Již posedmnácté se do centra Bruntálu sjely stovky motorek a především motorkářů na akci Vítání jara. Ani chladnější počasí neovlivnilo jejich množství a účast návštěvníků z města i okolí.

    Charitativní běh Křídla dětem pomohl malým pacientům FNO. Vybralo se 200 tisíc korun

    7. května 2026 14:01 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

    Charitativní běh Křídla dětem v Porubě opět spojil stovky lidí pro dobrou věc. Výtěžek ze startovného podpoří malé pacienty na oddělení traumatologie a chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava.

    MSN Krnov pořádala první Den zdraví po sloučení nemocnic Bruntál, Krnov, Rýmařov

    9. května 2026 15:44 | Bruntál | Karel Soukop

    Ve velkolepém stylu uspořádala krnovská nemocnice letošní den zdraví. Byl první po sloučení všech tří nemocnic v okrese a navíc se konal v prostorách unikátního rehabilitačního respiria.

    Nová cyklostezka na Vítkovsku zkracuje cestu z Březové do Lesních Albrechtic

    7. května 2026 12:03 | Bruntál | Karel Soukop

    Dlouhou objízdnou cestu z Březové do Lesních Albrechtic na Vítkovsku nově zkracuje právě otevřená kvalitní stezka pro pěší i cyklisty. Stezka kromě spojení obcí a jejich obyvatel poslouží také turistům a široké veřejnosti. Cesta k vzniku nebyla jednoduchá. Musela překonat projekční i majetkové překážky. Základ její výstavby byl dán již v minulém volebním období, v roce 2023.

    Hasiči v Karviné testovali ulice. Projeli by k vašemu domu včas?

    7. května 2026 20:50 | Karviná | Anna Břenková

    V Karviné proběhla velká kontrola průjezdnosti ulic pro hasičské vozy. Hasiči se společně se strážníky zaměřili na místa, kde bývá problém projet k případnému požáru. Řidiči v Karviné tentokrát parkovali ohleduplně a cesta pro hasiče zůstala volná.

    Škola má v důsledku havárie potrubí nové toalety

    8. května 2026 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

    Havárie odpadního potrubí uzavřela v únoru troje toalety na Základní škole Sjednocení. Teď už jsou stavební práce hotovy a škola se po více než šedesáti letech dočkala i lepšího komfortu.

    Lidé vybrali jméno pro novou přeshraniční lávku. Zvítězil název Sousedská

    7. května 2026 13:15 | Karviná | Anna Břenková

    Nová lávka přes řeku Olši už má své jméno. Propojuje Karvinou s polskou obcí Hażlach a lidé rozhodli, že se bude jmenovat Sousedská lávka. Do hlasování se zapojily tisíce obyvatel z obou stran hranice.

    Soutěž na opravu historické sýpky pokračuje. Podobu navrhne 7 architektonických kanceláří

    7. května 2026 12:55 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

    Záchrana historické svinovské sýpky rychle pokračuje a zastupitelstvo města už vybralo architektonické kanceláře, které navrhnou definitivní podobu budovy a jejího okolí. Na podzim by měl být znám vítěz této soutěže.

    ZUŠ v Bruntále byla založena před 80 lety

    8. května 2026 12:24 | Bruntál | Karel Soukop

    Hned několik základních škol v Bruntále slaví letos svá kulatá výročí. ZUŠ v Bruntále byla založena již před 80 lety. Má přes 600 žáků a pobočky v Horním Benešově, Dvorcích a Vrbně pod Pradědem.

    Vodní slalom se vrací do Opavy. Po povodních opravená dráha hostila Český pohár žáků

    7. května 2026 9:39 | Opava | Yvona Fajtová

    Po roce a půl od ničivých povodní se do Opavy vrací vodní slalom. Zrekonstruovaná umělá dráha poprvé hostila velké závody – Český pohár žáků. Do města přijely více než dvě stovky mladých závodníků z celé republiky.

    Jazzový Klub Parník v centru Ostravy čeká rekonstrukce zázemí

    8. května 2026 10:03 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

    Zázemí Klubu Parník v centru Ostravy se od poloviny května bude rekonstruovat. Opravy se dotknou i dalších částí památkově chráněné vily Hanse Ulricha v jejímž suterénu klub sídlí.

    Preventisté MPO učili předškoláky základní pravidla dopravy. Celkem navštívili 26 školek

    7. května 2026 15:22 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

    Městská policie Ostrava věnovala týden v dubnu nejmenším dětem. Preventisté navštívili s programem BESIP pro předškoláčky celkem 38 tříd ve 26 mateřských školách. Nechyběla mezi nimi ani porubská Školka Exilu.

    Strážníci chodí i do mateřských škol. Projekt nese jméno "Bezpečně pro předškoláky."

    7. května 2026 13:33 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

    Mateřské školy jsou jedním z častých cílů ostravských strážníků preventistů. Je totiž velmi důležité začít děti edukovat co nejdříve a navíc také ztrácí strach a ostych z uniforem městské policie.

    Porubský den bezpečí představil práci složek IZS. Nejvíce lákaly dynamické ukázky

    7. května 2026 12:18 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

    Louku u Francouzské ulice v Porubě zaplnily složky Integrovaného záchranného systému. Uskutečnil se zde již 6. ročník oblíbeného Porubského dne bezpečí, který nabídl program pro malé i velké.

    Ostrava chce ještě lépe pracovat s talenty. Zaměří se více na přípravu pedagogů

    7. května 2026 12:15 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

    Máme pro vás dobrou zprávu...o talentované děti je v Ostravě postaráno a péče se stále zlepšuje. Město podporuje místa specialistů přímo na školách a nyní se chce ještě více zaměřit na jejich rozvoj. Pomoci by měl Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, který pedagogy bude vzdělávat.

    Zázemí klubu Parník v centru Ostravy čeká rekonstrukce

    7. května 2026 10:03 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

    16. května odstartuje rekonstrukce legendárního jazzového Klubu Parník, který provozuje Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava. Zaměří se na zázemí klubu a hotova by měla být začátkem podzimu.

    Falešný poplach měl prověřit hasiče při úniku chlóru
    Vydáno 23. října 2025 10:00, Ostrava-Poruba, Anna Břenková
    Krytý bazén v Ostravě-Porubě se stal místem pro cvičení hasičů. Tématem byl únik z chlóru z tlakové lahve. Zkouška jednotek byla úspěšná.

    foto: HZS MSK

    Hasiči se připravovali na nejhorší scénář. Byli prověřeni zkoušce havárií úniku chlóru. Cvičení probíhalo v prostorách krytého bazénu v Ostravě-Porubě. 

    Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "V úterý 21. října 2025 proběhlo v areálu krytého bazénu v Ostravě-Porubě a jeho přilehlém okolí taktické cvičení jednotek požární ochrany (JPO). Námětem cvičení byl únik chlóru z tlakové lahve, ke kterému došlo při její výměně v technologickém zázemí bazénu."

    Cílem nebylo jen ověřit rychlost reakce hasičů. Cvičení bylo komplexní a zaměřilo se na několik klíčových bodů. 

      Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Cvičení mělo za cíl: ověřit akceschopnost JPO při zdolávání havárie s únikem nebezpečné látky, procvičit opatření ochrany obyvatelstva, ověřit havarijní připravenost provozovatele ve vztahu k úniku nebezpečné látky, vyrozumět orgány státní správy a samosprávy a společensky významné objekty (SVO) pomocí systému IVR, seznámit příslušníky JPO s problematikou zásahu na únik nebezpečné látky, ověřit reálné dojezdové časy JPO, procvičit zásah JPO s přítomností úniku nebezpečné látky v souladu s postupy v havarijní kartě SAR2 a ověřit aktuálnost havarijní karty SAR2."

      Hasiči museli jednat bleskově a v protichemických oblecích. Jejich úkolem byla v první řadě záchrana zraněné osoby. Následovalo zajištění úniku látky, přesné měření koncentrací chlóru ve vzduchu a kompletní likvidace následků havárie.

      Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Podle scénáře došlo při manipulaci s tlakovou lahví k jejímu pádu a poškození ventilu, což způsobilo únik chlóru do ovzduší. Únik byl zaznamenán detekčním systémem. Pracovník, který s láhví manipuloval, utrpěl zranění dolní končetiny, zůstal neschopen pohybu a krátce nato upadl do bezvědomí. Hasiči v protichemických oděvech provedli záchranu zraněné osoby, zajištění úniku látky, měření koncentrací chlóru v ovzduší a následné likvidační práce. 

      Po úspěšném zvládnutí všech kroků se jednotky shromáždily k vyhodnocení. Zkouška dopadla dobře a hasiči se poté vrátili zpět na své stanice.

      Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Součástí cvičení bylo také vyrozumění společensky významných objektů a informování úřadů prostřednictvím systému IVR. Dále byly prověřeny postupy podle havarijní karty SAR2. Po ukončení taktického cvičení proběhlo jeho vyhodnocení a následný návrat jednotek zpět na své stanice."
      Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000051254/falesny-poplach-mel-proverit-hasice-pri-uniku-chloru