Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tylův sad prošel rozsáhlou revitalizací, bude sloužit relaxaci i vysokoškolské výuce

Ostrava-Slezská Ostrava |

Práce na revitalizaci Tylova sadu ve Slezské Ostravě jsou po téměř osmi měsících dokončeny. Park získal nové chodníky, zeleň, mobiliář a celkovou novou podobu. Sloužit bude odpočinku i výuce studentů přilehlé Přírodovědecké fakulty.

Revitalizace parku v sousedství Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity na Hladnově začala v létě minulého roku a dokončena byla letos v březnu. Náklady na rekonstrukci dosáhly téměř jedenácti milionů korun. Na výsledné podobě parku se podílela i Ostravská univerzita.

Tereza Rumanová, odborná asistentka, Přírodovědecká fakulta OSU: "My jsme hrozně moc rádi, že se ten Tylův sad konečně nějakým způsobem pohnul, protože tady vzniklo několik studentských prací. Dělali jsme i analýzu toho prostoru, jak by si studenti představovali, že by se měl prostor rozvíjet, a pak kolega Alex Nováček vytvořil hlubší studii, která sloužila jako podklad pro budoucí návrh finálního vzhledu Tylova sadu."
Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: "Myslím, že park se proměnil velice významně, že zde bylo vykáceno značné množství starých dřevin, které již byly nemocné a které nebyly vhodné k tomu, aby byly zachráněny. A naopak zde bylo vysazeno mnoho nových stromů, keřů a především cibulovin, které ten park osvěží a celý do budoucna rozkvete."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Rekonstrukce Tylova sadu byla součástí komplexnější proměny oblasti Hladnova. My jsme se snažili, aby to bylo nejenom o úpravě veřejného prostoru, ale zároveň i o tom, aby tady byla zachována biodiverzita. Proto tady je motýlí louka, proto tady je slepé rameno řeky a další věci."

V rámci revitalizace došlo také ke kompletní úpravě zpevněných ploch. Starý asfalt nahradily mlatové a dlážděné chodníky.

Tereza Rumanová, odborná asistentka, Přírodovědecká fakulta OSU: "Já jsem měla studentku, která v rámci své diplomové práce zpracovala ten aktuální stav a navrhla nějaká zlepšení. Zjišťovala trasování, kudy chodí lidé, které ty cesty jsou nevyužité, takže na základě toho se cestní síť tady v Tylově sadu poměrně dost zjednodušila, takže je mnohem funkčnější, než původně byla."

V parku se dnes nachází i dřevěné molo, nové lavičky, LED osvětlení a obměněn byl i veškerý další mobiliář. Místo bude sloužit jak relaxaci, tak vysokoškolské výuce.

Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: "Když se tady rozhlédneme, tak vidíme tady pódium, vidíme tady řadu laviček, takže si myslím, že se to využití pro výuku vyloženě nabízí, ale nejenom pro výuku, ale Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita dělá řadu akcí pro studenty, takže si myslím, že i pro tyto akce je tento prostor naprosto ideální, takže se ta revitalizace, jak se rozhlížím kolem sebe, velice povedla a Ostravská univerzita a hlavně Přírodovědecká fakulta za námi, si myslím, že to bude schopná velmi dobře zužitkovat."

Městský obvod by chtěl v budoucnu přistoupit k dalším revitalizacím veřejného prostoru.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My se dnes samozřejmě bavíme o tom, že bychom chtěli více proměňovat veřejná prostranství v rámci obvodu. Bavíme se o haldě Ema, která určitě tím, že ji město nabylo, tak se musí proměnit a musí být kvalitním veřejným prostorem, a taky o úpravě například okolí řeky Lučiny, kde by mohl taky vzniknout veřejný pobytový prostor."
Nahlásit chybu


K tématu

V centru Ostravy proběhlo veřejné projednání o vnitrobloku Bachmačská

27. května 2026 8:28 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Zanedbaný prostor v Ostravě dostane zcela novou tvář. Vnitroblok v Bachmačské ulici vyhrál v participativním rozpočtu a čeká ho velká proměna. Vedení radnice s občany živě diskutovalo o hotové studii vnitrobloku.

Ve Frýdeckém lese vznikne lesopark a ptačí stezka

7. srpna 2025 15:37 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdecký les čeká další významná proměna. Na jeho okraji poblíž lesního hřiště a autobusové zastávky vznikne nový lesopark. Ten propojí stávající herní prvky s naučnými stezkami a edukativními zónami. Součástí projektu bude i naučná ptačí stezka.

Bělský les v Ostravě má nové povalové chodníky

25. prosince 2025 9:34 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Poslední léta přinesla významnou proměnu Bělského lesa, největší zelené plochy v Ostravě. Nyní zde přibyly nové povalové chodníky a další prvky, které propojily takzvané Starobělské Lurdy s kaplí Panny Marie Lurdské a studánku Matky Boží.


Řidiče čeká další zkouška nervů. V srpnu začne oprava Rudné ulice v Ostravě

Dnes 7:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bude to hodně náročné. Jednu z nejvytíženějších dopravních tepen v Ostravě čeká oprava povrchu. Silničáři naběhnou na Rudnou ulici hned 1. srpna a za 20 dní by měli opravit oba směry mezi kříženími Nad Porubkou a Plzeňská. Práce vyjdou na 155 milionů korun a jezdit se bude vždy v protisměru, v režimu 1+1.

Nejstarší obyvatelka Nového Jičína má 104 let, bydlí ve svém domku a nebere žádné léky

Dnes 10:21 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nejstarší obyvatelkou Nového Jičína je paní Marie Jakůbková, která žije ve svém domku v místní části Kojetín. V červenci oslavila 104. narozeniny.

Na opevnění Velká šance proběhla historická bitva o Slezsko

Dnes 10:17 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Návštěvníci opevnění Velká šance na Jablunkovsku si mohli při akčních scénách připomenout, jak téměř před třemi sty lety probíhala bitva o slezské území. V akci byli pěšáci, kavalerie i dělostřelectvo.

"Zátah" na novojičínské cyklostezce byl o prevenci

Včera 7:59 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie, státní i městská, a také zástupce BESIPu vyrazili na novojičínskou cyklostezku Koleje. V rámci kampaně Na kole jen s přilbou apelovali na to, aby základní ochrannou pomůcku používali všichni cyklisté.

Těrlicko realizuje projekt energetických úspor, včetně modernizace zastaralých kotelen

Včera 12:18 | Těrlicko | Libor Běčák

Obec Těrlicko zahájila realizaci projektu Energetické úspory se zárukou. Ve školách a dalších objektech instaluje fotovoltaiku, modernizuje vnitřní osvětlení a především rekonstruuje zastaralé kotelny i celé topné systémy.

Na likvidovaném černouhelném Dole ČSM začalo zasypávání prvních jam

21. července 2026 12:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na likvidovaném Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku začalo zasypávání prvních jam, které ještě nedávno sloužily k dopravě horníků a materiálu do podzemí. Završuje se tím ukončení těžby černého uhlí v České republice.

V jedné křižovatce se staly dvě nehody, při první se zranili tři lidé v dodávce

Včera 10:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V křižovatce u havířovského autobusového nádraží se ve středu dopoledne staly dvě dopravní nehody. Při první se srazily dvě dodávky, při druhé dva osobní vozy.

Studénkou projeli veteráni, mezi nimi biskupská Tatra

Včera 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Studénce se uskutečnil 20. ročník srazu historických vozidel. Automobily a motocykly z různých období byly vystaveny před Dělnickým domem. Pak se vydaly na spanilou jízdu po okolí.

Popelářkou chtěla být odmala, dnes řídí vůz Technických služeb Havířov

21. července 2026 15:51 | Havířov | Bára Kelnerová

Technické služby Havířov dokazují, že za volantem těžké techniky mají své místo i ženy. Jejich první řidička popelářského vozu si rychle získala respekt kolegů a stala se inspirací pro další zájemkyně o netradiční profesi.

Auto v Bohumíně sjelo ze silnice, mladou řidičku museli vyprostit hasiči

Včera 12:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V úterý večer bouralo auto v Bohumíně-Vrbici. Hasiči museli vyprostit mladou ženu, která uvízla v autě. Ve vážném stavu byla transportovaná vrtulníkem do nemocnice. Zatím není jasné, proč k nehodě došlo.

Galerie Dukla představuje tvorbu Venduly Chalánkové. Výstava potrvá do 23. srpna

Včera 15:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Galerie Dukla v Ostravě-Porubě otevřela novou výstavu brněnské výtvarnice a ilustrátorky Venduly Chalánkové. Expozice nese název Pod dlažbou je polystyren. Autorka se v Dukle prezentuje vůbec poprvé.

Láska, humor i hradní atmosféra. V Ostravě začaly Shakespearovské slavnosti

Ostravské léto pod širým nebem začíná. Na Slezskoostravském hradě odstartoval devatenáctý ročník Letních Shakespearovských slavností. Diváci se během třech týdnů můžou těšit na nová i známá představení.

Zákaz řízení a kradené světelné semafory. 39letý řidič ujížděl policistům v Ostravě

Včera 8:49 | Ostrava-město | Anna Břenková

Upozornil na sebe rychlou jízdou a ignorováním blinkrů. Při policejní kontrole šlápl na plyn a začal ujíždět Ostravou. Z auta mu během zběsilé jízdy padaly věci. Když už byl v koncích, zastavil a schoval se do křoví. Nejen, že měl platný zákaz řízení, ale v jeho autě vezl kradené přenosné světelné semafory. 39letému muži hrozí dva roky vězení.

Radnice v centru Ostravy ukazuje kruté osudy žen v sovětských Gulazích

21. července 2026 13:41 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Radnice centra Ostravy hostí novou výstavu s názvem Nitky vzpomínek - Osudy žen v Gulagu. Expozice přibližuje utrpení milionů žen. I přes těžké podmínky se ženy nevzdávaly a naději našly v obyčejných nitkách.

Žáci na ZŠ Bohumínská se v září vrátí do nového

21. července 2026 13:32 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Slezská Ostrava v létě opravuje své školy a školky. Velkou proměnou teď prochází Základní škola Bohumínská. Řemeslníci tam mají plné ruce práce, aby vše stihli do začátku září.

Domov Čujkovova v Ostravě oslavil 55 let. Podobných zařízení je celorepublikově nedostatek

21. července 2026 13:21 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Domov Čujkovova v Ostravě-Zábřehu letos oslavil 55 let od svého založení. Toto významné jubileum si připomněli přímo v areálu domova společenským setkáním. Zařízení se věnuje poskytování sociálních služeb seniorům a lidem se sníženou soběstačností.

Tylův sad prošel rozsáhlou revitalizací, bude sloužit relaxaci i vysokoškolské výuce
Vydáno 13. března 2024 10:45, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Práce na revitalizaci Tylova sadu ve Slezské Ostravě jsou po téměř osmi měsících dokončeny. Park získal nové chodníky, zeleň, mobiliář a celkovou novou podobu. Sloužit bude odpočinku i výuce studentů přilehlé Přírodovědecké fakulty.

Revitalizace parku v sousedství Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity na Hladnově začala v létě minulého roku a dokončena byla letos v březnu. Náklady na rekonstrukci dosáhly téměř jedenácti milionů korun. Na výsledné podobě parku se podílela i Ostravská univerzita.

Tereza Rumanová, odborná asistentka, Přírodovědecká fakulta OSU: "My jsme hrozně moc rádi, že se ten Tylův sad konečně nějakým způsobem pohnul, protože tady vzniklo několik studentských prací. Dělali jsme i analýzu toho prostoru, jak by si studenti představovali, že by se měl prostor rozvíjet, a pak kolega Alex Nováček vytvořil hlubší studii, která sloužila jako podklad pro budoucí návrh finálního vzhledu Tylova sadu."
Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: "Myslím, že park se proměnil velice významně, že zde bylo vykáceno značné množství starých dřevin, které již byly nemocné a které nebyly vhodné k tomu, aby byly zachráněny. A naopak zde bylo vysazeno mnoho nových stromů, keřů a především cibulovin, které ten park osvěží a celý do budoucna rozkvete."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Rekonstrukce Tylova sadu byla součástí komplexnější proměny oblasti Hladnova. My jsme se snažili, aby to bylo nejenom o úpravě veřejného prostoru, ale zároveň i o tom, aby tady byla zachována biodiverzita. Proto tady je motýlí louka, proto tady je slepé rameno řeky a další věci."

V rámci revitalizace došlo také ke kompletní úpravě zpevněných ploch. Starý asfalt nahradily mlatové a dlážděné chodníky.

Tereza Rumanová, odborná asistentka, Přírodovědecká fakulta OSU: "Já jsem měla studentku, která v rámci své diplomové práce zpracovala ten aktuální stav a navrhla nějaká zlepšení. Zjišťovala trasování, kudy chodí lidé, které ty cesty jsou nevyužité, takže na základě toho se cestní síť tady v Tylově sadu poměrně dost zjednodušila, takže je mnohem funkčnější, než původně byla."

V parku se dnes nachází i dřevěné molo, nové lavičky, LED osvětlení a obměněn byl i veškerý další mobiliář. Místo bude sloužit jak relaxaci, tak vysokoškolské výuce.

Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: "Když se tady rozhlédneme, tak vidíme tady pódium, vidíme tady řadu laviček, takže si myslím, že se to využití pro výuku vyloženě nabízí, ale nejenom pro výuku, ale Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita dělá řadu akcí pro studenty, takže si myslím, že i pro tyto akce je tento prostor naprosto ideální, takže se ta revitalizace, jak se rozhlížím kolem sebe, velice povedla a Ostravská univerzita a hlavně Přírodovědecká fakulta za námi, si myslím, že to bude schopná velmi dobře zužitkovat."

Městský obvod by chtěl v budoucnu přistoupit k dalším revitalizacím veřejného prostoru.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My se dnes samozřejmě bavíme o tom, že bychom chtěli více proměňovat veřejná prostranství v rámci obvodu. Bavíme se o haldě Ema, která určitě tím, že ji město nabylo, tak se musí proměnit a musí být kvalitním veřejným prostorem, a taky o úpravě například okolí řeky Lučiny, kde by mohl taky vzniknout veřejný pobytový prostor."
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000042011/tyluv-sad-prosel-rozsahlou-revitalizaci-bude-slouzit-relaxaci-i-vysokoskolske-vyuce