Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezskoostravské kluby Generace KMO nabízejí různorodý program od besed až po kreativní tvoření

Ostrava-Slezská Ostrava |  | Slezskoostravský expres

Že mají slezskoostravské knihovny množství vyžití pro děti, jsme vám ukázali už v jednom z předešlých expresů. V následující reportáži vám naopak představíme klub Generace, v rámci kterého knihovny organizují besedy, workshopy a další aktivity pro dospělé.

Kluby Generace ostravských knihoven spojují milovníky literatury, ale nejen té. Ve Slezské Ostravě se obvykle scházejí jednou až dvakrát za měsíc, a to ve všech třech pobočkách. Například v Kunčičkách patřilo první setkání v letošním roce Dámskému čtenářskému klubu.

anketa, členka Dámského čtenářského klubu: „Jednak se tady sejdu se sousedkami, popovídáme si, seznámíme se s novými knihami, naše knihovnice nám povykládají o nových knihách, no a ještě u toho děláme nějaké kreativní věci.“
Andrea Irglová, knihovnice Knihovny města Ostravy, pobočka Kunčičky: „Je to hlavně o setkávání těch seniorů, protože tady vlastně v místě není žádná kulturní instituce, kde by se mohli setkávat. Takže dámy přijdou, my jim uvaříme kafíčko, popovídáme, jaké máme kulturní akce v Ostravě, nabídneme jim nové knížky, vyměníme si zkušenosti, kdo co četl, komu se co líbilo.“

První letošní setkání v muglinovské pobočce se pak věnovalo vážnějšímu tématu – ostravskému hororu.

Petr Ligocký, lektor Knihovny města Ostravy: „Po nějaké době, kdy jsem propagoval taková ta různá klasická díla řekněme, tak jsem měl potřebu trošičku si od toho odpočinout a sáhl jsem i tady po těch pokleslejších žánrech. Rád bych takhle do budoucna třeba i tu ostravskou sci-fi nebo ostravskou fantastiku více nějakým způsobem zmapoval.“
anketa, návštěvnice besedy Horor v literatuře: „Pan knihovník tady podal úžasný výkon, krásně to nám tady všechno přiblížil. Byla jsem třeba překvapená, že v těch Radvanicích byl ten spiritistický klub. A dozvěděla jsem se prostě zajímavé věci.“
Miroslava Sabelová, vedoucí obvodu 2 Knihovny města Ostravy: „Kluby generace si kladou za cíl dát možnost setkat se lidem s různými zájmy v bezpečném prostředí knihovny a nabídnout jim různorodou škálu témat i aktivit, které by je mohly obohatit, zaujmout. Jak jsme dneska viděli, jsou to besedy, ale jsou to i setkání nad starými fotografiemi a vzpomínkami, jsou to setkání nad knihou a diskuze nad novými tituly anebo také výtvarné aktivity, protože to jsou hodně zajímavé věci z pohledu jednak zájmu, ale třeba i rozvoje motoriky, upevnění si některých dovedností.“

V nejbližší době čeká návštěvníky slezskoostravských knihoven v rámci klubů Generace třeba tvoření s kávovými zrny, nebo beseda s televizním publicistou Vladimírem Kořenem.

Nahlásit chybu


K tématu

V celostátní soutěži Čtenář na jevišti uspěl již počtvrté čtenářský klub 1. ZŠ Bruntál

9. února 2025 12:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Již počtvrté za sebou zvítězil čtenářský klub 1. ZŠ v celostátní soutěži Čtenář na jevišti. Ta spočívala v dramatizaci vybrané knihy nebo jejich kapitol a jejím předvedení na jevišti. Svoje prezentace pak kluby posílaly do Prahy a porota vybrala nejlepší.

Mentoring Day motivoval a inspiroval mladé, projektu se zúčastnila Tereza Mašková nebo Veronica Biasiol

19. listopadu 2024 10:00 | Ostrava-město | Michal Slonina | Regionální zprávy POLAR

V ostravském Gongu se poprvé uskutečnila akce s názvem Mentoring Day. Jejím cílem bylo inspirovat a motivovat k cestě za sny a návštěvníky tu čekaly workshopy, panelové diskuze i besedy nejen s ambasadorkami projektu The ŽENY.

V rámci jubilea 100 let Velké Ostravy slaví i knihovnictví. První veřejná knihovna vznikla v r.1921

13. března 2024 10:16 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava si letos připomíná jubileum sta let od spojení několika obcí do Velké Ostravy a k oslavám se připojila i řada městských institucí. Mezi nimi je například knihovna, jejíž historie je ještě delší. První veřejná knihovna vznikla v Ostravě v roce 1921.


Soud potrestal anonyma za hrozby bombou školám v Havířově, Orlové a Petrovicích

Studenti havířovského gymnázia mohli na vlastní oči u okresního soudu sledovat hlavní líčení s 24letým mladíkem, který loni v září vyhrožoval několika školám bombovým útokem.

Správě železnic se podařilo stabilizovat ujíždějící svah

Vlaková doprava mezi Havířov a Českým Těšínem musela být kvůli nestabilnímu svahu v neděli zastavena. Správa železnic problém vyřešila. Práce na modernizaci probíhají podle harmonogramu.

Přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku začíná, nabídne až 90 bytů

Začíná přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku. V budově vznikne nejen sídlo společnosti Distep, ale především až 90 nových nájemních bytů pod správou města.

Karvinský fotograf Marek Běhan se ve své první tematické výstavě zaměřil na lékařství

10. března 2025 15:27 | Karviná | Gabriela Stašová | Regionální zprávy POLAR

Karvinský fotograf Marek Běhan je známý především svou prací, na které zachycuje město a jeho proměny a aktuální dění. Poprvé se uskutečnila výstava jeho fotografií z nemocničního prostředí, kde je v rámci svého civilního povolání jako doma. Vernisáž výstavy navštívili lidé z veřejnosti, ale i z dokumentované nemocnice v Karviné-Ráji.

Rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích přibližuje kořeny Otce národa

10. března 2025 11:08 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Na cestě z Nového Jičína do Valašského Meziříčí leží obec Hodslavice, která proslula svým rodákem – jedním z největších českých literátů, historiků, filozofů a učitelů národa. Řeč je o Františku Palackém, kterému obec věnovala stálou expozici v jeho rodném domě.

Stavba chodníku v ulici Mezidolí je díky dobrému počasí v předstihu

Díky příznivým klimatickým podmínkám, které panovaly téměř po celou zimu, stavba chodníku v ulici Mezidolí značně pokročila. Stavba počítá i s rozšířením komunikace a s odvodněním.

Čistírna odpadních vod už zase plně funguje. Zprovozněna byla i biologická část procesu

10. března 2025 9:22 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze už zase naplno pracuje. Po povodních se v rekordním čase podařilo opravit nejprve mechanické čištění a nyní začala fungovat i biologická část procesu, která byla závislá do značné míry i na počasí.

Záchranná akce u Vítkova: opilí muži lezli na telekomunikační vysílač, jeden z nich spadl

10. března 2025 9:54 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři, hasiči a policisté zasahovali v neděli po půlnoci u vážně zraněného muže, který spadl na telekomunikačním stožáru u Klokočova na Opavsku. Na místo vyrazil lékařský tým z Vítkova a k nočnímu zásahu vzlétl také záchranářský vrtulník z Ostravy.

Demografická prognóza Ostravy-Jihu do roku 2040 není pozitivní

10. března 2025 11:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2040 bude mít Ostrava-Jih podle demografické prognózy už jen 88 tisíc obyvatel. To je o 11 a půl tisíce méně než dnes. Pokles se dotkne především ekonomicky aktivních lidí a dětí, což výrazně ovlivní trh práce, školství a městské služby.

ADRA otevřela ve Frýdku-Místku nový charitativní obchod

Dobrovolnická organizace ADRA otevřela ve Frýdku-Místku nový charitativní obchod. Lidé zde mohou nakoupit oblečení z druhé ruky a zároveň podpořit dobročinné aktivity. Obchod navazuje na dlouholetou činnost organizace v oblasti pomoci potřebným a lidé ho najdou v Místku.

DK Poklad v Porubě ovládl již 4. ročník seniorského bálu. Poprvé vystoupil zahraniční host

Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě zaplnili senioři. Nenechali si totiž ujít Seniorský bál, který opět lákal na pestrý program. Hvězdou letošního ročníku byl poprvé zahraniční zpěvák.

Zlatá Tretra přilákala opět řadu světových hvězd. Atletický mítink je velmi populární

64. ročník Zlaté tretry Ostrava se uskuteční 24. června a pořadatelé letos chystají rozšíření programu. Už desítky let patří ostravský mítink k top soutěžím světové atletiky a i letos se představí řada špičkových atletů.

Stará Bělá má nové kulturní centrum. Vzniklo rekonstrukcí bývalého hotelu Zlatý jelen

Skvělým příkladem pro ostatní města a obce může být příběh historického hotelu Zlatý jelen v Ostravě-Staré Bělé. Vedení městského obvodu se nesmířilo s chátrající budovou v centru a rozhodlo se ji odkoupit a nechat opravit. Vše se povedlo a Bělá tak má nové kulturní centrum.

Zábřežská knihovna má nové sídlo na ulici Čujkovova

Březen – měsíc čtenářů je celostátní akce podporující a propagující četbu. V Ostravě-Jihu ji mohou čtenáři oslavit návštěvou nového sídla pobočky zábřežské knihovny. Ta se nyní konečně přestěhovala z ulice Gurtějevové na Čujkovovou.

V Mariánských Horách přibudou parkovací místa. Zlepší se i dopravní situace u ZŠ Gen. Janka

V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách přibudou nová parkovací místa. Desítky míst vzniknou mimo jiné kolem výměníkové stanice u ZŠ Gen. Janka, kde vnikne i nová cesta.

Budoucí prvňáčci si na ZŠ Bohumínské poprvé vyzkoušeli školní lavice

Jazyková hnízda – tak se jmenovalo první setkání budoucích prvňáčků se školními lavicemi. V rámci Školy nanečisto si jej pro děti připravila základní škola Bohumínská a předškoláci se tu naučili taky pár anglických slovíček.

Slezskoostravské kluby Generace KMO nabízejí různorodý program od besed až po kreativní tvoření
Vydáno 14. února 2025 18:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Že mají slezskoostravské knihovny množství vyžití pro děti, jsme vám ukázali už v jednom z předešlých expresů. V následující reportáži vám naopak představíme klub Generace, v rámci kterého knihovny organizují besedy, workshopy a další aktivity pro dospělé.

Kluby Generace ostravských knihoven spojují milovníky literatury, ale nejen té. Ve Slezské Ostravě se obvykle scházejí jednou až dvakrát za měsíc, a to ve všech třech pobočkách. Například v Kunčičkách patřilo první setkání v letošním roce Dámskému čtenářskému klubu.

anketa, členka Dámského čtenářského klubu: „Jednak se tady sejdu se sousedkami, popovídáme si, seznámíme se s novými knihami, naše knihovnice nám povykládají o nových knihách, no a ještě u toho děláme nějaké kreativní věci.“
Andrea Irglová, knihovnice Knihovny města Ostravy, pobočka Kunčičky: „Je to hlavně o setkávání těch seniorů, protože tady vlastně v místě není žádná kulturní instituce, kde by se mohli setkávat. Takže dámy přijdou, my jim uvaříme kafíčko, popovídáme, jaké máme kulturní akce v Ostravě, nabídneme jim nové knížky, vyměníme si zkušenosti, kdo co četl, komu se co líbilo.“

První letošní setkání v muglinovské pobočce se pak věnovalo vážnějšímu tématu – ostravskému hororu.

Petr Ligocký, lektor Knihovny města Ostravy: „Po nějaké době, kdy jsem propagoval taková ta různá klasická díla řekněme, tak jsem měl potřebu trošičku si od toho odpočinout a sáhl jsem i tady po těch pokleslejších žánrech. Rád bych takhle do budoucna třeba i tu ostravskou sci-fi nebo ostravskou fantastiku více nějakým způsobem zmapoval.“
anketa, návštěvnice besedy Horor v literatuře: „Pan knihovník tady podal úžasný výkon, krásně to nám tady všechno přiblížil. Byla jsem třeba překvapená, že v těch Radvanicích byl ten spiritistický klub. A dozvěděla jsem se prostě zajímavé věci.“
Miroslava Sabelová, vedoucí obvodu 2 Knihovny města Ostravy: „Kluby generace si kladou za cíl dát možnost setkat se lidem s různými zájmy v bezpečném prostředí knihovny a nabídnout jim různorodou škálu témat i aktivit, které by je mohly obohatit, zaujmout. Jak jsme dneska viděli, jsou to besedy, ale jsou to i setkání nad starými fotografiemi a vzpomínkami, jsou to setkání nad knihou a diskuze nad novými tituly anebo také výtvarné aktivity, protože to jsou hodně zajímavé věci z pohledu jednak zájmu, ale třeba i rozvoje motoriky, upevnění si některých dovedností.“

V nejbližší době čeká návštěvníky slezskoostravských knihoven v rámci klubů Generace třeba tvoření s kávovými zrny, nebo beseda s televizním publicistou Vladimírem Kořenem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000047326/slezskoostravske-kluby-generace-kmo-nabizeji-ruznorody-program-od-besed-az-po-kreativni-tvoreni