Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přístavba Slezskoostravské radnice bude unikátní. Spojí historii se současností

Ostrava-Slezská Ostrava |

Jistě mi dáte za pravdu, že jednou z nejkrásnějších radnic v České republice je úřad Slezské Ostravy, nad řekou Ostravicí. Prostory historické budovy jsou ale omezené a tak vedení obvodu rozhodlo, že vybuduje přístavbu a vyhlásilo na ni architektonickou soutěž. Porota nyní vybrala vítěze.

V současné době úřaduje městský obvod Slezská Ostrava ve dvou budovách. Vedení obvodu a část úředníků sídlí v historické, památkově chráněné budově u Sýkorova mostu, ale dalších asi 125 lidí pracuje na Gagarinově náměstí v kancelářích předělaných ze tří bytových domů, které jsou z mnoha důvodů nevyhovující. Obvod proto vyhlásil architektonickou soutěž na přístavbu k hlavní budově.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Úřad městské obvodu dnes sídlí ve dvou budovách, a to jak v historické budově Slezskoostravské radnice, tak v budově na náměstí Gagarina. Ta budova na náměstí Gagarina dnes není zcela vyhovující, neboť se jedná o kdysi tři činžovní domy, které byly v průběhu let spojeny dohromady. Proto dnes přes třetinu tohoto objektu tvoří chodby, schodiště a nejrůznější komunikace, které právě způsobilo toto propojení. Budova je tedy velmi neefektivní a my, když jsme kalkulovali její celkovou rekonstrukci tak, aby vyhovovala potřebám úřadů jednadvacátého století, jsme dospěli k tomu, že tato rekonstrukce by vyšla na 150 milionů korun, což nám přišlo hodně, protože bychom stále měli budovu, která by byla velmi neefektivní a která by neplnila zcela svůj účel. Právě proto se vyhlásila architektonická soutěž, která dnes má vítězný návrh na přístavbu, kdy očekáváme, že tato přístavba bude nejen splňovat podmínky na umístění všech agend a všech úředníků, ale zároveň bude také ekonomicky efektivní a úsporná a zároveň velmi pohodlná pro návštěvníky úřadu, kteří sem chodí vyřizovat své záležitosti."

Porota nakonec vybrala návrh pražského ateliéru A 8.00.

Pavel Kvintus, architekt, Ateliér A8000: "Náš návrh na novou radnici Slezské Ostravy spočívá zejména v tom, že jsme se snažili ten dům udělat jako jeden celek, jako jednu skladbu ze tří částí. První je historická budova, která je vlastně tou s velkou historickou hodnotou. Střední část je soudobá a třetí dostavba je moderní. Celé to má působit jako jedna skladba, jako jeden dům, ne jako dvojdomek. My jsme absolutně upřednostnili tu stávající budovu. Jako ve všem. Když děláte s památkami, nesmíte se jich bát, ale musíte je respektovat, popřít ego a vycházet z ní. Nechtěli jsme jí konkurovat, o to jsme se snažili. Na druhou stranu i ta nová budova má mít svoji identitu. My jsme dlouho diskutovali a řekli jsme si, že zachráníme každý detail, který ta historická budova má. A proto jsme ohýbali ten dům tak, abychom se tam vůbec vešli. To byl oříšek. Velký. Ale povedlo se. Bereme jako akcent tu první budovu. Všechno ostatní jsme tlumili tak, aby to bylo spíš transparentní nebo transparentní a bílé. My si prostě myslíme, že ta bílá tady sedí, že by tady měla být právě v té abstrakci, v té eleganci."

Ateliér A8 se ve srovnání s ostatními finalisty více soustředil na symbiózu mezi historií a současností. Jeho návrh nijak nezatěžuje krásnou budovu radnice, ale naopak ji citlivě doplňuje.

Pavel Kvintus, architekt, Ateliér A8000: "Já si myslím, že prostě není hezčí pozice pro radnici. Já neznám žádnou jinou radnici, která by měla takhle unikátní místo, aby tam šel most, aby tam ta historická budova byla přesně posazená. Ještě s věží. To dohrajete, ten kontext té architektury vždycky nahrává, to udělá za vás. To byla velká pomoc. Ti předci prostě vybrali nádherné místo."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Každá porota architektonické soutěže postupuje rozdílným způsobem. My jsme nejprve diskutovali nad všemi těmi návrhy tak, jak byly dodány. Musím říci, že ten vítězný byl jedním z těch, u kterého jsme nebyli úplně přesvědčeni o tom, že by měl postoupit do dalšího kola. Nakonec nicméně, jak jsme se seznámili s aspekty toho návrhu, s tou myšlenkou, probrali jsme se i ostatními návrhy a podrobnostmi těch návrhů, tak jsme usoudili, že toto je vlastně cesta, kterou se chceme vydat. A myslím, že jsme vybrali velmi odvážný a zajímavý návrh."

Nová přístavba navíc zapadá do konceptu chystaných úprav celé lokality pravého břehu řeky a okolí Bohumínské ulice.

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Mně se líbí to, že se to významné nábřeží, Havlíčkovo nábřeží, Seidlerovo nábřeží, což je v rámci Ostravy jako významného města vlastně relativně malý kousek kamenného nábřeží, které to město má. Tak jsem rád, že se tady to nábřeží vlastně rozšiřuje, že tam přibývají budovy. Za mě je velmi sympatické to, že se agenda té radnice sloučí do jednoho komplexu, čímž se posílí ta efektivita, sníží se náklady a na Gagarinově náměstí budou nové byty. To je také dobře, protože potřebujeme dostávat lidi do centra města. Ta vybraná podoba té radnice je velmi architektonicky kvalitní. Pěkně dokresluje současnou historizující budovu, významnou budovu, ikonickou budovu a přináší nejenom respekt ke stávající budově, ale současně nový názor, nový pohled. A kolega architekt z vítězného studia řekl, že ji vlastně dostavěli. A já si to myslím také, že ji vlastně vhodným způsobem doplnili. To znamená, že ji můžeme potom vnímat jako ucelenou, jako hotovou."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V tuto chvíli budeme uzavírat smlouvu s vítězným ateliérem na zpracování, dopracování studie a zpracování dalších stupňů projektové dokumentace. Očekáváme, že to proběhne v následujících měsících. Následně tedy bude probíhat projekce samotné nové přístavby. Já si myslím, že v roce 2028 by mohla začít samotná výstavba nové přístavby."

Přístavba by se mohla začít stavět v roce 2028 a dokončena by mohla být o dva roky později. Náklady jsou odhadovány na 280 milionů korun a obvod by je chtěl financovat z úvěru.

Nahlásit chybu


K tématu

Přístavba Slezskoostravské radnice bude unikátní. Spojí historii se současností

9. ledna 2026 8:56 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Jistě mi dáte za pravdu, že jednou z nejkrásnějších radnic v České republice je úřad Slezské Ostravy, nad řekou Ostravicí. Prostory historické budovy jsou ale omezené a tak vedení obvodu rozhodlo, že vybuduje přístavbu a vyhlásilo na ni architektonickou soutěž. Porota nyní vybrala vítěze.

Slezskoostravská radnice bude mít moderní přístavbu, přestěhují se do ní úředníci z náměstí J. Gagarina

14. července 2025 18:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Klenot Slezské Ostravy, neorenezanční budovu radnice, doplní moderní přístavba. Sloužit bude úředníkům z budovy na náměstí Jurije Gagarina, a to už do pěti let. Nevyužitou budovu obvod následně přestaví na byty.

Slezskoostravská radnice bude mít moderní přístavbu, z budovy na Gagarinově náměstí budou byty

15. července 2025 18:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Slezskoostravskou radnici doplní moderní přístavba, kam se přestěhují úředníci z náměstí Jurije Gagarina. Vedení už na ni vypsalo architektonickou soutěž a její výsledky by mělo znát do konce roku. Nevyužitou budovu obvod přestaví na byty.


Muž v Ostravě-Zábřehu postřelil svou manželku. Zásahová jednotka ho našla mrtvého s prostřelenou hlavou

Dnes 14:58, vydáno dnes 9:47 | Ostrava-Jih | Anna Břenková

V Ostravě-Zábřehu proběhl ve středu ráno zásah proti ozbrojenému muži. Policie varovala obyvatele, aby nevycházeli z domu. Muž postřelil svou manželku, ta je v kritickém stavu v nemocnici. Do bytu střelce vtrhla zásahová jednotka. Muže našla mrtvého, měl prostřelenou hlavu.

Starostka Doubravy neustála ostudu se zfetovaným ředitelem školy a školníkem

Dnes 18:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Obec Doubrava na Karvinsku je bez starostky. Ve středu byla z funkce odvolána Jiřina Ferenčíková, která neustála dlouhodobé problémy se školou a především ostudu se zfetovaným ředitelem základní školy a školníkem.

Vítězové porubských Sportovních her seniorů navštíví Maďarsko. Soutěžili v pěti disciplínách

Dnes 14:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Senioři se v Ostravě-Porubě opět zapojili do tradičních Sportovních her. Oblíbená akce nabízí soutěže v pěti disciplínách a vítězům otevírá cestu na Mezinárodní sportovní hry.

Složky IZS se poprvé představily lidem na koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Na orlovském hřbitově přibyly změny i nové zázemí

Dnes 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Městský hřbitov v Orlové spravují od loňského roku služby města Orlové. Ty převzaly péči nejen o samotný areál hřbitova, ale také o provoz smuteční síně, kde postupně dochází k modernizaci.

Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

Včera 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Včera 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

Včera 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Včera 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská uspořádala již 8. ročník

Včera 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Dostavba tramvajové trati v Ostravě-Porubě budí mezi lidmi velké emoce

Dnes 14:44 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Přípravy nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokračují. Stavba má ale stále své zastánce i odpůrce. Nyní se opět sešli na veřejném projednání v rámci vlivů na životní prostředí. Zazněly názory odborníků i připomínky veřejnosti.

Hasiči v Ostravě-Porubě zasahovali u úniku chemikálií z kamionu

Dnes 14:31 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Dvě jednotky hasičů likvidovaly v noci na středu 24. června únik neznámé látky z nákladního vozidla v Ostravě-Porubě. Hasiči v ochranných oblecích zjistili, že jde o prasklý kanystr s hydroxidem draselným. Únik se podařilo zajistit a zlikvidovat.

Konference IDea FORUM opět lákala do BBI Ostravica, tématem byl růst, inovace a inspirace nejen v byznysu

Dnes 11:00 | Ostrava-město | Michal Slonina

Přes 200 účastníků, 14 inspirativních řečníků a jedinečné zázemí Boutique Business Inkubátoru Ostravica – tak vypadal další ročník konference IDea FORUM, která nabídla nové pohledy, zkušenosti a impulzy k růstu v businessu.

Dolní Vítkovice hostily nejtvrdší hasiče. Na vrchol Bolt Tower běželi v plné výstroji

Dolní oblast Vítkovic hostila další ročník extrémního závodu hasičů. Na start této náročné soutěže se postavilo téměř sedmdesát odvážlivců. Na trati poměřili své síly muži i ženy z celé republiky.

Nová huť bourá staré budovy a otevírá cestu moderní průmyslové zóně

Ostravská Nová huť prochází velkou proměnou. Na ploše 250 hektarů mizí chátrající budovy, aby uvolnily místo moderní průmyslové zóně. Demolice starých objektů je klíčovým krokem k rozvoji celého areálu a jeho nové budoucnosti.

Slavnosti Jihu 2026 byly větší, živější a nabitější

Včera 16:41 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dny plné hudby, nezapomenutelných vystoupení a jedinečné atmosféry roztančily předposlední červnový víkend obvod Ostrava-Jih. Na zábřežském hřišti Svazácká se konal už tradiční Festival Slavnosti Jihu, který přilákal více než 15 tisíc lidí.

Přístavba Slezskoostravské radnice bude unikátní. Spojí historii se současností
Vydáno 29. ledna 2026 13:08, Ostrava-Slezská Ostrava, Tomáš Kořistka
Jistě mi dáte za pravdu, že jednou z nejkrásnějších radnic v České republice je úřad Slezské Ostravy, nad řekou Ostravicí. Prostory historické budovy jsou ale omezené a tak vedení obvodu rozhodlo, že vybuduje přístavbu a vyhlásilo na ni architektonickou soutěž. Porota nyní vybrala vítěze.

V současné době úřaduje městský obvod Slezská Ostrava ve dvou budovách. Vedení obvodu a část úředníků sídlí v historické, památkově chráněné budově u Sýkorova mostu, ale dalších asi 125 lidí pracuje na Gagarinově náměstí v kancelářích předělaných ze tří bytových domů, které jsou z mnoha důvodů nevyhovující. Obvod proto vyhlásil architektonickou soutěž na přístavbu k hlavní budově.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Úřad městské obvodu dnes sídlí ve dvou budovách, a to jak v historické budově Slezskoostravské radnice, tak v budově na náměstí Gagarina. Ta budova na náměstí Gagarina dnes není zcela vyhovující, neboť se jedná o kdysi tři činžovní domy, které byly v průběhu let spojeny dohromady. Proto dnes přes třetinu tohoto objektu tvoří chodby, schodiště a nejrůznější komunikace, které právě způsobilo toto propojení. Budova je tedy velmi neefektivní a my, když jsme kalkulovali její celkovou rekonstrukci tak, aby vyhovovala potřebám úřadů jednadvacátého století, jsme dospěli k tomu, že tato rekonstrukce by vyšla na 150 milionů korun, což nám přišlo hodně, protože bychom stále měli budovu, která by byla velmi neefektivní a která by neplnila zcela svůj účel. Právě proto se vyhlásila architektonická soutěž, která dnes má vítězný návrh na přístavbu, kdy očekáváme, že tato přístavba bude nejen splňovat podmínky na umístění všech agend a všech úředníků, ale zároveň bude také ekonomicky efektivní a úsporná a zároveň velmi pohodlná pro návštěvníky úřadu, kteří sem chodí vyřizovat své záležitosti."

Porota nakonec vybrala návrh pražského ateliéru A 8.00.

Pavel Kvintus, architekt, Ateliér A8000: "Náš návrh na novou radnici Slezské Ostravy spočívá zejména v tom, že jsme se snažili ten dům udělat jako jeden celek, jako jednu skladbu ze tří částí. První je historická budova, která je vlastně tou s velkou historickou hodnotou. Střední část je soudobá a třetí dostavba je moderní. Celé to má působit jako jedna skladba, jako jeden dům, ne jako dvojdomek. My jsme absolutně upřednostnili tu stávající budovu. Jako ve všem. Když děláte s památkami, nesmíte se jich bát, ale musíte je respektovat, popřít ego a vycházet z ní. Nechtěli jsme jí konkurovat, o to jsme se snažili. Na druhou stranu i ta nová budova má mít svoji identitu. My jsme dlouho diskutovali a řekli jsme si, že zachráníme každý detail, který ta historická budova má. A proto jsme ohýbali ten dům tak, abychom se tam vůbec vešli. To byl oříšek. Velký. Ale povedlo se. Bereme jako akcent tu první budovu. Všechno ostatní jsme tlumili tak, aby to bylo spíš transparentní nebo transparentní a bílé. My si prostě myslíme, že ta bílá tady sedí, že by tady měla být právě v té abstrakci, v té eleganci."

Ateliér A8 se ve srovnání s ostatními finalisty více soustředil na symbiózu mezi historií a současností. Jeho návrh nijak nezatěžuje krásnou budovu radnice, ale naopak ji citlivě doplňuje.

Pavel Kvintus, architekt, Ateliér A8000: "Já si myslím, že prostě není hezčí pozice pro radnici. Já neznám žádnou jinou radnici, která by měla takhle unikátní místo, aby tam šel most, aby tam ta historická budova byla přesně posazená. Ještě s věží. To dohrajete, ten kontext té architektury vždycky nahrává, to udělá za vás. To byla velká pomoc. Ti předci prostě vybrali nádherné místo."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Každá porota architektonické soutěže postupuje rozdílným způsobem. My jsme nejprve diskutovali nad všemi těmi návrhy tak, jak byly dodány. Musím říci, že ten vítězný byl jedním z těch, u kterého jsme nebyli úplně přesvědčeni o tom, že by měl postoupit do dalšího kola. Nakonec nicméně, jak jsme se seznámili s aspekty toho návrhu, s tou myšlenkou, probrali jsme se i ostatními návrhy a podrobnostmi těch návrhů, tak jsme usoudili, že toto je vlastně cesta, kterou se chceme vydat. A myslím, že jsme vybrali velmi odvážný a zajímavý návrh."

Nová přístavba navíc zapadá do konceptu chystaných úprav celé lokality pravého břehu řeky a okolí Bohumínské ulice.

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Mně se líbí to, že se to významné nábřeží, Havlíčkovo nábřeží, Seidlerovo nábřeží, což je v rámci Ostravy jako významného města vlastně relativně malý kousek kamenného nábřeží, které to město má. Tak jsem rád, že se tady to nábřeží vlastně rozšiřuje, že tam přibývají budovy. Za mě je velmi sympatické to, že se agenda té radnice sloučí do jednoho komplexu, čímž se posílí ta efektivita, sníží se náklady a na Gagarinově náměstí budou nové byty. To je také dobře, protože potřebujeme dostávat lidi do centra města. Ta vybraná podoba té radnice je velmi architektonicky kvalitní. Pěkně dokresluje současnou historizující budovu, významnou budovu, ikonickou budovu a přináší nejenom respekt ke stávající budově, ale současně nový názor, nový pohled. A kolega architekt z vítězného studia řekl, že ji vlastně dostavěli. A já si to myslím také, že ji vlastně vhodným způsobem doplnili. To znamená, že ji můžeme potom vnímat jako ucelenou, jako hotovou."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V tuto chvíli budeme uzavírat smlouvu s vítězným ateliérem na zpracování, dopracování studie a zpracování dalších stupňů projektové dokumentace. Očekáváme, že to proběhne v následujících měsících. Následně tedy bude probíhat projekce samotné nové přístavby. Já si myslím, že v roce 2028 by mohla začít samotná výstavba nové přístavby."

Přístavba by se mohla začít stavět v roce 2028 a dokončena by mohla být o dva roky později. Náklady jsou odhadovány na 280 milionů korun a obvod by je chtěl financovat z úvěru.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000052854/pristavba-slezskoostravske-radnice-bude-unikatni-spoji-historii-se-soucasnosti