Unikátní území nejen v moravskoslezském regionu, ale v celorepublikovém měřítku, není přirozeným biotopem. V současnosti 63 hektarů ucelených nivních psárových a ostřicových luk je postupně budováno od roku 2006. Jde o projekt, kterým byla příroda obohacena o nová území, respektive jí byly navráceny plochy v minulosti znehodnocené melioracemi.
Jak to funguje
Mezi obyvateli lokality je celá řada ptačích druhů, které je možné ze sedmimetrové ptačí pozorovatelny sledovat v průběhu jarních i podzimních tahů, stejně jako během celého hnízdního období. Od dubna do srpna louky rozkvétají celou řadou rostlinných druhů, z nichž některé jsou chráněné.
Po vybudování celé řady tůní, mokřadů a meandrů potoka Přehyně, který byl v minulosti uměle napřímen, se do oblasti vrátila celá řada živočišných druhů, které zde úspěšně prosperují.
Kozmické ptačí louky jsou ukázkou správných přírodě blízkých poměrů v krajině. Proto lokalita slouží také vzdělávání a podpoře vědy a výzkumu. Během každého víkendu je navštěvují lidé z celého regionu, ale i z míst za jeho hranicemi. Vše je ovšem nastaveno tak, aby byl eliminován dopad těchto návštěv na další rozvoj biotopu.
Lokalita je ve vlastnictví otické potravinářské společnosti SEMIX, která ji postupně získávala do svého vlastnictví od původních majitelů. Plocha postupně uvolňovaná přírodním procesům se rozrůstala až na současných 63 hektarů a projekty obnovy byly realizovány v několika etapách.
Na konci roku 2019 se v lokalitě začalo pást stádo divokých koňů z Exmooru, druhu, který je geneticky nejbližší tomu, který v minulosti Evropu obýval. Právě pastva koní pomáhá významným způsobem k údržbě lokality přirozeným způsobem.
Proč do Kozmic?
Vedení společnosti SmVaK Ostrava zamířilo do Kozmic proto, aby na vlastní oči přesvědčilo, jakým způsobem příroda pracuje, otevře-li jí k tomu člověk prostor. Právě rozšiřování prvků biodiverzity do vodárenských areálů je dlouhodobým cílem, na kterém začala společnost intenzivněji spolupracovat s odborníky. Bylo vytipováno několik lokalit, kde byla navržena řešení, jak je postupně přizpůsobit tak, aby při respektování všech technických a provozních parametrů pro vodárenské lokality, bylo možné prvky biodiverzity postupně implementovat. Některá z opatření začnou být uváděna v život již letos na podzim po konci vegetační sezóny, některá další na jaře.