Lymfom, tedy rakovinu lymfatického systému, diagnostikovali lékaři Kliniky hematoonkologie FN Ostrava sedmdesátileté ženě, která až do vypuknutí nemoci žila velmi aktivním životem. „Chodila jsem po horách, na kole ujela klidně i 100 kilometrů, ale pak jsem najednou přestala jíst i pít a objevil se mi otok v třísle,“ přibližuje příznaky onemocnění Jenovefa Křístková. „Pacientce jsme odebrali důležité imunitní buňky a do nich pak byly v laboratoři vpraveny informace o vlastnostech toho nádoru, o jeho strukturách. Krevní preparát, který jsme aplikovali, ničí v těle nádorové buňky imunitním mechanismem,“ vysvětluje MUDr. Milan Navrátil, staniční lékař JIP Kliniky hematoonkologie FNO, který buněčnou terapii ženě podal. V průběhu aplikace ani další dny po ní se u ženy neprojevily vážné zdravotní komplikace a její stav se začal výrazně lepšit. „Celková účinnost léčby bude u pacientky zhodnocena specializovaným vyšetřením až dodatečně, s odstupem přibližně dvou měsíců. V současnosti je ale pacientka v dobrém klinickém stavu a bez zjevných známek aktivity základního onemocnění,“ doplnil ošetřující lékař pacientky MUDr. Juraj Ďuraš.
Přednosta Kliniky hematoonkologie FN Ostrava prof. MUDr. Roman Hájek, CSc. v té souvislosti oznámil, že mezinárodní výzkumný tým, který je součástí kliniky, výrazně pokročil ve vývoji zcela nové generace buněčné terapie. „Největší předností námi vyvíjeného typu léčiva by mělo být jeho výrazně širší použití. Nyní je zdrojem léčiva sám pacient. My pracujeme na imunoterapii, jejímž základem bude krev od zdravého dárce. Takový preparát pak bude k dispozici ne pro jednoho, ale pro celou skupinu lidí se stejnou diagnózou.“
FN Ostrava je jedním ze tří klinických pracovišť v České republice, která se na vývoji buněčné terapie výzkumně podílejí. „Vývoj probíhá u nás, ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a také v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze. Věříme, že v budoucnu se bude buněčná terapie využívat nejen u onkologických pacientů, ale také při léčbě autoimunitních nebo virových onemocnění,“ přiblížil aktuální situaci vedoucí výzkumného týmu doc. RNDr. Michal Šimíček, Ph.D. Na vývoji nové terapie v Blood Cancer Research Group při Klinice hematoonkologie FN Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity aktuálně intenzivně pracuje 7 mladých vědců z celého světa.
Podívejte se také na zajímavou videoreportáž o první aplikaci buněčné terapie ve FNO: https://youtu.be/oDi17mvFSxM.