Porody pouze s porodní asistentkou
V roce 2021 se v této nemocnici narodilo 1109 dětí. Aktuálně zde mají o 40 porodů více než za stejné období v loňském roce. Za tímto zvýšením stojí mimo jiné i kvalita poskytovaných služeb. Zdejší porodnice se totiž rozhodla vrátit fyziologickým porodům intimitu domácího prostředí a zároveň zajistit lékařskou pomoc při možných porodních komplikacích. „Tuto službu nabízíme nastávajícím maminkám už od loňského roku prostřednictvím centra porodní asistence, které jsme otevřeli jako čtvrtí v celé České republice,“ vysvětluje MUDr. Petronela Bieliková, zástupkyně primáře gynekologicko-porodního oddělení. „Pokud má rodička nekomplikovaný průběh těhotenství a jsou u ní splněny všechny vstupní podmínky může být porod veden pouze porodní asistentkou. U porodu se tak nestřídá další personál a rodička není stresována množstvím vyšetření. Tyto služby využívají například i klientky, které zvažovaly porod doma. Možnost intimity a pocit, že máte případnou pomoc na dosah, je pro maminky velmi důležitý. Já osobně beru porody doma jako extrémně rizikové, ročně u nás řešíme několik závažných komplikací spojených právě s porodem doma, nejčastěji silné poporodní krvácení.“
Snižujeme počty císařských řezů
Ve frýdecko-místecké porodnici řeší porody od ukončeného 36. týdne těhotenství. Kromě porodu hlavičkou, nabízí spontánní vedení porodu koncem pánevním, spontánní porody dvojčat, provádí zevní obrat konce pánevního na polohu hlavičkou nebo již zmíněný porod jen s porodní asistentkou v centru porodní asistence. Dlouhodobě zde podporují ženy, které se rozhodnout rodit po předchozím císařském řezu vaginálně. Na porodních sálech je porodní vana a vedou zde porody i do vody. I přes rostoucí počet porodů se zde daří snižovat množství císařských řezů bez zhoršení porodnických výsledků.
Léčba endometriózy je složitá, ale možná
Stejně skvělých výsledků dosahuje toto oddělení na poli léčby endometriózy, která mladým ženám velmi komplikuje život. Nemocnici se dokonce podařilo získat evropskou akreditaci pro léčbu endometriózy, která garantuje vysoký standard léčby. „Jedná se o složitý proces, kdy musíte vytvořit širokou síť spolupracujících lékařů, kteří se na léčbě účastní,“ vysvětluje primář gynekologicko-porodního oddělení Martin Němec. „Zásadní je spolupráce s chirurgy, urology, rentgenology, specialisty pro asistovanou reprodukci, rehabilitačními lékaři, psychiatry a lékaři, kteří umějí řešit tlumení bolesti. K tomu je potřeba vytvořit síť podpůrné léčby, kde patří například celostní medicína, psychosomatika, akupunktura, homeopatie a nutriční poradenství. Patří sem jistě i mnoho dalších profesí. Klasická medicína je schopna vyléčit, nebo alespoň zmírnit většinu nálezů endometrióz – počínaje cystami na vaječnících, bolestí, uzlů endometriózy na střevu,či nemožností otěhotnění. Navštěvují nás však i ženy, které žádný nález nemají, a přesto mají bolesti, které se vyskytují u endometriózy. Tyto ženy právě kvitují množství alternativních přístupů. Mnohdy se totiž jedná o přetížení stresem, které je potřeba odblokovat jinak než operací. Na celém procesu je nejhezčí, když u nás porodí žena po operaci, nebo jiném způsobu léčby, která se o těhotenství snažila neúspěšně několik let,“ pokračuje primář gynekologicko-porodního oddělení Martin Němec.
I myom může bránit v otěhotnění
Gynekologicko-porodnické oddělení má také akreditaci ministerstva zdravotnictví pro vzdělávání lékařů v urogynekologii – obor zajímající se o močovou inkontinenci a sestup pánevního dna. „Díky tomu můžeme vzdělávat lékaře okolních nemocnic, aby tuto léčbu přinášeli blíže k pacientkám. První lékař už se k nám na toto vzdělávání přihlásil,“ dodává primář. V souvislosti s oddalováním doby porodu prvního miminka se u mnoha žen vyskytne před plánovaným těhotenstvím děložní myom, který je potřeba odstranit a současně zachovat dělohu. O tento typ operací je stále vzrůstající zájem a zde umí i těmto ženám pomoci.
Pomáháme ženám s niche znovu otěhotnět
Frýdecko-místecká nemocnice má jako jedna z mála má i dětskou ambulanci gynekologie. Zdejší lékaři se věnují také poruchám v hojení jizev dělohy po císařském řezu, tzv. niche. „V této léčbě se nám daří umožnit ženám znovu otěhotnět, což se u nich buďto nedaří, nebo by pro ně bylo těhotenství extrémně rizikové,“ doplňuje Martin Němec.