Novinka, která zamotala hlavu nejednomu finančnímu domu
Přestože je paušální daň novinkou (setkáváme s ní teprve od roku 2021), banky i úvěrovky už byly nuceny na ni reagovat. Desítky tisíc živnostníků nedávno překlopilo svou evidenci právě do paušální daně, a proto nepodávají daňové přiznání. Jenže mnoho OSVČ v paušálním režimu už si také potřebovalo vypůjčit. Jenže doposud se pravidelné příjmy (za účelem posouzení úvěruschopnosti) dokládaly u živnostníků právě kopiemi daňového přiznání.
Vyřeší to půjčky bez doložení příjmu?
Možná vás jako první řešení napadly půjčky bez doložení příjmu. Jenže ani v této kategorii úvěrů se žadatel neobejde bez prokázání pravidelných příjmů. Jen nemusí předkládat papírové potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem. Ještě jsou na trhu i půjčky, u nichž se nenahlíží do dlužnických registrů, případně nahlíží, ale nalezené záznamy jsou tolerovány více než v bance. Jenže ani tady to bez prokázání pravidelného příjmu prostě nepůjde.
Kdo chce uzavřít obchod, ten si poradí
Jak banky, tak nebankovní společnosti se v nastalé situaci řídí heslem, že kdo chce vydělávat, musí si poradit i v komplikovaných situacích. A tak vzaly paušální daň jako výzvu k tomu, aby sestavily novou metodiky pro posuzování příjmů právě u těch OSVČ, kteří nepodávají daňové přiznání a ani si nevedou podrobné účetnictví.
V současnosti s tím naštěstí žádný velký problém nebyl, neboť většina lidí s IČO, kteří se s ročním obratem vejdou do stanoveného limitu, si nechává proplácet faktury na bankovní účet. Nebo jsou součástí EET. Proto jak banky, tak úvěrovky přistoupily k některému z následujících modelů prokázání příjmu živnostníka v paušálním režimu:
- kompletní výpisy z účtu za posledních 3 až 6 měsíců, někde za posledních 12 měsíců - nejlépe z podnikatelského účtu, nebo sestavené tak, aby bylo možné rozeznat transakce související s podnikáním
- hotovostní vklady na účet za posledních 6 měsíců - když živnostník nezískává peníze na účet, ale v hotovosti, zde však doložené fakturací nebo EET
- evidence příjmů potvrzená účetní za posledních 6 měsíců - tento krok poskytovatel vyžaduje, když živnostník nezískává peníze na účet, ale v hotovosti, přitom má svou účetní
- čestné prohlášení, že během rozhodného období roku 2022 nepřestal být poplatníkem v paušálním režimu
- podnikatelská historie by měla sahat alespoň k počátku roku 2021. Někteří poskytovatelé tu umějí udělat výjimku a akceptovat pravidelné příjmy i u klientů s kratší podnikatelskou historií
- čestné prohlášení, kterým klient závazně doloží, že jeho příjmy nebyly oproti DP 2020 nijak sníženy (u žadatelů s delší historií živnosti).
Většina živnostníků se do alespoň jednoho modelu vejde
Zkušenosti bank i nebankovních společností ukazují, že většina žadatelů o úvěr, kteří jsou v paušálním režimu, se dokáže do požadavků vejít. Když ne do všech, tak alespoň u některé banky či úvěrové společnosti. Každá má totiž své vlastní postupy pro akceptaci pravidelného příjmu OSVČ v paušálním režimu. Proto pokud vás v některé bance či úvěrovce již jednou zamítli proto, že v paušálním režimu jim nemůžete cokoliv prokázat, nevěšte hlavu a zkuste to s žádostí o úvěr jinde!
Jak je to s podnikatelským účtem, když jste v režimu paušální daně?
Na závěr si dovolíme ještě jednu poznámku ohledně podnikatelského běžného účtu. Nejen že ho budete potřebovat k vystavení výpisu o transakcích souvisejících s podnikáním. Banky si totiž často kladou podmínku k běžnému účtu pro občany, že na ně nemají chodit příjmy z podnikatelské činnosti.
Pokud chodí, považuje to banka za porušení smlouvy a zřízení a vedení běžného účtu určeného pro občany. Pokud by se na běžném účtu cokoliv přihodilo, nemusí banka přijmout vaši reklamaci - právě proto, že porušujete podmínky smlouvy a na osobní běžný účet vám chodí i příjmy z podnikání.
Jestliže podnikatelský účet ještě nemáte, a přitom jste živnostníkem, jeho založení byste měli důkladně zvážit. Sice není povinné, ale jeho ignorance se vám může v nedobrém vrátit. Banky umějí podnikatelské účty vést zdarma a bez podmínek, stačí se porozhlédnout!