Kolik tekutin je dostatek tekutin?
Kolik bychom toho měli denně vypít? Podle většiny pouček se jedná o dva litry (8 sklenic) vody denně. Toto číslo je však pouze orientační a odráží se od průměrné potřeby a skutečnost je (jako obvykle) přece jen trošku jiná.
Skutečná potřeba příjmu tekutin se totiž odráží od takových faktorů, jako je vaše výška a váha, teplota, ve které se pohybujete, vaše aktivita (zvlášť při outdoorových aktivitách je důležité správnou hydrataci nedpoceňovat), ale také to, co během dne obvykle jíte.
Určitě vás nepřekvapí, že člověk, který pracuje celý den na sluníčku, potřebuje pít úplně jinak než člověk v klimatizované kanceláři.
Od toho se ale také často může odrážet to, že právě lidé v klimatizovaných místnostech příjem tekutin podceňují a vystavují se nebezpečí dehydratace.
Jak si pitný režim připomenout a zpříjemnit, pokud patříte k lidem, který na pravidelný příjem tekutin často zapomínají?
Šikovné vychytávky, které vám s hydratací pomohou
Jak si příjem tekutin zpříjemnit – a hlavně připomenout, případně pít dostatečně i v přírodě, kde v docházkové vzdálenosti není stánek s kofolou ani večerka? Máme pro vás pár tipů, které vám pomohou v kanceláři i „divočině”.
Jak si připomenout vodu v kanceláři?
- Pokud často zapomínáte pít, nejlepší je nastavit si připomínku na každou hodinu, kdy se zvednete a dojdete si do kuchyně vypít sklenici vody (čaje nebo jiné tekutiny, která se vám dobře pije). Tím splníte nejen dostatečný příjem tekutin, ale ještě se i během většího pracovního vytížení alespoň trochu protáhnete.
- Jak jistě víte, nejlepší je pít čistou vodu. Ale to ne každému vyhovuje. Proto se nebojte nakoupit si okurku, ovoce, citrony a udělat si limonádu. Pokud vám klimatizace nefunguje jak by měla, nebo ji dokonce nemáte, můžete si vodu ještě ochladit ledem a budete se na ni těšit skoro jako na zmrzlinu.
- Pomoci mohou i různé zábavné hrnky nebo lahve. Třeba rovnou dvoulitrové, které vám pitný režim chytře připomínají samy od sebe.
- Pitný režim můžete doplňovat i vhodně zvolenými svačinkami, jako jsou např. zeleninové saláty, okurka, meloun a další ovoce a zelenina a potraviny, které jsou plné tekutin, které se do pitného režimu počítají stejně jako čistá voda.
Vychytávky pro outdoorové nadšence
Pokud vás to táhne do přírody, může to být s pitným režimem trochu složitější. Zvlášť, pokud se vyhýbáte civilizaci a nechcete na zádech nosit zbytečné litry vody.
S tím vám ale mohou pomoci šikovné vychytávky, jako je například vodní vak společně s outdoorovým filtrem na vodu, díky kterému si můžete tekutinu doplnit kdekoliv na cestách.
Takové vybavení, dělané přímo na několikadenní treky, vám přidá minimum váhy a současně díky němu můžete čerpat pitnou vodu téměř z jakéhokoliv zdroje.