Přečtěte si rozhovor s Karolínou Rovenskou a mrkněte na web FYZIO Kája.
Jak ses k profesi fyzioterapeutky dostala?
Náhodou. Při studiu všeobecné zdravotní sestry jsem se omylem píchla o použitou jehlu. Tudíž začal kolotoč testů, vyšetření a čekání, zda je vše v pořádku. Naštěstí bylo. Tuto nepříjemnou zkušenost jsem ale už nechtěla zažít, a proto jsem se přihlásila na fyzioterapii. Během studia na vysoké škole jsem zjistila, že mě tato práce opravdu velmi baví a naplňuje.
Praxi v Janovicích máš přes rok, kde jsi pracovala před tím?
Ambulanci jsem otevřela v červnu 2022. Předtím jsem pracovala v rehabilitačním ústavu v Hrabyni, kde se zaměřují na poranění míchy, dále ve Fakultní nemocnici v Ostravě na různých odděleních a poté v ambulanci fyzioterapie ve Frýdlantě nad Ostravicí.
Odkud k Tobě klienti jezdí?
Nejčastěji z okolních obcí. Asi 40 procent mých klientů jsou místní obyvatelé z Janovic. Další potom dojíždí například z Frýdlantu, Bašky, Vyšních Lhot, Frýdku-Místku a mám i několik klientů, kteří za mnou jezdí z Ostravy.
Jak se o Tobě lidé dozvědí?
Nejvíce nových klientů ke mně přichází skrze doporučení těch stávajících, za což jsem moc ráda. Také si mě klienti mohou najít na mém Facebooku nebo Instagramu pod názvem FYZIO Kája, kde přidávám různé tipy pro zdravější pohyb.
V čem jsi jiná než ostatní fyzioterapeutové?
V osobním přístupu. Mám totiž dostatek času na důkladné vyšetření klienta a na následné terapie. Toto vnímám jako největší výhodu. Úvodnímu vyšetření se věnuji hodinu a půl, navazujícím pohybovým terapiím hodinu. Mám tak prostor poznat klienta, jeho pohybové stereotypy a stejně tak je dost času na to, aby se klient naučil a několikrát si zopakoval terapeutické cviky. Každý klient ode mě odchází s úkoly na doma, protože bez pravidelného cvičení se výsledky nedostaví.
Co všechno tě v té úvodní konzultaci zajímá?
Například u klientů, kteří pracují v kanceláři mě zajímá, jak vypadá jejich pracovní místo, zda pracují na notebooku nebo počítači, v jaké výšce očí mají monitor, zda mají opřené předloktí o stůl, kde mají tiskárnu. Je totiž dobré mít tiskárnu umístěnou dále od stolu, abyste se pro vytištěné věci museli zvednout a projít se. Stejně tak je dobré, pokud potřebujete něco vyřešit s kolegou o patro výše, tak netelefonovat, ale projít se za ním po schodech.
Nejčastějším problémem, se kterým lidé za Tebou chodí je bolest zad. Co jim na bolest zad radíš?
Záda mohou bolet například ze špatného sezení, chůze, nevhodných pracovních návyků, ale těch důvodů je daleko více. A co nejčastěji radím svým klientům? Udělejte si z pohybu kámoše. Začněte více zařazovat pohyb do běžného dne, například vyjděte schody, zaparkujte auto dál od práce, běžte se projít do přírody atd. Často sedíme celý den v práci, potom sedíme v autě a když přijedeme domů, tak si sedneme na gauč. My lidé jsme zrozeni k pohybu, kterého ale máme čím dál méně.
S bolestí zad se tím pádem dá něco dělat?
Ano, určitě. Bolest zad, nebo i jiné části těla, není normální a lidé by si na ni neměli zvykat. Proto pokud člověka něco při pohybu bolí, doporučuji vyhledat odbornou pomoc lékaře nebo fyzioterapeuta a řešit to.
Děkuji za rozhovor.
Text: Kamila Smutná
Foto: Lucie Deutsch
Rozhovor vznikl v rámci série Diář podnikatele, ve které se představí 10 vybraných podnikatelů z Beskyd. Jednotlivé rozhovory také postupně najdete na webu www.progresko.cz Akademie pro podnikatele je díky podpoře obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy pro účastníky ZDARMA. Zapojit se mohou podnikatelé, ale i zájemci o daná témata.