Přečtěte si rozhovor s manželi Ralenovskými o jejich práci i značce RALEN laser.
Jak se člověk dostane k tomu, že si zřídí dílnu s velkým CNC laserem?
Jakub Ralenovský: U nás to začalo tak, že jsem si před čtyřmi lety pořídil malý CNC laser. Vždy mě to táhlo k práci se dřevem a mini laser byl pro mě skvělým začátkem a možností, jak si na něm spoustu věcí vyzkoušet. S manželkou jsme měli tehdy před svatbou, takže jsme si chtěli připravit svatební dekorace, vizitky a další drobnosti. Na svatbě pak byli naši hosté z dekorací nadšení, manželce Aleně se to také líbilo, takže jsem v návrzích pokračoval dál.
Alena Ralenovská: Ano, tvorba za dřeva nás nadchla natolik, že se pak naskytla možnost pořídit si starší, již profesionální laser. V momentě, když jsme se rozhodovali pro koupi velkého laseru, tak už nám bylo jasné, že nebudeme vyrábět věci pouze pro nás, ale možnosti využití laseru budou velké a šli jsme do toho.
Následovalo zařízení dílny…
Alena: Ano, pro velký laser jsme si už museli zařídit dílnu, do té doby jsme vše ještě zvládali doma v bytě.
Začali jste s prodejem svatebních dekorací. Tvoří tento segment stále klíčovou část vašeho sortimentu?
Alena: Já jsem pracovala shodou okolností ve svatebním hotelu. Původní myšlenka tak byla, že budeme vyrábět dekorace pro svatby, nicméně už ze začátku byla velká poptávka i pro pomůckách pro háčkování a pletení, takže se ten náš původně zamýšlený svatební sortiment hned zkraje rozšířil.
Jakub: Co se týče našeho e-shopu rádi bychom do budoucna ještě rozšířili nabídku, ale vše závisí na našich kapacitách. Skladem na e-shopu máme hodně výrobků pro háčkování, pletení z papíru, ale chtěli bychom na e-shop přidat i věci z ostatních zakázek, které jsme již zrealizovali.
Nabízíte dřevěné klíčenky, podtácky nebo třeba vánoční ozdoby s tematikou Beskyd. Protože jste oba z Beskyd, tak je asi zbytečné ptát se, odkud berete svou inspiraci.
Alena: Máme rádi místní hory a hlavně Lysou horu. První výrobek, který jsme s touto tematikou udělali jsou dřevěné hodiny, které zobrazují právě siluetu Lysé. Nejprve to měl být pouze obrázek, ale pak nás napadlo jej přetvořit přímo v nástěnné hodiny. Snažíme se hodiny neustále zdokonalovat, takže jsme nyní už u nějaké třetí řady.
Zároveň jste vyrobili baňky na vánoční stromeček, které vyobrazují 10 vrcholů Beskyd.
Jakub: Spojili jsme se se Stromečkárnou z Bašky, která pěstuje a prodává vánoční stromky. To spojení nás nadchlo, protože my sami vždy jezdíme pro vánoční stromeček právě do Bašky. Tady jsme nabídli do prodeje naše dřevěné baňky s vrcholy Bílého Kříže, Lysé hory, Ondřejníku, Prašivé, Libušína, Kněhyně, Radegastu, Radhoště, Čertova mlýna a Velkého Javorníku. Se Stromečkárnou spolupracujeme už třetí sezónu a myslím si, že baňky mají úspěch. Zákazníci se vrací a každý rok si dokupují další ozdoby.
Další spolupráci s místním podnikem jste měli například s kavárnou Libuška z Frýdlantu nebo Hotelem Maměnka na Pustevnách.
Jakub: Ano, pro Maměnku jsme vyráběli označení stolů, cedulky ke klíčům a další předměty pro hotelový provoz. Snažíme se vycházet našim malým i velkým odběratelům maximálně vstříc. Nejprve vytvoříme návrh, následně zapracujeme úpravy, vše si odsouhlasíme a můžeme vyrábět.
Jaká je vaše původní profese?
Alena: S manželem jsme vystudovali Střední průmyslovou školu ve Frýdku-Místku. Já jsem momentálně na mateřské s naší malou dcerkou. Jakub je strojař, který i ve své hlavní práci pracuje s CNC programy, takže má svou práci s koníčkem úzce propojenou.
V čem je RALEN laser jiný než vaše konkurence?
Alena: Snažíme se to dělat jinak než velkovýroba. Tím, že neděláme velkosériovou výrobu a dáváme do toho naše srdce, tak je práce pro nás koníčkem. Když máme nějakou objednávku, tak se snažíme věci vyrobit opravdu na míru. To jsou třeba případy výrobků pro pletařskou komunitu. Kamarádka sama háčkuje a poptávala dřevěné formy na háčkování. Během COVIDu byla po takovýchto formách velká poptávka a díky různým skupinkám pletařek na Facebooku se nám podařilo tyto zákaznice oslovit a nyní se k nám rády vrací. Nakoupí si u nás dřevěná dna a víka pro háčkování a to různých velikostí a tvarů.
Děkuji za rozhovor.
Text: Kamila Smutná
Foto: Lucie Deutsch
Rozhovor vznikl v rámci série Diář podnikatele, ve které se představí 10 vybraných podnikatelů z Beskyd. Jednotlivé rozhovory také postupně najdete na webu www.progresko.cz Akademie pro podnikatele je díky podpoře obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy pro účastníky ZDARMA. Zapojit se mohou podnikatelé, ale i zájemci o daná témata.