SHF od svého vzniku v roce 2004 probíhá každoročně nejen v Ostravě, ale přiváží prvotřídní projekty do chrámů i těch nejmenších obcí celého Moravskoslezského kraje v průběhu měsíce září. „Před založením SHF v roce 2003 jsem již měl možnost akustiku některých kostelů vyzkoušet se svými kolegy jako interpret a nová možnost rozeznít tyto chrámové prostory s jejich jedinečnou atmosférou pod hlavičkou festivalu přinášela velkou šanci měnit a obohacovat kulturně-společenský život v našem regionu. Hned první ročník měl 31 koncertů a byli jsme vůbec první, kteří přivezli projekty ansámblů tzv. staré hudby včetně Collegia 1704
nebo Collegia Mariana, které byly v podstatě také ve stavu zrodu – a zůstali jsme skvělými partnery a přáteli dodnes, čehož si velice vážím“ uvádí prof. Igor Františák, dramaturg a ředitel SHF. Společně s celoročním koncertním cyklem Hudební výlety zrealizoval SHF v letech 2004–2023 více než 1200 koncertů, čímž se stal jedním z nejrozsáhlejších tuzemských festivalů. Vysoce kvalitní festivalová dramaturgie je vždy vedena třemi stěžejními liniemi: monumentální vokálně-instrumentální koncerty, programy zaměřené na tzv. autentickou interpretaci staré hudby a komorní a sólové projekty, které jsou každoročně doplňovány netradičními a crossoverovými projekty. Mimořádností SHF je také to, že každý koncert je audio, nebo audiovizuálně uchováván a řada záznamů byla vytvořena jak pro dlouhodobého hlavního mediálního partnera Českou televizi, tak také pro TV Noe a Český rozhlas.
„Mezi největšími uměleckými vrcholy v podobě pozvaných „hvězd“, které se mi podařilo přivézt, byla v minulém roce světová operní diva Elīna Garanča (jediný koncert v ČR), mezzosopranistka Magdalena Kožená, fenomenální kontraaltista Filippo Mineccia, jedna z nejvýznamnějších houslistek současnosti Isabelle Faust a italský klavírista Federico Colli. Jsem ale zároveň hrdý na to, že se můžeme pyšnit našimi špičkovými rezidenčními ansámbly včetně Českého filharmonického sboru Brno. Vedle tradičních koncertů vážné hudby jsme měli možnost hostit například Ondřeje Rumla, maďarského houslového mága Robyho Lakatose, jazzového houslistu Adama Bałdycha, ale i ostravského patriota Jarka Nohavicu“ dodává Františák.
JUBILEJNÍ ROČNÍK SHF
Svatováclavský hudební festival tradičně lemují velká duchovní díla hudební historie, která jsou v posledních letech zasazena do prostor katedrály Božského Spasitele v srdci Ostravy. Letos bude festival zahájen Německým requiem Johannesa Brahmse, a to v rámci výročí 190 let od autorova narození. Dirigovat bude skvělý Roland Kluttig a sopránového partu se zhostí ostravská rodačka Marie Smolka, která je čerstvou držitelkou prestižního ocenění časopisu Opernwelt. Závěrečný koncert pak bude věnován významnému životnímu jubileu profesora Petra Fialy, uměleckého vedoucího rezidenčního tělesa SHF, Českého filharmonického sboru Brno. Zazní jeho Stabat mater a také Janáčkova Glagolská mše, kdy domácí Janáčkovu filharmonii Ostrava bude dirigovat Robert Kružík.
Velkolepé duchovní koncerty se budou konat i během festivalových dní. Zazní Beethovenova Mše C dur v novogotickém skvostu v Ludgeřovicích (Karlovarský symfonický orchestr, dirigent Ondřej Vrabec, Český filharmonický sbor Brno, Jana Sibera – soprán, Václava Krejčí Housková – mezzosoprán, Tomáš Černý – tenor, František Zahradníček – bas), ale také Zelenkova Missa Omnium Sanctorum a Vivaldiho Stabat mater a Nisi Dominus díky rezidenčnímu Collegiu 1704 (Ostrava, Frýdek-Místek). Mimořádným počinem se stane vystoupení studentského Ostrava Youth Orchestra, který provede Vaňhalovo Stabat mater pod taktovkou Vojtěcha Spurného s Veronikou Holbovou a Markétou Cukrovou.
Festivalovými událostmi se pak jistě stanou koncerty „Barvy Francie“ a „Sitkoveckij & Bartoš hrají Mendelssohna“. Ohnisky prvního projektu se stanou dva písňové cykly v podání temperamentní francouzské mezzosopranistky Isabelle Druet (laureátka prestižní soutěže Queen Elisabeth v Bruselu), která provede Berliozovy Letní noci i Ravelovu Šeherezádu s PKF – Prague Philharmonia pod vedením Philippa Bernolda. Druhý projekt bude exhibicí dvou osobností klasické hudby v Mendelssohnově Dvojkoncertu – dirigenta a houslisty Dmitrije Sitkoveckého a pianisty Jana Bartoše v doprovodu New European Strings Chamber Orchestra.
Prestižní specializací SHF je však tzv. autentická interpretace staré hudby. Letos mimo Collegia 1704 vystoupí také rezidenční Collegium Marianum, a to s Händelovou operou Acis a Galatea ztvárněnou skvělými sólisty a souborem Buchty a loutky (Opava). Na SHF letos zavítá i legenda barokního violoncella Christophe Coin, díky němuž vznikl i nový Festivalový barokní orchestr AD HOD vedený Helenou Zemanovou (Hlučín, Ostrava – Stará Bělá), ale i fenomenální Accademia Ottoboni (Nová Horka), Schola Gregoriana Pragensis (Kopřivnice), nebo vlámský soubor Terra Nova Collective vedený exkluzivním sólistou na historický basetový klarinet Vladem Weverberghem (Ostrava-Pustkovec).
Prvotřídní komorní projekty SHF jsou mnohdy záměrně situovány do regionálních kostelů. Nyní bude v Dolním Benešově debutovat na SHF altistka Bella Adamova s Wihanovým kvartetem (úprava Schubertovy Zimní cesty), v Orlové vystoupí Josef Špaček s Tomášem Jamníkem, v sousedních Dětmarovicích pak světově uznávané saxofonové kvarteto The WHOOP Group. Na Slezské Ostravě pak houslový virtuóz Jiří Vodička provede druhou část „italských barokních koncertů“ s Barocco sempre giovane, a úplným unikem pak bude koncert téměř nedostupného Pavel Haas Quartet v malé vesničce jménem Albrechtice
u Českého Těšína. Do Ostravy-Pustkovce pak zavítá fantastický Radek Baborák s Pražskými komorními sólisty, kdy se předvede také jako sólista na přirozený lesní roh. Houslista Ewald Danel se Slovenským komorním orchestrem pak povýší evangelický den v Bystřici výběrem z děl skladatelů V4.
Festival uskutečnil za dobu své existence nádherné přesahové projekty – jmenujme hudebně-divadelní představení, moderní tanec v kostele, videoart, promítání němého filmu s filharmonií a crossoverové projekty (bigband, folklor, jazz aj.). Letošní lahůdkou bude „Balet v kostele“, kdy se uskuteční festivalové setkání Zemlinského kvarteta a klarinetisty Igora Františáka s Pražským komorním baletem, které bude v nejstarším ostravském kostele akcentovat půvabnou poetiku „pozdního divocha“ z Hukvald, Leoše Janáčka. Jubilejní ročník pak bude korunovat crossoverový projekt Dana Bárty s Robert Balzar Triem a Filharmonií Brno,
který byl vytvořen výhradně pro letošní SHF.
Doprovodný program
Jubilejní ročník SHF předznamenala putovní venkovní výstava fotografií Ivana Korče „Koncert v kostele je zážitek“ (červen–září 2023) realizovaná jako GalerieVENKU. V jeho hledáčku se po dvě festivalové dekády objevily stovky špičkových interpretů. Mezi nimi i absolutní světové hvězdy jako Elīna Garanča, Magdalena Kožená, Jakub Hrůša, Pavel Haas Quartet, ale i rezidenční tělesa Collegium 1704, Collegium Marianum či Český filharmonický sbor Brno. Korčovo zachycení chrámové atmosféry i strhujících emocí tvořených hudbou zkrátka koloruje festivalové motto Koncert v kostele je zážitek.
Sobota před zahájením festivalu je věnována open-air festivalovému preview „Festivalový den MOaP“, který proběhne v centru Ostravy – Komenského sadech a Jiráskově náměstí (Kuřím rynku) dne 2. září 2023. Přichystána jsou „Tři hudební zastaveníčka“ se Stadlerovým klarinetovým kvartetem, dále „Folklórní piknik“ s Cimbálovou muzikou a folklórním souborem Jagár a „Podvečerní nocturno“ s koncertním mistrem Janáčkovy filharmonie Ostrava Jakubem Černohorským a jeho hosty.
Vstupenky
Předprodej vstupenek na SHF byl zahájen ke dni 8. března 2023, kdy je využíváno nového prodejního systému Enigoo. Elektronická eVstupenka je nejjednodušším způsobem k výběru toho nejlepšího místa a rychlého nákupu přímo přes web SHF. Letošní ročník nabízí opět mnoho benefitů vstupem do mecenášského Klubu přátel SHF či vytvoření Vlastního abonmá (4+1 koncerty zdarma). Poskytována je sleva 20% pro studenty, seniory 65+ a ZTP, sleva 50% platí pro děti do 15 let a ZTP/P. Speciální nabídka SHF pro mladé je vytvořena ve snaze je motivovat k tomu nejlepšímu vztahu k hudbě: Student Last Minute – vstupenka za 50,-Kč těsně před začátkem koncertu – je určena pro studenty spolupracující Ostravské univerzity, Slezské univerzity v Opavě a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Pro děti platí jednotná cena vstupenky 50,-Kč na všechny mimoostravské koncerty.
Svatováclavský hudební festival (SHF) je největším mezinárodním festivalem duchovní a tzv. staré hudby v České republice, který byl opakovaně hodnocen odbornou komisí Ministerstva kultury ČR jako jeden z nejlepších projektů profesionálního umění v sekci klasická hudba.
Vstupenky online, aktuality a detailní informace naleznete na www.shf.cz
Svatováclavský hudební festival děkuje za finanční podporu těmto městům a obcím:
Albrechtice, Bystřice, Dětmarovice, Dolní Benešov, Frýdek-Místek, Hlučín, Kopřivnice, Ludgeřovice, Opava, Orlová, Ostrava, Ostrava – Slezská Ostrava, Ostrava – Stará Bělá