30 smluv k přezkoumání - a všechny špatně
Kontroloři ČNB si v rámci šetření ve Fair Credit Czech vybrali 30 smluv. Jako vzorek k posouzení dodržování pravidel jasně definovaných zákonem o spotřebitelském úvěru (257/2016 Sb.). Jenže ani jedna smlouva kontrolou neprošla.
Typické nedostatky? Nezájem o klienta, nezájem o schopnost splácet
V každé z nich byla objevena minimálně jedna závažná chyba. V procesu schvalování a poskytování nebankovních půjček společností Fair Credit Czech se nejčastěji opakovaly tyto nedostatky:
- chyběla fáze zjišťování žadatelových příjmů - poskytovatel se nezajímal o výši příjmů, natož pravidelných a povinných výdajů žadatele o úvěr
- chyběla fáze zjišťování žadatelových dalších závazků - poskytovatel se nezajímal, zda má zájemce o úvěr ještě i jiné půjčky. Nenahlížel do registrů a ani samotných klientů se na další dluhy neptal.
Dodejme, že poskytovatel půjčky, i té nebankovní, smí žádost o úvěr schválit jen v případě, že nemá pochybnosti o klientově schopnosti danou půjčku splatit.
Fair Credit měla problémy i se svými dluhopisy
V souvislosti s Fair Credit si možná vybavíte krizi z roku 2022. Neměla na splácení vydaných dluhopisů. Peníze z dluhopisů používala na poskytování půjček. Jenže v souvislosti s covidovými úlevami (odklad splátek, odklad nájemného aj.) nechodilo od dlužníků dost financí na splácení kuponů investorům, kteří si dluhopisy pořídili.
Jak jsou na tom ostatní nebankovky?
Poskytovatelů nebankovních půjček je v současnosti okolo 80. Přehled nejúspěšnějších nebankovních půjček, jejichž poskytovatelé dokázali navázat spolupráci s online srovnávači půjček, si můžete projít po kliknutí na tento odkaz.
Pravidelné kontroly ČNB občas natrefí na problém. Někdy jde jen o pochybení, a pak se ani nedostane do mediálního zájmu, případně znamená jen drobnou pokutu a poučení pro provozovatele. Například půlmilionová pokuta uložená společnosti Comfort Money z jara 2023.
Jindy jsou postihy větší a více medializované, zejména když se v podstatě podaří prokázat záměr udržovat své klienty ve stálém dluhu. Do pozornosti médií se nedávno dostala i pokuta udělená UniCredit Bank za příliš vysoké penalizace u předčasných splátek hypotéky.
Fair Credit chyby nevyřešil, divizi Fair Credit Czech raději prodal
Pokutovaná Fair Credit se problematické divize raději zbavila. Sice se nejprve pokusila o nápravu, ale přijatá opatření neprošla opakovanou kontrolou. Pomohl až prodej části společnosti novému majiteli. Fair Credit Czech nyní již nenáleží pod holding Fair Credit. V současnosti je majitelem úvěrové společnosti Fair Credit Czech podnik Ekonprofi, v rukou brněnského podnikatele Michala Štronera.
Pro SeznamZprávy.cz se Štroner vyjádřil ohledně pořízení a zamýšlené budoucnosti nově koupené divize Fair Credit Czech následovně:
„Akvizice společnosti Fair Credit Czech zapadá do naší dlouhodobé koncepce. Transakce byla dokončena v uplynulých týdnech. Insolvence společnost v žádném případě nehrozí. FCC je stabilní, prosperující společnost a jakékoliv podobné úvahy jsou nepravdivé. Naším cílem je společnost rozvíjet, výrazně navýšit objem poskytovaných půjček a rozšířit portfolio nabízených služeb,“ doplnil Štroner. Cenu transakce žádná ze stran nekomentovala. Zároveň dodal, že řešení splacení závazků firmy je teď prioritním úkolem.