Nový systém může nepřetržitě sledovat EKG u pacientů v domácím prostředí, ale i hospitalizovaných. Aplikace je při odhalování arytmií úspěšnější než konvenční přístroj EKG holter. Pokud jde o fibrilace síní, zachytí zhruba o 20 procent případů více než tradiční metody monitoringu, což snižuje rizika spojená s kardiovaskulárními onemocněními. Srdeční nepravidelnosti se totiž objevují nahodile a standardní metody je nemusí včas odhalit.
„Projekt byl realizován s externím dodavatelem Kardi Ai, takže na nás byl výběr vhodných pacientů a implementace. Zatím nadále platí, že nálezy je nutno potvrdit standardními metodami, ale budeme zahajovat klinické studie ve spolupráci s regulačními autoritami, které do budoucna umožní plné využití aplikace v medicínské praxi,“ popisuje lékař Oddělení kardiovaskulárního doc. MUDr. Jiří Plášek, Ph.D., který společně se svým týmem aplikaci vyvíjel.
Oceněná Kardi Ai v sobě kombinuje mobilní aplikaci, hrudní pás pro pacienta a cloudové řešení s umělou inteligencí. Záznamy EKG automaticky vyhodnocuje a poskytuje zpětnou vazbu lékařům. Nový systém tak dokáže odhalit srdeční nepravidelnosti v reálném čase a upozornit na ně lékařský personál. Získaná data analyzuje přesněji a rychleji.
„Z ocenění mám velkou radost, protože velká část naší práce "navíc" je prakticky neviditelná a tohle jsou okamžiky, které potvrzují správné směřování,“ doplnil docent Plášek. Vítěze jednotlivých kategorií IDC Digital Future Awards čeká v polovině listopadu cesta do Singapuru, kde soutěž vznikla. Absolvují tam inspirativní edukativně-networkový pobyt, při němž se setkají s předními manažery, vědci a univerzitními profesory. Ještě více si tak rozšíří své znalosti v oblasti digitálních technologií.
Podívejte se i na zajímavé video o oceněné aplikaci: https://youtu.be/9PV5JXqA38k.