Čtyřicet let Šanců
Přehrada Šance za čtyřicet let provozu dodala téměř 1,5 miliardy m3 vody, která mohla být upravena na vodu pitnou. Splnila svou funkci protipovodňové ochrany, a pomohla tak zabránit mnoha škodám při povodních v letech 1970, 1972, 1977 i při katastrofální povodni v roce 1997. Díky turbínám bylo také možné využít průtoku do toku pod hrází, a přehrada tak vyrobila přes 130 milionů kWh elektřiny. První úvahy o stavbě přehrady na Ostravici v prostoru ústí říčky Řečice začala už na začátku minulého století.
„Nová přehrada měla hlavně chránit před zátopami na řece Ostravici. Nádrž měla také umožnit plavbu na řece Odře, navíc kvůli rozvíjejícímu průmyslu vzrostly požadavky na vodu,“ popsal důvody vedoucí ke stavbě Šanců Ing. Tomáš Skokan z provozního odboru státního podniku Povodí Odry.
Po několika návrzích byla stavba Šanců o velikosti 60 milionů m3 schválena v roce 1957. Příprava staveniště pak začala v březnu 1964 a pro Šance vybrali projektanti sypanou kamenitou hráz se zemním těsnícím jádrem. V té době šlo o největší sypanou hráz na našem území.
„Přehrada vznikala v poměrně hustě osídleném údolí. Stavbě tak muselo ustoupit 135 domů a téměř 60 rekreačních objektů,“ podotkl Ing. Skokan.
Během čtyřiceti let provozu bylo na Šancích provedeno několik úprav. Mezi nejzásadnější patřil vznik malé vodní elektrárny v roce 1972. Turbína typu francis však vyráběla elektřinu pouze při průtoku nad 1 m3 za sekundu. V roce 1993 proto Povodí Odry přidalo turbínu banki, která využívá i menší průtok. Na začátku devadesátých let byla na Šancích také zřízena čistírna odpadních vod. Přehrada ukázala, že spolehlivě plní svou protipovodňovou funkci především v roce 1997.
„Byla to největší povodeň, jakou byla nádrž do té doby zatížena. Objem vody byl několika násobně větší než návrhová povodeň, na základě které byla přehrada postavena. Šance i její obsluha však v této zkoušce obstály se ctí. Veškerá technologická zařízení fungovala bezchybně, a když obrovská povodeň způsobila přerušení dodávky elektrické energie, obsluha dokázala otevřít rozstřikovací uzávěr ručně,“ upozornil Ing. Dalibor Kratochvíl ze závodu Frýdek-Místek státního podniku Povodí Odry.
Šance moderní a bezpečné
Aby mohla přehrada chránit Moravskoslezský region i proti extrémním povodním, je nutné ji modernizovat.
„Musíme přehradu celkově rekonstruovat. Důvodem oprav není špatný technický stav nádrže, ale stále se zvyšující požadavky na bezpečnost, především za výjimečných povodní,“ vysvětlil důvod oprav Ing. Kratochvíl.
Rekonstrukce Šancí začíná 24. září a potrvá do roku 2012. Funkce přehrady nebudou během stavby omezeny. Modernizace spočívá především ve stavbě nového bočního přelivu na pravém břehu, skluzu a vývaru.
„Kvůli těmto opravám musíme také přesunout provozní středisko a upravit korunu hráze a vlnolam. Modernizací projde také řídicí systém a technologická zařízení,“ popsala opravy Ing. Eva Hrubá z investičního odboru Povodí Odry. Opravy si vyžádají 500 milionů korun. Investorem stavby je Povodí Odry, které část nákladů pokryje z dotací ministerstva zemědělství. Rekonstrukcí se nezmění hlavní koncepce díla, jeho prostorové uspořádání, ani parametry nádrže. „Po úpravách však bude přehrada Šance schopna dlouhodobě zajišťovat všechny své funkce s evropským standardem bezpečnosti,“ dodala Ing. Hrubá.
Další informace:
Ing. Čestmír Vlček
obchodní ředitel Povodí Odry, státní podnik
e-mail: cestmir.vlcek@pod.cz
Jindřich Vaněk
ředitel Silver B.C. – komunikační servis
e-mail: vanek@silverbc.cz