Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Také zámek v Bruntále můžete až do konce října navštívit zdarma

Bruntál |

Zámek Bruntál, původně pozdně gotický hrad, byl nejprve renesančně přebudován a koncem 18. století barokně přestavěn. Vyniká především svou zajímavou dispozicí ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím. Je také památkou, kterou až do konce října můžete navštívit bez vstupného.

Na zámku právě nyní probíhá zásadní rekonstrukce zámeckých zahrad včetně plotů, zahradního jezírka a všech dalších objektů. Zpřístupněn veřejnosti bude také podzemní vojenský kryt z roku 1942.

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Vlastně tady probíhá revitalizace zámeckého parku, je to projekt, podpořený z evropských fondů, jsme rádi, že se nám podaří celkově upravit celý zámecký park. Je to samozřejmě od výsadeb, jak vidíme, stojíme už na upraveném chodníku, takže vlastně veškeré komunikační trasy jsou upravené a taky travní porosty, došlo tady taky k přemístění soch, devíti alegorických soch, 4 byly v tomto prostoru, dalších 5 bylo v druhé části zámku a dneska je máme osazené tady v tom předním parteru zámeckého parku. A největší položkou vlastně celé tady té revitalizace je oprava zámeckého oplocení. Opravy se dočkají také dvě bašty, u jedné z nich zrovna stojíme, která bude zpřístupněna a chceme tam udělat i drobnou expozici, kterou by si návštěvníci procházeli sami.“

V červnu byla dokončena první část rekonstrukce opravou unikátního objektu zámecké salla tereny.

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Těším se až sem lidé budou moci chodit, odpočívat, až si budou prohlížet salu terrenu a až tady bude se konat mnoho kulturních akcí.“

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Bude to zde využíváno jak pro návštěvníky muzea, tak vlastně pro občany města, protože jsou to tak pěkné prostory, že si myslím, že tady mohou být konány svatby.“

I přes rekonstrukce je zámek v plném provozu, probíhají prohlídky a ve výstavních síních zajímavé výstavy. V plné kráse bude možno zámecké zahrady navštěvovat již od dubna příštího roku, kdy celá rekonstrukce skončí.

Nahlásit chybu


K tématu

Proměna Floridy v Ostravě-Porubě je v polovině

15. ledna 2025 9:20 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Proměna prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě, kterému místní neřeknou jinak než Florida, je v polovině. Do léta se celý prostor promění v atraktivní místo pro trávení volného času.

Prostor před KD Frýdek dostal moderní podobu, revitalizace vyšla na 22 milionů

3. února 2025 16:26 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek zvelebil dlouho zanedbaný prostor před Kulturním domem Frýdek. Kompletní revitalizace stála přes 22 milionů. Součástí je kromě nové dlažby a chodníků také výsadba stromů. Ty budou čerpat vláhu z retenčních nádrží.

Hřiště u Komenského škol již užívají sportovci, mezi nimi fotbalisté Žiliny

10. února 2025 16:22 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Už teď v zimě využívají nový umělý trávník u Komenského ulice ke svým tréninkům fotbalisté, zastihli jsme tu například mladé sportovní naděje Tělovýchovné jednoty Sokol Žilina.


Jako první dítě roku 2026 se v Havířově narodila Jasmínka

Dnes 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová

První narozené miminko v havířovské nemocnici přišlo na svět 2. ledna v 1 hodinu 21 minut. Holčička se jmenuje Jasmína a maminka přijela do Havířova z Polska.

Ostravská Vila Grossmann se ještě dovybavuje dobovým nábytkem i textiliemi

Včera 10:42 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Památkově chráněná Grossmannova vila v Ostravě se po rozsáhlé rekonstrukci dál postupně vybavuje. Město pokračuje v doplňování nábytku, textilií i dalších dobových prvků. Kompletně hotovo by mělo být letos na jaře.

Ve Frýdlantě nad Ostravicí vítali nový rok světelnou show

Příchod nového roku oslavili lidé ve Frýdlantě nad Ostravicí společným setkáním u Kulturního centra. Připraven byl svařák, čaj, hudební program a na závěr také světelná show.

Jako první se na Nový rok narodil Viktor ve Frýdku-Místku, Maxmiliána přivítali v Opavě

Včera 12:16 | Opava | Libor Běčák

Prvním miminkem roku 2026 narozeným v Moravskoslezském kraji je Viktor, který se narodil po 3. hodině ranní v Moravskoslezské nemocnici Frýdek-Místek. Moravskoslezská nemocnice v Opavě přivítala Maxmiliána v 5:09 hodin.

Nový rok lidé společně přivítali výšlapem a zapálením vatry na Kubánkově

Včera 13:39 | Palkovice | Libor Běčák

K Novému roku už v Beskydech po několik desetiletí patří výšlap na nejvyšší vrchol Palkovických hůrek. Setkávají se tam lidé z okolí, kteří společně zapálí vatru.


Předprostor krytého bazénu v Ostravě-Porubě je hotový

Včera 11:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Krytý bazén v Porubě už má nový předprostor. Město spolu se společností Sareza dokončilo dlouho očekávanou rekonstrukci a rozšířilo parkování. Součástí prací byla také výměna skříněk v šatnách bazénu. Práce vyšly kompletně na 21 milionů korun.

OBRAZEM: Lidé oslavili příchod roku 2026 ohňostroji

Včera 0:40 | Havířov | Libor Běčák

Do centra Havířova dorazily na Nový rok stovky lidí, aby společně sledovaly ohňostroj, který symbolicky otevřel nový rok a přilákal obyvatele všech generací.

Hasiči v Moravskoslezském kraji měli méně silvestrovských požárů

Včera 7:15 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přestože hasiči z celého Moravskoslezského kraje vyjížděli na Silvestra i na Nový rok k více zásahům, než je běžné v průběhu roku, ve srovnání s předchozím vítáním nového roku to však bylo podstatně méně.

Jeden mrtvý a tři zranění. Tragický konec roku v Kravařích. Rodinu otrávil nebezpečný plyn

31. prosince 2025 19:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Velmi smutná událost zasáhla na konci roku rodinu v Kravařích na Opavsku. 36letý muž se otrávil oxidem uhelnatým. Ženu a dvě děti převezli přiotrávené do nemocnice. Muže se ještě snažili oživit, bohužel marně.

Orlová rekapituluje rok 2025 a plánuje projekty na rok 2026

31. prosince 2025 16:00 | Orlová | Monika Ociepková

Orlová přináší rekapitulaci roku 2025 a přináší plánované projekty pro rok 2026.

Boží hod na ledě v centru města byl první takovou akcí v historii Bruntálu

29. prosince 2025 12:51 | Bruntál | Karel Soukop

Svou zimní premiéru zažilo letos centrum Bruntálu s novou rekreační ledovou plochou na náměstí. Nová kulturní i sportovní akce dostala název Boží hod na ledě a za jejím pořádáním stála místní pobočka evangelické církve i další sportovci a oddíly.

Bruntálský krystalek 2025 - setkání otužilců na bruntálském Kobylím rybníku

28. prosince 2025 16:03 | Bruntál | Karel Soukop

Letošní setkání otužilců na rybníku v centru města bylo dokonalou prověrkou odvahy i odolnosti účastníků akce. Teploměr se zastavil na sedmi stupních pod nulou. Voda měla nulu, což je pro otužilce ideální stav, kdy vstupují do vody, teplejší, než vzduch.

Centrem Bruntálu proběhl tradiční Běh saunařů 2025

28. prosince 2025 15:57 | Bruntál | Karel Soukop

Zimní počasí přilákalo také milovníky saunování a utužování zdraví. Sauna v bruntálském parku je velmi oblíbená v širokém okolí, zejména pro klasické vytápění dřevem. Letos se jich na již desátém běhu v novodobé historii sauny běhu sešly více než dvě desítky.

Na obchvatu Bruntálu probíhají práce i v zimním období

22. prosince 2025 15:34 | Bruntál | Karel Soukop

Řidičům i obyvatelům Bruntálska se již brzy uleví. Jihovýchodní obchvat Bruntálu odvede velkou část tranzitní osobní i nákladní dopravy z centra města. Jeho stavba byla započata v březnu loňského roku a má trvat 27 měsíců.

Vánoční příběh pro školy, školky i veřejnost v městském divadle sehrála místní ZŠ Amos

19. prosince 2025 10:30 | Bruntál | Karel Soukop

Bruntálská ZŠ Amos je jedinou v celém regionu, která si stále drží tradici hraní divadel pro veřejnost. Při současném časovém i pracovním přetížení učitelů ve školách jde opravdu o úctyhodné aktivity. Každoročně v zimě a v létě škola připravuje představení v městském divadle.

Děti dětem – starší zahráli pohádku s výchovou i poučením předškolákům z bruntálských školek

18. prosince 2025 18:53 | Bruntál | Karel Soukop

Jen málo základních škol dnes z časových důvodů hraje vlastní divadla či pohádky. V Bruntále se do toho opět po letech pustili na 1. základní škole. Starší žáci z 8. a 9. tříd nacvičili pohádku pro předškoláky ze všech místních mateřských škol. Navíc do ní vložili i výchovné a vzdělávací prvky.

Také zámek v Bruntále můžete až do konce října navštívit zdarma
Vydáno 28. září 2020 8:54, Bruntál, Karel Soukop
Zámek Bruntál, původně pozdně gotický hrad, byl nejprve renesančně přebudován a koncem 18. století barokně přestavěn. Vyniká především svou zajímavou dispozicí ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím. Je také památkou, kterou až do konce října můžete navštívit bez vstupného.

Na zámku právě nyní probíhá zásadní rekonstrukce zámeckých zahrad včetně plotů, zahradního jezírka a všech dalších objektů. Zpřístupněn veřejnosti bude také podzemní vojenský kryt z roku 1942.

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Vlastně tady probíhá revitalizace zámeckého parku, je to projekt, podpořený z evropských fondů, jsme rádi, že se nám podaří celkově upravit celý zámecký park. Je to samozřejmě od výsadeb, jak vidíme, stojíme už na upraveném chodníku, takže vlastně veškeré komunikační trasy jsou upravené a taky travní porosty, došlo tady taky k přemístění soch, devíti alegorických soch, 4 byly v tomto prostoru, dalších 5 bylo v druhé části zámku a dneska je máme osazené tady v tom předním parteru zámeckého parku. A největší položkou vlastně celé tady té revitalizace je oprava zámeckého oplocení. Opravy se dočkají také dvě bašty, u jedné z nich zrovna stojíme, která bude zpřístupněna a chceme tam udělat i drobnou expozici, kterou by si návštěvníci procházeli sami.“

V červnu byla dokončena první část rekonstrukce opravou unikátního objektu zámecké salla tereny.

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Těším se až sem lidé budou moci chodit, odpočívat, až si budou prohlížet salu terrenu a až tady bude se konat mnoho kulturních akcí.“

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Bude to zde využíváno jak pro návštěvníky muzea, tak vlastně pro občany města, protože jsou to tak pěkné prostory, že si myslím, že tady mohou být konány svatby.“

I přes rekonstrukce je zámek v plném provozu, probíhají prohlídky a ve výstavních síních zajímavé výstavy. V plné kráse bude možno zámecké zahrady navštěvovat již od dubna příštího roku, kdy celá rekonstrukce skončí.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000022081/take-zamek-v-bruntale-muzete-az-do-konce-rijna-navstivit-zdarma