Kniha přináší zásadní poznatky, které v posledních letech přinesly archeologické výzkumy v Krnově a zároveň je katalogem k výstavě, prezentované v krnovské synagoze. Právě tady byla na vernisáži slavnostně pokřtěna.
Markéta Kouřilová, kurátorka výstavy: „Jedná se prakticky o jednu z prvních publikací, která se zabývá komplexními dějinami středověkého a raně novověkého Krnova. Myslím si, že je po ní poptávka právě z tohoto důvodu.“
Michal Zezula, ředitel NPÚ Ostrava: „Na výstavě je prezentována celá řada témat, ke kterým promlouvají výrazně právě archeologické prameny. Jedná se například o vývoj městské fortifikace, sakrálních areálů a objektů jako hlavních dominant města, ale také třeba o tom, jak ve středověku vypadala veřejná prostranství a komunikace a jaké předměty hmotné kultury se k ní přímo vážou.“
Lidé na výstavě zjistí mimo jiné to, že Krnov patřil k několika městům s kamennými hradbami vystavěnými už před koncem 13. století.
Jan Stejskal, správce krnovské synagogy: „Pro nás je zajímavý fenomén, že v době, kdy v Americe ještě běhali indiáni, tak tady už byly stavby na pevně založeném kamenném základu, byly tady odvodňovací kanalizační systémy, bylo to prostě fungující město se vším všudy.“
Ľubica Mezerová, historička Muzea Bruntál: „Jsem nadšená, protože konečně jsou vidět výsledky archeologického průzkumu, který dělá národní památkový ústav v Krnově, a že člověk, který sem přijde a třeba by ani Krnov neznal, tak zjistí, jak starobylý je a jak se celkem značně dochoval.“
Pavel Rapušák, předseda Klubu za starý Bruntál: „No, co mě zaujalo, tady ty šutry škaredý, to jsou tufity původu vulkanického, takže když najdu nějaký kousek, jsem vždy velice potěšenej, protože to sbírám.“
Výstava bude v krnovské synagoze k vidění do konce září. Na konci července se přesune i do ulic města, kde bude vystaveno 5 venkovních panelů prezentujících právě archeologické výzkumy na těch kterých místech.