Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Frýdku-Místku dorazil Legiovlak

Frýdek-Místek |

Na vlakové nádraží ve Frýdku-Místku zastavil Legiovlak. Toto netradiční pojízdné muzeum návštěvníkům přibližuje význam československých legionářů pro republiku.

Frýdek-Místek se stal jednou ze zastávek legionářského vlaku. Dříve, než byl zpřístupněn veřejnosti, proběhly zahajovací proslovy a také slavnostní přestřižení pásky. Netradiční pojízdné muzeum na kolejích návštěvníkům poutavou formou přibližuje význam československých legionářů pro republiku. Letošní sté výročí Československa je ideální příležitostí, jak si události jejího vzniku připomenout.

“Legiovlak prezentuje v nejzdařilejší podobě počátky Československé státnosti, které jsou spjaty s úsilím československých legionářů vedených Tomášem Masarykem o to, aby Československá republika vůbec vznikla. My na Těšínsku a v Podbeskydí ale víme, že v roce 1918 historie a podíl legionářů na vytváření té republiky neskončil. Těšínsko se mělo stát podle představ polských národovců součástí Polska. Na Slovensku se projevovali Maďaři, kteří odmítali připojení Slovenska k ČSR, a legionáři, kteří se vraceli po té šílené mnohaleté anabázi z Ruska a z jiných bojišť I. světové války, byli vysílání československou vládou k obraně hranic. Jak na Slovensku, tak na Těšínsku. Mě trochu mrzí, že na ten podíl legionářů o obranu hranic už poté, co republika vznikla, se trošku zapomíná,” uvedl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

“My jsme vždycky rádi, když Legiovlak zavítá do Moravskoslezského kraje, protože je nejenom perfektní svým zpracováním, připomínkou života legionářů, zakladatelů dnešní Armády České republiky, která je pokračovatelkou, ale je také ztělesněním té cesty právě v roce stoletého výročí vzniku Československa, cesty, kterou v tomto vlaku urazili kdysi legionáři a kterou ta republika už sto let zastoupila a pokračuje,” řekl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Hrabec

Legiovlak tvoří 13 zrekonstruovaných vagónů. V každém z nich je vybavení a předměty, ale také informační panely a fotografie.

“Je složen z 13 vagónu tak, jak ruští legionáři tyto vlaky měli na Transsibiřské magistrále po celou dobu jejich bojů až do Vladivostoku. Jsou tu vagóny, kde si mohou návštěvníci koupit jak knihy s legionářskou tematikou, tak i nějaké upomínkové předměty. Je tu i polní pošta i tzv. těpluška, to byl vagón, kde legionáři spali, a tak dále,” popsal předseda ČsOl, Jednoty Frýdek-Místek Petr Majer.

Legiovlak navštívil také potomek jednoho z legionářů Evžen Muroň.

“Je to dobře, že i současní lidé si pamatují na to, co legionáři tím, že bojovali v Rusku, pomohli k tomu, že máme republiku,” řekl potomek legionáře Evžen Muroň.

“Je to zajímavá věc. Jak jsem se dozvěděl, že cestují po republice od jara do podzimu, takže lidé mají příležitost toto vidět. Myslím, že je to ku prospěchu věci, hlavně pro ty mladé,” řekl jeden z návštěvníků Legiovlaku. “Na mě to působí také velice příjemně. Mám desetiletého vnoučka, takže uvažuji, že hned budu telefonovat, aby taky přišel. A řeku to i známým, kteří mají děti a vnoučata,” řekla druhá z návštěvnic a další dodala: “Já to také pochválím. Je to zajímavé a člověk to jenom tak nevidí.”

Legiovlak bude na nádraží ve Frýdku-Místku stát až do neděle 23. září. Otevřen je ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Přístupný je zdarma.

Nahlásit chybu


Ostrava už chystá architektonickou soutěž na Bazaly. Kapacita bude 20 tisíc diváků

Stadion Bazaly by se měl stát v budoucnu jednou z dominant Ostravy a zároveň supermoderním stánkem, který bude stát za to navštívit i když se nebude hrát fotbal. V těchto dnech už se tomu intenzivně věnuje pracovní skupina, která připravuje architektonickou soutěž.

Stavbou MS kraje byl vyhlášen Dům služeb v Palkovicích

Stavbou MS kraje za rok 2023 se stal Dům služeb v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. V prestižní soutěži porazil například Organicu v centru Ostravy i všechny průmyslové stavby v kraji.

Erozi vrcholu Lysé hory má zastavit nový štětovaný chodník

Na Lysou horu v Beskydech vystoupá ročně více než 300 tisíc turistů. Většina dojde až na vrchol, který náporem lidí trpí. Dobrovolníci tam proto nanosili kameny a s pomocí zkušených kameníků tam z nich vybudovali zpevněnou plochu.

Ostrava přispěje na sociální služby, prorodinnou politiku i prevenci kriminality 110 mil. kč

31. října 2024 13:39 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Stejně jako každý rok vyčlenila Ostrava ve svém rozpočtu finance, které půjdou do oblasti sociálních služeb. Jde o několik programů například na prorodinnou politiku nebo prevenci kriminality, kde budou moci organizace požádat o finanční podporu.

Čínská delegace navštívila krajský úřad i havířovskou nemocnici

31. října 2024 12:32 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Úřad Moravskoslezského kraje navštívila čínská delegace z krajské partnerské provincie Šan-si. Součástí programu byla i návštěva havířovské nemocnice.

Pravý břeh Ostravice doplnily nové veřejné toalety, už se kvůli nim nemusí na druhou stranu řeky

U frekventované cyklostezky poblíž Sýkorova mostu nechal umístit Městský obvod Slezská Ostrava nové veřejné toalety. Sloužit mají nejen cyklistům, ale taky návštěvníkům populárních slezskoostravských teras, kteří už tak kvůli hygienickému zařízení nemusejí na druhou stranu řeky.

Dětským pacientům FNO zpestřili den policejní preventisté edukativními hrami

31. října 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Dětské oddělení ostravské fakultní nemocnice navštívili preventisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Hospitalizované děti zábavnou formou poučili o zásadách bezpečného chování.

Ostrava-Poruba je na zimu připravena. Komunikace od ledu a sněhu bude odklízet vysoutěžená firma

Poruba je na zimu připravena. V období od listopadu do konce března v obvodu ošetřují veškeré komunikace III. a IV. tříd, tedy silnice, po kterých nejezdí MHD a chodníky.

Novojičínský hřbitov rozšíří kolumbárium, připraven je i projekt rekonstrukce smuteční síně

Je čas „dušiček“, kdy lidé ve větší míře navštěvuji hřbitovy k uctění památky zesnulých. A míří také na hřbitov v Novém Jičíně, který slouží jako místo posledního odpočinku více než 130 let, a který čeká několik změn.

Slezskoostravští senioři oslavili blížící se halloween, kulturní dům zaplnily masky a kostýmy

Tradiční vinobraní pro slezskoostravské seniory letos vystřídala nová akce s novým tématem – halloweenská párty. Změnu penzisté přivítali s nadšením, což dokazovalo i množství nápaditých masek a kostýmů, které si na slavnost připravili.

Frýdek-Místek už dostal první žádosti o státní dotace pro zasažené povodněmi

Obyvatelé Frýdku-Místku mohou žádat o peníze ze státní dotační výzvy Pomoc domácnostem po povodních 2024. Výše daru se bude odvíjet od míry postižení, které budou kontrolovat úředníci magistrátu. Maximální výše příspěvku je 50 tisíc korun a žádosti bude město přijímat až do 17. ledna.

Střední škola POJ F-M získala peníze z dánských grantů na moderní výukové centrum

Největší frýdecko-místecká střední škola POJ F-M je velmi aktivní v projektech. Nejen těch národních, ale hlavně i mezinárodních. Poslední projekt podporovala dánská nadace a šlo o studentský start up, který umožnil propojit teoretické znalosti moderních technologií s praxí.

Frýdek-Místek pátrá po osudu sošky z domu U císaře, zmizela před více než 100 lety

Frýdek-Místek spolu s historiky pátrá po osudu sošky z domu na místeckém náměstí. Zmizela zřejmě zhruba před více než sto lety. Historici podle dobových fotografií dokonce vedou debaty o tom, zda šlo o sošku Panny Marie nebo Jana Nepomuckého.

V Nošovicích vyrazili za kulturou děti i dospělí, obec pro ně připravila dvě divadelní představení

29. října 2024 20:00 | Nošovice | Michal Slonina | Nošovický miniexpres

Nedělní odpoledne patřilo v Nošovicích kultuře. Sál Radegastova šenku přivítal hned dvě divadelní představení – jedno pro dospělé a druhé pro děti. Ty si mohly zdarma užít známou pohádku Jana Wericha Tři veteráni.

Fotbal v Čeladné děti znovu táhne, na trávníku je plno

29. října 2024 8:00 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Jeden fotbalový trávník a na něm tři herní zóny, na kterých trénuje spousta dětí. Kopaná v Čeladné zažívá velký boom, zvláště co se týče fotbalového potěru.

Asistenti prevence kriminality se ve Frýdku-Místku osvědčili

Ve Frýdku-Místku působí už 4 asistenti prevence kriminality. Dohlížejí na veřejný pořádek, budují vztahy s lidmi ve vyloučených lokalitách a spolupracují s městskou policí. Projekt dotuje Ministerstvo vnitra a radnice v něm chce pokračovat i v dalších letech.

Do Frýdku-Místku dorazil Legiovlak
Vydáno 20. září 2018 17:36, Frýdek-Místek, Marek Remeta
Na vlakové nádraží ve Frýdku-Místku zastavil Legiovlak. Toto netradiční pojízdné muzeum návštěvníkům přibližuje význam československých legionářů pro republiku.

Frýdek-Místek se stal jednou ze zastávek legionářského vlaku. Dříve, než byl zpřístupněn veřejnosti, proběhly zahajovací proslovy a také slavnostní přestřižení pásky. Netradiční pojízdné muzeum na kolejích návštěvníkům poutavou formou přibližuje význam československých legionářů pro republiku. Letošní sté výročí Československa je ideální příležitostí, jak si události jejího vzniku připomenout.

“Legiovlak prezentuje v nejzdařilejší podobě počátky Československé státnosti, které jsou spjaty s úsilím československých legionářů vedených Tomášem Masarykem o to, aby Československá republika vůbec vznikla. My na Těšínsku a v Podbeskydí ale víme, že v roce 1918 historie a podíl legionářů na vytváření té republiky neskončil. Těšínsko se mělo stát podle představ polských národovců součástí Polska. Na Slovensku se projevovali Maďaři, kteří odmítali připojení Slovenska k ČSR, a legionáři, kteří se vraceli po té šílené mnohaleté anabázi z Ruska a z jiných bojišť I. světové války, byli vysílání československou vládou k obraně hranic. Jak na Slovensku, tak na Těšínsku. Mě trochu mrzí, že na ten podíl legionářů o obranu hranic už poté, co republika vznikla, se trošku zapomíná,” uvedl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

“My jsme vždycky rádi, když Legiovlak zavítá do Moravskoslezského kraje, protože je nejenom perfektní svým zpracováním, připomínkou života legionářů, zakladatelů dnešní Armády České republiky, která je pokračovatelkou, ale je také ztělesněním té cesty právě v roce stoletého výročí vzniku Československa, cesty, kterou v tomto vlaku urazili kdysi legionáři a kterou ta republika už sto let zastoupila a pokračuje,” řekl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Hrabec

Legiovlak tvoří 13 zrekonstruovaných vagónů. V každém z nich je vybavení a předměty, ale také informační panely a fotografie.

“Je složen z 13 vagónu tak, jak ruští legionáři tyto vlaky měli na Transsibiřské magistrále po celou dobu jejich bojů až do Vladivostoku. Jsou tu vagóny, kde si mohou návštěvníci koupit jak knihy s legionářskou tematikou, tak i nějaké upomínkové předměty. Je tu i polní pošta i tzv. těpluška, to byl vagón, kde legionáři spali, a tak dále,” popsal předseda ČsOl, Jednoty Frýdek-Místek Petr Majer.

Legiovlak navštívil také potomek jednoho z legionářů Evžen Muroň.

“Je to dobře, že i současní lidé si pamatují na to, co legionáři tím, že bojovali v Rusku, pomohli k tomu, že máme republiku,” řekl potomek legionáře Evžen Muroň.

“Je to zajímavá věc. Jak jsem se dozvěděl, že cestují po republice od jara do podzimu, takže lidé mají příležitost toto vidět. Myslím, že je to ku prospěchu věci, hlavně pro ty mladé,” řekl jeden z návštěvníků Legiovlaku. “Na mě to působí také velice příjemně. Mám desetiletého vnoučka, takže uvažuji, že hned budu telefonovat, aby taky přišel. A řeku to i známým, kteří mají děti a vnoučata,” řekla druhá z návštěvnic a další dodala: “Já to také pochválím. Je to zajímavé a člověk to jenom tak nevidí.”

Legiovlak bude na nádraží ve Frýdku-Místku stát až do neděle 23. září. Otevřen je ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Přístupný je zdarma.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000014143/do-frydkumistku-dorazil-legiovlak