Bezmála dvěma desítkám dětí zpestřili hospitalizaci ve Fakultní nemocnici Ostrava policejní preventisté. Představili jim edukativní hru Učíme se s Honzíkem aneb policejní pohádky hrou.
Tomáš Zbranek, komisař, Krajské ředitelství policie MSK: “Je to vlastně založeno na principu nějakých kartiček, kde je nějaká situace, tu si děti prohlédnou a na druhé straně kartičky jsou otázky, na které odpovídají a my jim radíme, pomáháme s těmi odpověďmi, představujeme tu hru.”
Určena nejen dětem. Zahrát si ji mohou i dospělí. Zaměřena je na různé životní situace a problémy, se kterými se mohou setkat.
Tomáš Zbranek, komisař, Krajské ředitelství policie MSK: “Ať je to doprava, návykové látky, šikana, nebezpečí nějakého internetu a dozví se také něco o policii, jak funguje, jak vypadá. Jezdíme s tím třeba do škol, nebo do školních družin a po nějakých skupinách jako třeba teď na dětské oddělení. Máme tady ještě hru Kterak se obětí nestáti. Je to desková hra, kdy děti postupují pomocí figurky po hracím poli a čekají je tam překážky ve formě otázek a na tu otázku musí odpovědět, aby se posunuli dále.”
Desková hra má dva herní plány z obou stran. Jeden je zaměřen na problematiku internetu a druhý na obecné nebezpečí v dopravě. Jde o rizika, se kterými se děti mohou setkat venku, ve škole nebo i doma.
Tomáš Zbranek, komisař, Krajské ředitelství policie MSK: “Setkáváme se s pozitivním ohlasem, děti to baví, rády si to hrají.”
anketa: pacienti dětského oddělení FN Ostrava: “Já si myslím, že bylo dobré vědět, na co se máme připravit, že kam mám zajít, kdybych měl nějaké problémy a ta dál a myslím si, že to je super, že tady pomáhají těm mladým dětem, které vůbec neví a je to dost fajn.”
“Bylo to zajímavé, většinu věcí jsem teda jako věděla, ale tak jsme si to zopakovali a tak. Aspoň nějaké zpestření, že nemusím být jen na pokoji.”
Na edukativní akci nechyběla ani vylamovací skládací hra „Na policejní služebně“, která je určena menším dětem a seznamuje je s prací policisty. Děti si navíc mohly vyzkoušet i tzv. simulační brýle navozující stavy opilosti nebo silné únavy. Dětem se během hospitalizace v ostravské fakultní nemocnici věnují i speciální pedagogové, kteří se zaměřují nejen na výuku.
Eva Trosterová, speciální pedagog, ZŠ Ukrajinská: “Spolupracujeme i s jejich kmenovými školami, děti se dopoledne učí, věnují se hlavně hlavním výukovým předmětům a kromě výuky se zde věnujeme také různým aktivitám jako je malování, tvoření různé, různé hry, máme tady pro děti i různé terapeutické pokyny.”
Výuka i různé aktivity pro děti probíhají v pracovních dnech v dopoledních hodinách.