Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Erozi vrcholu Lysé hory má zastavit nový štětovaný chodník

Celý MS kraj |  | Beskydský expres

Na Lysou horu v Beskydech vystoupá ročně více než 300 tisíc turistů. Většina dojde až na vrchol, který náporem lidí trpí. Dobrovolníci tam proto nanosili kameny a s pomocí zkušených kameníků tam z nich vybudovali zpevněnou plochu.

Práce na stavbě chodníku k vrcholu Lysého hory začaly už loni na podzim. Letos kameníci zpevnili přímo okolí obelisku.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “My jsme se se spolkem Beskydhost rozhodli, že budeme pokračovat v polidšťování vrcholu a tady, jak si můžete všimnout za mnou, se dělá štětový chodník aspoň kolem kousku vrcholu, aby ten vrchol byl takový lidštější. Protože ta Lysá hora eroduje a proto, aby neerodovala, dávají se tady kameny, které drží tu Lysou horu pohromadě, abychom ji neodnesli na podrážkách bot dolů. Já jako malý kluk si pamatuji, že tady ještě na vrcholu byla tráva. To si někteří asi neuvědomí, ale to množství lidí, které tady chodí, prostě postupně tu Lysou horu odnáší dolů. Takže až tady bude chodník, tak ta Lysá hora by mohla něco vydržet. My jsme začali na loňský podzim s tím, že jsme odstranili staré nánosy betonu, které tady byly vylity zřejmě při nějakých stavbách, to nevíme kdy.”
David Cír, kameník: “Děláme tady štětovaný chodník, či spíše štětovanou zpevněnou plochu. Je to z kamenů, které jsou ukládány na stojáka a jsou vyklínovány. Mezi větší kameny se vkládají menší a ta plocha tím drenážuje a je pevná. Není úplně rovná dokonale, ale jde o to, že to je pevné a vydrží to všechny povětrnostní podmínky. Určitě je k tomu potřeba nějaká zkušenost, ale dá se to naučit. Člověk si musí dávat pozor na určité technické kroky, aby ten kámen byl rozpraskaný, má nějak vypadat, má mít nějakou hloubku mezi 10 až 20 centimetry. Postupně se to skládá a vytlouká pomocí gumové paličky.”
Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “Teď už máme kus štětového chodníku kolem plotu meteorologické stanice hotového, tak aby se tady dostali i senioři nebo hendikepovaní, kteří tady různě chodí, chceme aby ta cesta byla pro ty lidi, kteří vyjdou až sem nahoru příjemnější. Aby se tady cítili dobře, abychom dovedli udělat prostředí, které si Lysá hora se 400 tisíci návštěvníky zaslouží.”
Anketa: “Jsme z Blanenska, přítelkyně si chtěla vylézt Lysou horu, je zde poprvé. Absolvovali jsme to bohužel dneska v mlze, nicméně nával turistů je tady neustále a proto zde probíhá rekonstrukce, která vlastně je nezbytná pro to, aby ten nápor lidí to tady vydrželo. Takže schvaluji, určitě jo, je to výborné.”
Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: "Samozřejmě, že jsme se ptali i majitelé pozemku, kterým je ČKT, konzultovali jsme to s agenturou pro ochranu přírody, máme potřebná povolení dokonce i od zeměměřičů, konzultovali jsme to s meteorologickou stanici, takže všechny zainteresované strany jsme oslovili a rozhodli jsme se, že ten chodník tady bude vhodný.”

Při stavbě chodníku se na Lysé hoře našlo množství materiálu z dřívějších staveb. Ten dobrovolníci odstranili.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: "Našli jsme tady pozůstatky starých stavby, takže odstraňujeme cihly, odstraňujeme staré kousky betonu. Našli jsme tady nějaké železné hřebíky a a staré obkladačky, které tady zřejmě vozili předešlé generace turistů.”

Ve srovnání s covidovou dobou se počet turistů na Lysé hoře snížil, stále jich tam ale každý rok vystoupá přes 300 tisíc.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “Od loňského září se na popud Moravskoslezského kraje instalovala další dvě počítadla. Takže v současné době už počítáme turisty ze všech čtyřech hlavních stran, které vedou na Lysou horu. Ty počty se udržují na nějaké stále hladině. V posledních letech 2022/2023 se ty počty pohybují kolem 300 tisíc lidí nebo 320 tisíc lidí. Je to poměrně značný pokles oproti letům 2021, kdy během covidové pandemie ta Lysá hora zaznamenávala neuvěřitelný nárůst počtu lidí.”



Nahlásit chybu


Od střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava uplynulo 5 let. U památníku pokládali lidé květiny

Dnes si připomínáme smutné 5. výročí tragické střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava, která otřásla nejen naším regionem, ale i celou zemí. Stalo se už tradicí, že lidé přicházejí k památníku před budovu nemocnice v Porubě a pokládají květiny, věnce a obětem zapalují svíčky.

Sbírka Vánoční strom ve Frýdku-Místku letos podpoří Podané ruce a jejich canisterapii

Adventní program ve Frýdku-Místku odstartoval další ročník veřejné sbírky Vánoční strom. Letos její výtěžek podpoří canisterapii, kterou zajišťuje organizace Podané ruce. Dar mohou lidé vhodit přímo do kasičky nebo poslat převodem na transparentní účet. Sbírka potrvá do konce roku.

Novojičínští radní vyslyšeli základní školu a nechávají tělocvičnu zvětšit

Plánovaná tělocvična u Základní školy Tyršova v Novém Jičíně bude o něco větší. Radnice nechává přepracovat studii. Uvnitř tak budou moci probíhat současně dvě hodiny tělesné výchovy. Žáci už nebudou muset přecházet do haly ve sportovním areálu.

Hejtman Josef Bělica předal post primátora Havířova Ondřeji Baránkovi

Včera 12:52, vydáno 9. prosince 2024 15:25 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířov má schválený rozpočet na následující rok a i nového primátora. Josef Bělica (ANO), který se jakožto i hejtman kraje rozhodl rezignovat, nahradí ve funkci dosavadní náměstek pro ekonomiku a správu majetku Ondřej Baránek (ANO).

Zastávka Anenská ve Frýdku-Místku prošla úpravou. Lidé mohou posílat nové tipy do Zapoj F-M

Další místo v rámci participace prošlo ve Frýdku-Místku proměnou. Město nechalo na základě výběru veřejnosti upravit jeden směr zastávky autobusů Anenská. V plánu je tak další ročník participativního rozpočtu Zapoj F-M. Lidé do něj mohou zasílat náměty na proměnu další veřejné lokality.

Advent ve škole kardinála Tomáška začal jarmark s koncertem

9. prosince 2024 12:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Do adventní nálady se zcela ponořila Základní škola Františka kardinála Tomáška. Uspořádala jarmark s tvořivými dílnami. Zahájil ho koncert v zahradě školy a rozsvícení vánočního stromu.

O práci se v Moravskoslezském kraji aktuálně uchází 45 tisíc lidí

9. prosince 2024 9:24 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V Moravskoslezském kraji je v současné době zhruba 45 tisíc lidí v evidenci poboček úřadu práce. V nabídce je 13 tisíc volných pracovních míst. Nezaměstnanost nyní činí 5,5 procenta.

Polská škola v Těrlicku oslavila 100 let akademií

9. prosince 2024 12:20 | Těrlicko | Libor Běčák | Těrlický miniexpres

Stoleté výročí oslavila těrlická škola s polským vyučovacím jazykem slavnostní akademií v kulturním domě.

Přehrada Olešná má být další, která dostane vyhlídkové plovoucí molo

Frýdek-Místek chystá novinku pro návštěvníky přehrady Olešná. Hladinu nádrže v části pod aquaparkem ozvláštní dřevěné vyhlídkové molo. Magistrát na něj požádal o dotaci Moravskoslezský kraj. Podobná mola postupně vznikají na vodních dílech v kraji.

Ostrava pokračuje v podpoře obnovy památek a významných staveb

9. prosince 2024 8:37 | Ostrava-město | Libor Běčák

Statutární město Ostrava dlouhodobě podporuje rekonstrukce kulturních památek a významných staveb prostřednictvím svého Programu na zachování a obnovu kulturních památek. Od roku 2009 bylo investováno desítky milionů korun, které přispěly k navrácení architektonické krásy mnoha budov.

Dva mikulášské turnaje proběhly v bruntálské sportovní hale

8. prosince 2024 23:50 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Halová kopaná má v Bruntále již dlouholetou tradici. Sjíždějí se sem týmy nejen od nás, ale i ze Slovenska. Mikulášské turnaje se konaly hned dva v jeden den a byly rozděleny podle věku účastníků.

V Jeseníkách se rozjely první vleky. Lyžuje se v Branné, Červenohorském sedle a Karlově

8. prosince 2024 22:09 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Jeseníkách už se rozjely první vleky. Díky nočním mrazivým teplotám, kdy bylo možné zasněžovat a páteční vydatné sněhové nadílce, se lyžuje v Branné, na Červenohorském sedle a v Karlově.

20letého mladíka srazil v Ostravě osobní vlak

7. prosince 2024 19:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hasiči, záchranáři a policisté spěchali v sobotu v podvečer k vážné nehodě na železnici. Mezi stanicemi Ostrava-Svinov a Ostrava-Třebovice srazil vlak teprve 20letého mladíka. Ten přežil, ale utrpěl vážná zranění.

Z ostravského letiště letěli první cestující na Mauricius, další míří do Thajska

Z ostravského letiště v Mošnově se turisté nyní nově dostanou přímým letem na Mauricius a do Thajska. Jde o zatím nejdelší charterové trasy v historii letiště.

Hromadná nehoda deseti aut uzavřela silnici u Starých Hamrů

6. prosince 2024 18:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dopravní policisté řeší na silnici u Starých Hamrů hromadnou nehodu deseti automobilů. Do stojící kolony tam mělo nabourat rychle jedoucí auto. Silnice musela být na několik hodin uzavřena.

Kolotočář přiznal úpravu brzd a elektroinstalace atrakce, která spadla

6. prosince 2024 18:06 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Majitel kolotoče, na kterém se v Havířově při nehodě v roce 2022 zranilo 18 lidí, u soudu přiznal vinu. Slíbil, že zaplatí bolestné a další nárokované škody.

Erozi vrcholu Lysé hory má zastavit nový štětovaný chodník
Vydáno 1. listopadu 2024 10:53, Celý MS kraj, Libor Běčák
Na Lysou horu v Beskydech vystoupá ročně více než 300 tisíc turistů. Většina dojde až na vrchol, který náporem lidí trpí. Dobrovolníci tam proto nanosili kameny a s pomocí zkušených kameníků tam z nich vybudovali zpevněnou plochu.

Práce na stavbě chodníku k vrcholu Lysého hory začaly už loni na podzim. Letos kameníci zpevnili přímo okolí obelisku.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “My jsme se se spolkem Beskydhost rozhodli, že budeme pokračovat v polidšťování vrcholu a tady, jak si můžete všimnout za mnou, se dělá štětový chodník aspoň kolem kousku vrcholu, aby ten vrchol byl takový lidštější. Protože ta Lysá hora eroduje a proto, aby neerodovala, dávají se tady kameny, které drží tu Lysou horu pohromadě, abychom ji neodnesli na podrážkách bot dolů. Já jako malý kluk si pamatuji, že tady ještě na vrcholu byla tráva. To si někteří asi neuvědomí, ale to množství lidí, které tady chodí, prostě postupně tu Lysou horu odnáší dolů. Takže až tady bude chodník, tak ta Lysá hora by mohla něco vydržet. My jsme začali na loňský podzim s tím, že jsme odstranili staré nánosy betonu, které tady byly vylity zřejmě při nějakých stavbách, to nevíme kdy.”
David Cír, kameník: “Děláme tady štětovaný chodník, či spíše štětovanou zpevněnou plochu. Je to z kamenů, které jsou ukládány na stojáka a jsou vyklínovány. Mezi větší kameny se vkládají menší a ta plocha tím drenážuje a je pevná. Není úplně rovná dokonale, ale jde o to, že to je pevné a vydrží to všechny povětrnostní podmínky. Určitě je k tomu potřeba nějaká zkušenost, ale dá se to naučit. Člověk si musí dávat pozor na určité technické kroky, aby ten kámen byl rozpraskaný, má nějak vypadat, má mít nějakou hloubku mezi 10 až 20 centimetry. Postupně se to skládá a vytlouká pomocí gumové paličky.”
Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “Teď už máme kus štětového chodníku kolem plotu meteorologické stanice hotového, tak aby se tady dostali i senioři nebo hendikepovaní, kteří tady různě chodí, chceme aby ta cesta byla pro ty lidi, kteří vyjdou až sem nahoru příjemnější. Aby se tady cítili dobře, abychom dovedli udělat prostředí, které si Lysá hora se 400 tisíci návštěvníky zaslouží.”
Anketa: “Jsme z Blanenska, přítelkyně si chtěla vylézt Lysou horu, je zde poprvé. Absolvovali jsme to bohužel dneska v mlze, nicméně nával turistů je tady neustále a proto zde probíhá rekonstrukce, která vlastně je nezbytná pro to, aby ten nápor lidí to tady vydrželo. Takže schvaluji, určitě jo, je to výborné.”
Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: "Samozřejmě, že jsme se ptali i majitelé pozemku, kterým je ČKT, konzultovali jsme to s agenturou pro ochranu přírody, máme potřebná povolení dokonce i od zeměměřičů, konzultovali jsme to s meteorologickou stanici, takže všechny zainteresované strany jsme oslovili a rozhodli jsme se, že ten chodník tady bude vhodný.”

Při stavbě chodníku se na Lysé hoře našlo množství materiálu z dřívějších staveb. Ten dobrovolníci odstranili.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: "Našli jsme tady pozůstatky starých stavby, takže odstraňujeme cihly, odstraňujeme staré kousky betonu. Našli jsme tady nějaké železné hřebíky a a staré obkladačky, které tady zřejmě vozili předešlé generace turistů.”

Ve srovnání s covidovou dobou se počet turistů na Lysé hoře snížil, stále jich tam ale každý rok vystoupá přes 300 tisíc.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “Od loňského září se na popud Moravskoslezského kraje instalovala další dvě počítadla. Takže v současné době už počítáme turisty ze všech čtyřech hlavních stran, které vedou na Lysou horu. Ty počty se udržují na nějaké stále hladině. V posledních letech 2022/2023 se ty počty pohybují kolem 300 tisíc lidí nebo 320 tisíc lidí. Je to poměrně značný pokles oproti letům 2021, kdy během covidové pandemie ta Lysá hora zaznamenávala neuvěřitelný nárůst počtu lidí.”



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045746/erozi-vrcholu-lyse-hory-ma-zastavit-novy-stetovany-chodnik