Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Erozi vrcholu Lysé hory má zastavit nový štětovaný chodník

Celý MS kraj |  | Beskydský expres

Na Lysou horu v Beskydech vystoupá ročně více než 300 tisíc turistů. Většina dojde až na vrchol, který náporem lidí trpí. Dobrovolníci tam proto nanosili kameny a s pomocí zkušených kameníků tam z nich vybudovali zpevněnou plochu.

Práce na stavbě chodníku k vrcholu Lysého hory začaly už loni na podzim. Letos kameníci zpevnili přímo okolí obelisku.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “My jsme se se spolkem Beskydhost rozhodli, že budeme pokračovat v polidšťování vrcholu a tady, jak si můžete všimnout za mnou, se dělá štětový chodník aspoň kolem kousku vrcholu, aby ten vrchol byl takový lidštější. Protože ta Lysá hora eroduje a proto, aby neerodovala, dávají se tady kameny, které drží tu Lysou horu pohromadě, abychom ji neodnesli na podrážkách bot dolů. Já jako malý kluk si pamatuji, že tady ještě na vrcholu byla tráva. To si někteří asi neuvědomí, ale to množství lidí, které tady chodí, prostě postupně tu Lysou horu odnáší dolů. Takže až tady bude chodník, tak ta Lysá hora by mohla něco vydržet. My jsme začali na loňský podzim s tím, že jsme odstranili staré nánosy betonu, které tady byly vylity zřejmě při nějakých stavbách, to nevíme kdy.”
David Cír, kameník: “Děláme tady štětovaný chodník, či spíše štětovanou zpevněnou plochu. Je to z kamenů, které jsou ukládány na stojáka a jsou vyklínovány. Mezi větší kameny se vkládají menší a ta plocha tím drenážuje a je pevná. Není úplně rovná dokonale, ale jde o to, že to je pevné a vydrží to všechny povětrnostní podmínky. Určitě je k tomu potřeba nějaká zkušenost, ale dá se to naučit. Člověk si musí dávat pozor na určité technické kroky, aby ten kámen byl rozpraskaný, má nějak vypadat, má mít nějakou hloubku mezi 10 až 20 centimetry. Postupně se to skládá a vytlouká pomocí gumové paličky.”
Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “Teď už máme kus štětového chodníku kolem plotu meteorologické stanice hotového, tak aby se tady dostali i senioři nebo hendikepovaní, kteří tady různě chodí, chceme aby ta cesta byla pro ty lidi, kteří vyjdou až sem nahoru příjemnější. Aby se tady cítili dobře, abychom dovedli udělat prostředí, které si Lysá hora se 400 tisíci návštěvníky zaslouží.”
Anketa: “Jsme z Blanenska, přítelkyně si chtěla vylézt Lysou horu, je zde poprvé. Absolvovali jsme to bohužel dneska v mlze, nicméně nával turistů je tady neustále a proto zde probíhá rekonstrukce, která vlastně je nezbytná pro to, aby ten nápor lidí to tady vydrželo. Takže schvaluji, určitě jo, je to výborné.”
Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: "Samozřejmě, že jsme se ptali i majitelé pozemku, kterým je ČKT, konzultovali jsme to s agenturou pro ochranu přírody, máme potřebná povolení dokonce i od zeměměřičů, konzultovali jsme to s meteorologickou stanici, takže všechny zainteresované strany jsme oslovili a rozhodli jsme se, že ten chodník tady bude vhodný.”

Při stavbě chodníku se na Lysé hoře našlo množství materiálu z dřívějších staveb. Ten dobrovolníci odstranili.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: "Našli jsme tady pozůstatky starých stavby, takže odstraňujeme cihly, odstraňujeme staré kousky betonu. Našli jsme tady nějaké železné hřebíky a a staré obkladačky, které tady zřejmě vozili předešlé generace turistů.”

Ve srovnání s covidovou dobou se počet turistů na Lysé hoře snížil, stále jich tam ale každý rok vystoupá přes 300 tisíc.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “Od loňského září se na popud Moravskoslezského kraje instalovala další dvě počítadla. Takže v současné době už počítáme turisty ze všech čtyřech hlavních stran, které vedou na Lysou horu. Ty počty se udržují na nějaké stále hladině. V posledních letech 2022/2023 se ty počty pohybují kolem 300 tisíc lidí nebo 320 tisíc lidí. Je to poměrně značný pokles oproti letům 2021, kdy během covidové pandemie ta Lysá hora zaznamenávala neuvěřitelný nárůst počtu lidí.”



Nahlásit chybu


Stavbou roku v MSK byl vyhlášen nový dům služeb s radnicí v Palkovicích

Dnes 10:17 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poté, co se Palkovice staly Vesnicí roku 2024 v MSK a v národním finále pak obsadily 2. místo, získaly také cenu Grand Prix v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje.

Ostrava přispěje na sociální služby, prorodinnou politiku i prevenci kriminality 110 mil. kč

Stejně jako každý rok vyčlenila Ostrava ve svém rozpočtu finance, které půjdou do oblasti sociálních služeb. Jde o několik programů například na prorodinnou politiku nebo prevenci kriminality, kde budou moci organizace požádat o finanční podporu.

Čínská delegace navštívila krajský úřad i havířovskou nemocnici

Úřad Moravskoslezského kraje navštívila čínská delegace z krajské partnerské provincie Šan-si. Součástí programu byla i návštěva havířovské nemocnice.

Pravý břeh Ostravice doplnily nové veřejné toalety, už se kvůli nim nemusí na druhou stranu řeky

U frekventované cyklostezky poblíž Sýkorova mostu nechal umístit Městský obvod Slezská Ostrava nové veřejné toalety. Sloužit mají nejen cyklistům, ale taky návštěvníkům populárních slezskoostravských teras, kteří už tak kvůli hygienickému zařízení nemusejí na druhou stranu řeky.

Dětským pacientům FNO zpestřili den policejní preventisté edukativními hrami

Dětské oddělení ostravské fakultní nemocnice navštívili preventisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Hospitalizované děti zábavnou formou poučili o zásadách bezpečného chování.

Ostrava-Poruba je na zimu připravena. Komunikace od ledu a sněhu bude odklízet vysoutěžená firma

Poruba je na zimu připravena. V období od listopadu do konce března v obvodu ošetřují veškeré komunikace III. a IV. tříd, tedy silnice, po kterých nejezdí MHD a chodníky.

Novojičínský hřbitov rozšíří kolumbárium, připraven je i projekt rekonstrukce smuteční síně

Je čas „dušiček“, kdy lidé ve větší míře navštěvuji hřbitovy k uctění památky zesnulých. A míří také na hřbitov v Novém Jičíně, který slouží jako místo posledního odpočinku více než 130 let, a který čeká několik změn.

Slezskoostravští senioři oslavili blížící se halloween, kulturní dům zaplnily masky a kostýmy

Tradiční vinobraní pro slezskoostravské seniory letos vystřídala nová akce s novým tématem – halloweenská párty. Změnu penzisté přivítali s nadšením, což dokazovalo i množství nápaditých masek a kostýmů, které si na slavnost připravili.

Sanace zaplavených tělocvičen opavských základních škol potrvá delší dobu

Včera 7:55 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na základních školách v Opavě zářijová povodeň zaplavila sedm tělocvičen. Ty teď čeká postupná rekonstrukce. Momentálně se děti za tělocvikem převážejí do tělocvičen základních škol, kterým se velká voda vyhnula.

Pokrývači

Hlučín Nástup: od 1. listopadu 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Zloděj ukradl stavbařům elektrické kabely, policisté ho chytili u ohýnku, kde je zbavoval izolace

Dnes 11:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S kleštěmi a pilkou se vypravil 36letý muž na staveniště rekonstruovaného vlakového nádraží v Havířově, aby tam ukradl několik metrů elektrického kabelu. Dopaden byl o chvíli později v nedalekém lesíku, kde v ohni opaloval izolaci, aby získaný kov mohl prodat ve sběrně.

Bohuslav a Helena Ruskovi z Vrbna pod Pradědem oslavili vzácnou diamantovou svatbu

30. října 2024 17:39 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Rallye veteránů Trofeo Niké se letos nekonala, jede ale dál a pomáhá po povodních

30. října 2024 13:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

Rallye autoveteránů Trofeo Niké Jeseníky mělo letos v plánu již svůj 24. ročník. Velká voda letošního září bohužel neumožnila jeho konání. Pořadatelé však nezůstali na místě, ale pustili se do pomoci povodní postiženým obcím regionu, kterým rallye mělo letos projíždět.

Celníci řádili na černém trhu. Zajistili nelegální automaty, cigarety i padělky oděvů

30. října 2024 10:31 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Moravskoslezští celníci mají za sebou několik úspěšných zátahů, díky kterým zabránili v daňových únicích. V nelegální herně zabavili výherní automaty, v prodejně objevili nejrůznější neznačené potřeby pro kuřáky a v jiném obchodě zadrželi také padělky značkových oděvů.

Celníci ve Stodolní odhalili černou hernu, jinde zabavovali cigarety a padělky oblečení

30. října 2024 6:58 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Daňovým únikům přesahujícím 3 miliony korun zabránili celníci Moravskoslezského kraje, když na různých místech provedli zátahy proti prodejcům cigaret a příslušenství, padělaného oblečení a v ostravské Stodolní ulici odhalili i nelegální hernu.

Erozi vrcholu Lysé hory má zastavit nový štětovaný chodník
Vydáno 1. listopadu 2024 10:53, Celý MS kraj, Libor Běčák
Na Lysou horu v Beskydech vystoupá ročně více než 300 tisíc turistů. Většina dojde až na vrchol, který náporem lidí trpí. Dobrovolníci tam proto nanosili kameny a s pomocí zkušených kameníků tam z nich vybudovali zpevněnou plochu.

Práce na stavbě chodníku k vrcholu Lysého hory začaly už loni na podzim. Letos kameníci zpevnili přímo okolí obelisku.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “My jsme se se spolkem Beskydhost rozhodli, že budeme pokračovat v polidšťování vrcholu a tady, jak si můžete všimnout za mnou, se dělá štětový chodník aspoň kolem kousku vrcholu, aby ten vrchol byl takový lidštější. Protože ta Lysá hora eroduje a proto, aby neerodovala, dávají se tady kameny, které drží tu Lysou horu pohromadě, abychom ji neodnesli na podrážkách bot dolů. Já jako malý kluk si pamatuji, že tady ještě na vrcholu byla tráva. To si někteří asi neuvědomí, ale to množství lidí, které tady chodí, prostě postupně tu Lysou horu odnáší dolů. Takže až tady bude chodník, tak ta Lysá hora by mohla něco vydržet. My jsme začali na loňský podzim s tím, že jsme odstranili staré nánosy betonu, které tady byly vylity zřejmě při nějakých stavbách, to nevíme kdy.”
David Cír, kameník: “Děláme tady štětovaný chodník, či spíše štětovanou zpevněnou plochu. Je to z kamenů, které jsou ukládány na stojáka a jsou vyklínovány. Mezi větší kameny se vkládají menší a ta plocha tím drenážuje a je pevná. Není úplně rovná dokonale, ale jde o to, že to je pevné a vydrží to všechny povětrnostní podmínky. Určitě je k tomu potřeba nějaká zkušenost, ale dá se to naučit. Člověk si musí dávat pozor na určité technické kroky, aby ten kámen byl rozpraskaný, má nějak vypadat, má mít nějakou hloubku mezi 10 až 20 centimetry. Postupně se to skládá a vytlouká pomocí gumové paličky.”
Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “Teď už máme kus štětového chodníku kolem plotu meteorologické stanice hotového, tak aby se tady dostali i senioři nebo hendikepovaní, kteří tady různě chodí, chceme aby ta cesta byla pro ty lidi, kteří vyjdou až sem nahoru příjemnější. Aby se tady cítili dobře, abychom dovedli udělat prostředí, které si Lysá hora se 400 tisíci návštěvníky zaslouží.”
Anketa: “Jsme z Blanenska, přítelkyně si chtěla vylézt Lysou horu, je zde poprvé. Absolvovali jsme to bohužel dneska v mlze, nicméně nával turistů je tady neustále a proto zde probíhá rekonstrukce, která vlastně je nezbytná pro to, aby ten nápor lidí to tady vydrželo. Takže schvaluji, určitě jo, je to výborné.”
Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: "Samozřejmě, že jsme se ptali i majitelé pozemku, kterým je ČKT, konzultovali jsme to s agenturou pro ochranu přírody, máme potřebná povolení dokonce i od zeměměřičů, konzultovali jsme to s meteorologickou stanici, takže všechny zainteresované strany jsme oslovili a rozhodli jsme se, že ten chodník tady bude vhodný.”

Při stavbě chodníku se na Lysé hoře našlo množství materiálu z dřívějších staveb. Ten dobrovolníci odstranili.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: "Našli jsme tady pozůstatky starých stavby, takže odstraňujeme cihly, odstraňujeme staré kousky betonu. Našli jsme tady nějaké železné hřebíky a a staré obkladačky, které tady zřejmě vozili předešlé generace turistů.”

Ve srovnání s covidovou dobou se počet turistů na Lysé hoře snížil, stále jich tam ale každý rok vystoupá přes 300 tisíc.

Vít Březina, předseda spolku Beskydhost: “Od loňského září se na popud Moravskoslezského kraje instalovala další dvě počítadla. Takže v současné době už počítáme turisty ze všech čtyřech hlavních stran, které vedou na Lysou horu. Ty počty se udržují na nějaké stále hladině. V posledních letech 2022/2023 se ty počty pohybují kolem 300 tisíc lidí nebo 320 tisíc lidí. Je to poměrně značný pokles oproti letům 2021, kdy během covidové pandemie ta Lysá hora zaznamenávala neuvěřitelný nárůst počtu lidí.”



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045746/erozi-vrcholu-lyse-hory-ma-zastavit-novy-stetovany-chodnik