Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Turisté mohou i letos vyrazit na Lysou horu s průvodcem, čeká je navíc překvapení

Nejstarší hospůdka v Beskydech, zbojník Ondráš nebo třeba krása Satinských vodopádů. To je jen malý výčet toho, co můžete poznat během výstupu na Lysou horu. Povypráví vám o tom totiž průvodkyně v rámci výšlapů, které připravilo Turistické informační centrum Frýdek-Místek.

Královna Moravskoslezských Beskyd. Lysá hora přitáhne ročně už na půl milionu návštěvníků. I na letošní turistickou sezónu si připravilo Turistické informační centrum Frýdek-Místek pravidelné komentované výstupy v doprovodu průvodce.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Výstup je zhruba 8 kilometrů dlouhý. Aby byl turisticky přístupný i pro méně zdatné, tak je rozčleněný asi sedmi zastávkami v průběhu cesty, kde je vždycky nějaký výklad."
Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Jejich sezóna potom potrvá až do poloviny října. Celkem máme připraveno 8 výstupů, plus 2 speciální. V jednom případě nás doprovodí samotný Lašský král a jednou se vydáme za západem slunce. Veškeré termíny potom najdou zájemci na našem webu ticfm.cz."

Lysohorská nej… aneb co jste ještě neviděli

Výpravy mají od loňského roku přesunutý start z Ostravice do Malenovic. Vychází se od Rajské boudy a výstup zabere pohodovým krokem zhruba 3 hodiny.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "První zastávka je U Korýtka, což je vlastně místo, které je kousíček nad vodopády na Satině, tím pádem v případě hezkého počasí, tak sestupujeme k vodopádům. Pak vystupujeme nahoru kolem hospody U Veličků. U Veličků si vyprávíme o té hospodě, jak je stará, jak dlouho funguje, k čemu byla původně určená a tak dál."
Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Na výstupy je nutná rezervace. Ty přijímá informační centrum ve Frýdlantu nad Ostravicí, cena je 80 korun za dospělou osobu a majitelé návštěvnické karty Beskydy card mají potom výhodu 20 procent."

Kromě nejstarší hospůdky v Beskydech se seznámíte také se zbojníkem Ondrášem.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "O tom, jak Ondráš olupoval pocestné a tak dál. Vystupujeme dál po žluté značce až vlastně na rozcestí s modrou, přičemž vlastně míjíme jeskyně. U největší z těch jeskyní u Ondrášovy, je další zastávka s výkladem. Doslova pár desítek metrů výš je další zastávka u Altánu, kde si vyprávíme o velkých šelmách, jaké můžeme v Beskydech vidět, o medvědovi, rysovi, vlkovi, o vlčích hlídkách a ochraně přírody."

Překvapení pro turisty

Na hřebeni Lukšinec pak potěší první krásné výhledy. Od průvodkyně se dozvíte i pověsti o Lysé hoře a také pár informací o jejích obětech. Výstup skončí na vrcholu výkladem o chatách i výhledech.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Co každého turistu vždycky zaujme nejvíce, to jsou ty výhledy. O tom, co je z Lysé hory vidět, na kterou stranu, jaké jsou teda ty chaty a jejich historie."
Lucie Talavašková, TIC Frýdek-Místek: "Pokud se turisté rozhodnou vydat na Lysou horu bez doprovodu průvodce, mohou si v našich informačních centrech v Místku, ve Frýdku a ve Frýdlantu nad Ostravicí vyzvednout mapu Lysé hory, která obsahuje 19 tras. Já se jenom tak pochlubím, že tato mapa získala v uplynulých dnech 3. místo v prestižní soutěži Touristpropag.

Účastníky komentovaného výstupu ale čeká překvapení. Ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem se podívají pod pokličku předpovědí počasí na druhé nejvýše položené meteorologické stanici v České republice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy