Královna Beskyd se změní. Lysou horu čeká ozdravná kúra. Jejím cílem, rozhodně není zvýšení počtu turistů ani ubytovací kapacity. Současná podoba vrcholu je však roztříštěná a nevzhledná. Ke slovu proto přišli architekti, kteří poukázali na největší estetické i funkční nešvary.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Na základě komunikace s vedením CHKO Beskydy, Lesů ČR a Klubem českých turistů jsme se rozhodli, že pomůžeme Lysé hoře vytvořit nějaký manuál, kdybychom měli zjistit, co je zapotřebí na tom vrcholku udělat tak, abychom chránili přírodu a na druhé straně, abychom tam netlačili velký počet turistů. Na základě této dohody jsme požádali architekty, kteří nám vytvořili pracovní variantu, jak by se vrchol Lysé hory mohl trošku upravit pouze z přírodního materiálu, z materiálu, který je na tom kopci jako takovém, a to z důvodu, že tam jsou časté úrazy zlomených nohou.”
anketa: "Ano, šli jsme dolů a uklouzla mi tady noha. Možná, že by bylo dobré, kdyby tam dali nějaké větší kameny, aby to neklouzalo."
O tom, že nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd je ikonickou horou, svědčí i to, že do diskuse o její budoucnosti se chtějí zapojit i obce v širším okolí.
Radim Bača, starosta Palkovic: “My samozřejmě vítáme aktivitu krajského úřadu a pana náměstka Krkošky na zvelebení Lysé hory. Myslíme si ale, že je to tak důležitá hora pro nás všechny, kteří na ni z okolí vidíme, že by si zasloužila architektonickou soutěž. My v Palkovicích se cítíme na to, že bychom chtěli být přizváni k nějakému kulatému stolu, protože u nás bydlí například Jiří Stejskalík, který se půlku svého života zasazoval o znovuobnovení Bezručovy chaty, bydlí tady Libor Uher, který už tři nebo čtyři roky má v šuplíku projekt na zkulturnění Lysé hory. Myslím si, že všichni vnímáme to, že by z Lysé hory neměla vzniknout polská tržnice, jako je tomu na některých jiných vrcholech v Beskydech. Chceme, aby Lysá hora byla přívětivá turistům, aby zůstala horou v pravém slova smyslu. Nechceme z ní udělat náměstí.
Počet turistů, kteří Lysou horu navštěvují, by se už neměl zvyšovat. Lidé totiž vrchol doslova sešlapávají.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “My turisté, kteří na Lysou horu chodíme, tak ten kopec rozšiřujeme a tím nejvyšší bod padá dolů. Tomu chceme zabránit nějakým značením, prvkem, který by tam měl vzniknout. Není to proto, abychom na Lysou horu dostali více turistů. To v žádném případě. Naopak. Je to proto, aby se hora zachovala v takové podobě, v jaké je.
Změnit se však nemá jen samotná Lysá hora, ale také její okolí. Vybudovat se mají nová parkoviště a zázemí pro turisty. Jednotný vzhled vy mělo dostat značení
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Není to jen o Lysé hoře. My se musíme zabývat komplexně i dopravou pod horou. Parkoviště tam jsou nezpevněná, neřízená. I to bylo součástí diskuse. Také se debatovalo tom, že marketing, který na Lysé hoře je, je divoký a je třeba ho upravit do podoby jednotného vizuálu značení. Na vrcholku je řada majitelů parcel a každý si to značí sám dle svého. Myslím si, že v dnešní době lze najít jednotný systém, aby se lidé, kteří vyjdou nahoru se snáze orientovali. V žádném případě nehovoříme o žádných stavbách, navyšování počtu lůžek. Nic takového. Opravdu se jedná jen o to, abychom drobně učesali vrch Lysé hory.”
K samotným úpravám nedojde zřejmě dříve, než v příštím roce.