Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé si při komentované procházce s historikem prošli starý Frýdek

Frýdek-Místek |

S velkým zájmem se setkala novoroční komentovaná procházka starým Frýdkem. Historik Jaromír Polášek skupinu provedl okruhem kolem frýdeckého zámku. S bohatým výkladem procházka trvala déle než hodinu.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Komentované prohlídky dělám pro veřejnost už od roku 1981. A i na Vánoce, většinou to bývá samozřejmě někde v teple, ale teď je ta doba covidová, tak jsme si říkali, že to bude lepší na svěžím vzduchu s rozestupy, abychom se někde v sále neinfikovali. Takže budeme celý leden pokračovat a pak i na jaře a v průběhu léta až zase do konce roku 2022.”

Hned v úvodu vycházky nechybělo nahlédnutí do historického podzemního sklepení.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Na Zámeckém náměstí, když jdeme ke kašně s vánoční výzdobou, nebo v létě tam tryská voda, zvedne se jeden nebo druhý poklop a sestoupí se po žebříku a je tam pozdě renesanční sklepení. Je to pozůstatek kaple Panny Marie Růžencového bratrstva, která tam stála od roku 1640 do roku 1784 a dneska od 18. století na ní je vtipně umístěná městská kašna.”
Anketa: “Moc se mi to líbilo. Bylo to docela zajímavé. A navíc je hodně lidé doma, tak jsme se aspoň trošku prošli a neseděli jsme pořád u televize. Tady ty pamětihodnosti znám, ale spíš mne zajímaly ty zvyky a takové to povídání, jak kde co bylo kdysi, nebo ty recepty vánoční, nebo co měla ta hraběnka na vánočním stole, tak to jsem neslyšela ještě.”
Anketa: “Já jsem na ty prohlídky nechodila, pouze jsem o nich slyšela. Pana Poláška znám a tak jsem se dneska rozhodla, že ním vyzkouším. A jsem nadšená, příště půjdu zase. Všechno byly pro mne novinky, přestože máme doma knihu jeho pověstí, tak ne všechno v paměti utkví. Tak jsme si dneska zopakovali věci, které jsme slyšeli a nebo které jsme ještě nikdy neslyšeli.”
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Úmyslem bylo ty lidi vlastně vytáhnout ven, protože koukali na televizi, případě se možná navštěvovali, hodně jedli, takže ten zdravý pohyb je. Přiblížím to město, které oni dneska znají takové jakoby moderní, složitější, plné aut, že když si tady byly kočáry, povozy, bylo takové romantické, starobylé, takže to je ten náš hlavní účel. Ve Frýdku-Místku máme samozřejmě mnoho míst notoricky známých s krásnými památkami, ale jsou i tady místa, která i místní častokráte neznají, takže přespolní bych pozval určitě do našich kostelů. Zejména do baziliky minor. Tam město bude také pomáhat a církev to samozřejmě dělá, je to jejich majetek, obnovu tedy toho podzemí, té poutnické krypty, ti poutníci, kteří se utopili v rozvodněné Ostravici. Bude tam i nová historická expozice. Nebo na věž farního kostela. Ale máme tady i místečka, která jsou opravdu zapomenutá. Ty vycházky já dělám vlastně dlouhá léta za muzeum. Pak samozřejmě já vedu komisi pro obnovu kulturních památek, takže i takhle se scházíme třeba na židovském hřbitově, nebo na frýdeckém hřbitově, nebo navštěvujeme církevní památky a taky jsme dělávali dlouhá léta i akce do okolí města po kraji, když ještě fungovala Beskydská muzejní a vlastivědná společnost. Takže máme v tom skutečně více jak 40letou tradici."
Nahlásit chybu


K tématu

Ostravská Fiducia oslavila 25 let. Pečuje o památky a řeší i témata k budoucnosti města

20. října 2023 15:49 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Ostravský spolek Fiducia oslavil 25 let své existence. Za tu dobu pomáhá objevovat historii a zachovávat různé památky. Ale také otevírá různá diskuzní témata týkající se budoucnosti města.

Veřejnost pomohla osvětlit historii svatého obrázku v Hájku na okraji Frýdku-Místku

12. října 2023 16:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Svatý obrázek Panny Marie na stromě u kapličky v Hájku na okraji Frýdku-Místku má potvrzeného autora. Pravděpodobně ho namaloval malíř Josef Lang. Obraz navíc není původní, ale kvůli pokácení stromu byl vyměněn. Tyto zajímavosti pomohla odhalit veřejnost na základě nedávné výzvy.

Národní památkový ústav v Ostravě představuje historické kovové mosty

12. října 2023 19:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ostravské pracoviště Národního památkového ústavu zahájilo výstavu Udržitelnost historických kovových mostů. Panely, které vznikly z projektu ČVUT, představí příklady kovových mostů v České republice.


Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

Dnes 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

Včera 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Poruba pracuje na novém strategickém plánu. Podílet se na něm budou odborníci i široká veřejnost

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.


Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

5. ročník Havajského plesu opět bavil handicapované ve Frýdku-Místku

Převážně lidé s mentálním handicapem opět zaplnili Katolický lidový dům ve Frýdku-Místku. Organizátoři tady pro ně tradičně uspořádali Havajský ples. Zhruba 150 klientů z různých organizací napříč krajem si tak opět sešlo a ukázalo, že se umí skvěle bavit.

Palkovice vybojovaly v soutěži Vesnice roku 2. místo

2. října 2024 12:00 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

V letošním národním finále soutěže Vesnice roku měl Moravskoslezský kraj jako svého finalistu obec Palkovice. Ta nakonec v silné konkurenci obsadila 2. místo.

Nová družina v Čeladné je plná školáků, přidají se i senioři

1. října 2024 9:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Školáci v Čeladné už naplno užívají nové oddělení družiny, které bylo vybudováno během prázdnin a v září bylo otevřeno pod názvem Tygříci. Za nový prostor pro aktivity dětí zaplatila obec přes dva miliony korun, z toho 1,6 milionu pokryla dotace.

Frýdlantský tenisový klub oslavil 100 let od založení

Tenisový klub ve Frýdlantě nad Ostravicí si připomněl 100 let své existence. Oslava se konala v areálu klubu, kdy nechyběla exhibiční utkání ani ocenění a poděkování.

Frýdek-Místek prodal budovy po městské policii v licitaci za 22,5 milionu

Frýdek-Místek prodal soubor budov, kde v minulosti sídlila městská policie. Prodej proběhl formou licitace, která má být nejtransparentnější formou prodeje městského majetku. Nový majitel za nemovitosti zaplatil 22,5 milionu korun.

Lidé si při komentované procházce s historikem prošli starý Frýdek
Vydáno 3. ledna 2022 12:56, Frýdek-Místek, Libor Běčák
S velkým zájmem se setkala novoroční komentovaná procházka starým Frýdkem. Historik Jaromír Polášek skupinu provedl okruhem kolem frýdeckého zámku. S bohatým výkladem procházka trvala déle než hodinu.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Komentované prohlídky dělám pro veřejnost už od roku 1981. A i na Vánoce, většinou to bývá samozřejmě někde v teple, ale teď je ta doba covidová, tak jsme si říkali, že to bude lepší na svěžím vzduchu s rozestupy, abychom se někde v sále neinfikovali. Takže budeme celý leden pokračovat a pak i na jaře a v průběhu léta až zase do konce roku 2022.”

Hned v úvodu vycházky nechybělo nahlédnutí do historického podzemního sklepení.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Na Zámeckém náměstí, když jdeme ke kašně s vánoční výzdobou, nebo v létě tam tryská voda, zvedne se jeden nebo druhý poklop a sestoupí se po žebříku a je tam pozdě renesanční sklepení. Je to pozůstatek kaple Panny Marie Růžencového bratrstva, která tam stála od roku 1640 do roku 1784 a dneska od 18. století na ní je vtipně umístěná městská kašna.”
Anketa: “Moc se mi to líbilo. Bylo to docela zajímavé. A navíc je hodně lidé doma, tak jsme se aspoň trošku prošli a neseděli jsme pořád u televize. Tady ty pamětihodnosti znám, ale spíš mne zajímaly ty zvyky a takové to povídání, jak kde co bylo kdysi, nebo ty recepty vánoční, nebo co měla ta hraběnka na vánočním stole, tak to jsem neslyšela ještě.”
Anketa: “Já jsem na ty prohlídky nechodila, pouze jsem o nich slyšela. Pana Poláška znám a tak jsem se dneska rozhodla, že ním vyzkouším. A jsem nadšená, příště půjdu zase. Všechno byly pro mne novinky, přestože máme doma knihu jeho pověstí, tak ne všechno v paměti utkví. Tak jsme si dneska zopakovali věci, které jsme slyšeli a nebo které jsme ještě nikdy neslyšeli.”
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: “Úmyslem bylo ty lidi vlastně vytáhnout ven, protože koukali na televizi, případě se možná navštěvovali, hodně jedli, takže ten zdravý pohyb je. Přiblížím to město, které oni dneska znají takové jakoby moderní, složitější, plné aut, že když si tady byly kočáry, povozy, bylo takové romantické, starobylé, takže to je ten náš hlavní účel. Ve Frýdku-Místku máme samozřejmě mnoho míst notoricky známých s krásnými památkami, ale jsou i tady místa, která i místní častokráte neznají, takže přespolní bych pozval určitě do našich kostelů. Zejména do baziliky minor. Tam město bude také pomáhat a církev to samozřejmě dělá, je to jejich majetek, obnovu tedy toho podzemí, té poutnické krypty, ti poutníci, kteří se utopili v rozvodněné Ostravici. Bude tam i nová historická expozice. Nebo na věž farního kostela. Ale máme tady i místečka, která jsou opravdu zapomenutá. Ty vycházky já dělám vlastně dlouhá léta za muzeum. Pak samozřejmě já vedu komisi pro obnovu kulturních památek, takže i takhle se scházíme třeba na židovském hřbitově, nebo na frýdeckém hřbitově, nebo navštěvujeme církevní památky a taky jsme dělávali dlouhá léta i akce do okolí města po kraji, když ještě fungovala Beskydská muzejní a vlastivědná společnost. Takže máme v tom skutečně více jak 40letou tradici."
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000029219/lide-si-pri-komentovane-prochazce-s-historikem-prosli-stary-frydek