Záchytka neboli protialkoholní záchytná stanice je zdravotnické zařízení, v něm nedobrovolně přespávají opilé osoby, které jsou kvůli své opilosti nebezpečné sobě nebo svému okolí, anebo bezprostředně ohrožují veřejný pořádek a majetek. Tak takhle by mohla znít definice ústavu, kde mohou občas skončit ty nejdivočejší večírky. Jedna je i ve Frýdku-Místku.
Jolana Filipová - mluvčí nemocnice ve F-M: "Protialkoholní záchytná stanice byla otevřena 4. března 1997. Kapacita zdejší stanice je osm lůžek, z toho tři pokoje jsou dvoulůžkové. Jsme nejmodernější záchytka v severomoravském kraji, vybavená např. klimatizací."
Že není práce v tomto zařízení jednoduchá asi není potřeba zdůrazňovat. Ne každý opilec, který projde dveřmi záchytky druhý den zpytuje svědomí. Někteří se personálu chtějí i mstít. Zaměstnanci frýdeckomístecké záchytky o tom ostatně vědí své, z pochopitelných důvodů jsme je proto nenatáčeli.
Jolana Filipová - mluvčí nemocnice ve F-M: "Největší problémy jsou s agresivními klienty, kteří jsou zklidňování jednak za pomoci medikace, v některých případech i za pomoci policie ČR."
Lidé se na záchytnou stanici dostanou různě, nejčastěji ale v doprovodu policie.
Tomáš Zapletal - městská policie Frýdek-Místek: "Naši strážnici odvezou měsíčně na protialkoholní záchytnou stanici něco mezi dvaceti až čtyřiceti osob. Většinou městská policie převáží osoby, které se dopouštějí rušení nočního klidu, popřípadě znečišťování veřejného prostranství či jiným způsobem narušují veřejný pořádek."
Nocleh na záchytce není levnou záležitostí, za jedno přespání zaplatí opilec 2300 korun.
Anketa, obyvatelé Frýdku-Místku: "Já jsem tam jednou nebo dvakrát byl, ale už jsem se ponaučil." "Já s tím zkušenosti nemám." "Naštěstí jsem s tím ještě neměl žádnou zkušenost."
Jen za poslední měsíc bylo na záchytné stanici umístěno 142 lidí.