Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Popravený polský student má v Opavě opravený hrob a novou pamětní desku

Opava |

V Opavě byl odhalený pomník na hrobu Frantiszka Kubici. Studenta teologie, občana Polské republiky, který byl v Opavě zatčený, mučený a následně popravený v Oticích fašisty za II. světové války.

Důstojné místo Kubicova posledního odpočinku inicioval konzul Polské republiky v ČR Stanislav Bogowski, který na jaře tohoto roku oslovil město Opavu s žádostí o pomoc a spolupráci na realizaci pietního místa na Městském hřbitovu.

Martin Kůs, mluvčí Opavy: "Rada města Opavy s vybudováním pietního místa souhlasila, současně vedení města souhlasilo s tím, že pietní místo bude zbaveno poplatku za nájem hrobového místa a za služby spojené s nájmem hrobového místa."

Odhalení byli přítomni zástupci polské i české strany.

Martin Kůs, mluvčí Opavy: "Osudy Frantiszka Kubici nejprve přiblížil konzul Stanislav Bogowski, poté si vzal slovo opavský primátor Tomáš Navrátil a po modlitbě pronesené knězem v polštině byl náhrobek, do té doby zahalený pod stuhu v polských národních barvách, odhalený. Následně k němu položili přítomní kytice a zazpívali polskou národní hymnu, jeden ze symbolů polského boje za svobodu a odporu za II. světové války."

Frantiszek Kubica je pohřbený na Městském hřbitově v Opavě (sekce U14, řada II, hrob č. 446) a na hrobovém místě, kde je uložen, teď vzniklo pietní místo s pamětní deskou. 

Martin Kůs, mluvčí Opavy: "Vše bylo realizováno a financováno Polskou republikou. Teď bude toto pietní místo zařazeno do Centrální evidence válečných hrobů, kde jsou prezentovány informace o válečných hrobech a o osobách v nich pohřbených, nebo osobách připomenutých na pietních místech."

Frantiszek Kubica se narodil v roce 1917 a patřil mezi Poláky, kteří byli v protektorátu nasazeni na nucené práce jako výpomoc v zemědělství. Kubica byl přidělený jako kočí na statku v Kateřinkách, kde se seznámil s českým prostředím a stal se neoficiálním mluvčím polských pracovníků. Jedné neděle ale odmítl pracovat a majitelka statku ho udala příbuznému říšskému Němci. Když si pro Kubicu přišlo gestapo, utekl a skrýval se v polích, ale při německé razii po požáru opavského cukrovaru byl odhalený a zatčený. Následně byl pro výstrahu ostatním popravený opavským gestapem 13. ledna 1943 v Oticích. Celý Kubicův příběh si můžete přečíst na stránkách Knihovny Petra Bezruče, kde se ale jeho jméno uvádí česky jako František Kubica.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezská Ostrava byla osvobozena v 19 hodin. První tank 051 dostal zásah z ruční zbraně

5. května 2026 8:03 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Za klíčový moment osvobození Ostravy je považována chvíle, kdy tank číslo 51 přejel přes Sýkorův most. V rámci Ostravsko-opavské operace šlo spíše o symbolickou chvíli, protože wehrmacht už v té době prchal na západ a i mladík, který tento tank zastavil panzerfaustem byl zdejší člen německé domobrany.

Ústřední hřbitov má nový pomník. Připomíná oběti komunistického režimu

4. srpna 2026 16:36 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Na slezskoostravském hřbitově stojí nový pomník. Připomíná čtyři muže popravené v roce 1951 i další oběti komunistického režimu. Místo uložení jejich ostatků zůstalo příbuzným utajeno přes sedmdesát let.

Časové schránky z fulnecké radniční věže si vysloužily vlastní výstavu, k vidění bude do konce roku

14. října 2025 9:30 | Fulnek | Michal Slonina

Fulnecká radniční věž vydala městu při své rekonstrukci svědectví z minulých let. Zhotovitelská firma narazila při opravách hned na dvě časové schránky.


Ostrava má jednu z nejmodernějších střelnic v zemi. Větší část je v podzemí

Ostrava má jednu z nejmodernějších střelnic v republice. Nový areál v Hulvákách stál 153 milionů korun a nabízí podmínky pro špičkové sportovce i veřejnost. Naplno se otevře v průběhu září.

Setkání romských studentů v Karlově pod Pradědem mělo své již 31. pokračování

Dnes 17:09 | Bruntál | Karel Soukop

Již 31. setkání romských studentů a studentek se uskutečnilo v Karlově pod Pradědem v Jeseníkách. Pořádající organizace ROMEA pořádá tato setkání vždy několikrát do roka. Cílem je vzájemné poznání, sdílení zkušeností, workshopy i navazování nových vztahů. Komunita, která takto vzniká, pomáhá studentům během studia, ale i v profesním a osobním životě.

Sedmnáctiletou dívku srazil na Bruntálsku vlak, v kritickém stavu ji do nemocnice přepravil vrtulník

Dnes 9:18 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ze zatím neznámých důvodů došlo v úterý mezi stanicemi Zátor a Milotice nad Opavou ke střetu sedmnáctileté díky a vlaku. Po srážce utrpěla dívka život ohrožující poranění pánve, ruky a hlavy. Vzhledem k nepřístupnému terénu ji museli hasiči složitě transportovat na nosítkách k vrtulníku, který ji v kritickém stavu přepravil do Fakultní nemocnice Ostrava.

Malé Hoštice patřily fotbalovým hvězdičkám. Sjely se tady na tradiční Visegrad cup

Dnes 19:42 | Opava | Yvona Fajtová

Malé Hoštice hostily už 13. ročník mezinárodního fotbalového turnaje Visegrad cup. Určen byl pro děti narozené v roce 2017 a mladší a celkem se na něj sjelo 19 týmů z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

Čtyřkolky, drony i terénní auta. Speciální pořádková jednotka pomáhá v Beskydech chránit přírodu před neukázněnými řidiči i turisty

Dnes 13:28 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté se během léta zapojují do pravidelných kontrol v Beskydech. Zaměřují se na neoprávněné vjezdy aut, turisty chodící mimo vyznačené stezky a nelegální sběr lesních plodů. Využívají speciální techniku včetně dronů nebo čtyřkolek.

Nákladní auto vjelo do kolejiště tramvají v Ostravě, řidič měl zdravotní problém

Dnes 8:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kamion z ničeho nic vyjel mimo silnici a skončil v kolejišti tramvají. Vážná nehoda zastavila provoz na páteřní tramvajové trati mezi Ostravou-Porubou a centrem. V místě se tvořily kolony a dopravní podnik zavedl náhradní autobusovou dopravu.

Počasí připravilo pořadatelům i účastníkům závodu dračích lodí na Slezské Hartě náročné i dramatické chvíle

Včera 16:50 | Bruntál | Karel Soukop

Velmi, velmi dlouho budou letos organizátoři, závodníci i diváci vzpomínat na letošní 12. ročník Festivalu a závodů dračích lodí na Slezské Hartě v Jeseníkách. Závod měl hned několik primátů, rekordů i dramatických chvil. Závodilo se o poháry Mikroregionu Slezská Harta, Moravskoslezského kraje a ve sportovní kategorii.

V Bohumíně se otevřelo nové chráněné bydlení. Nabízí zázemí lidem s chronickým duševním onemocněním

Včera 16:10 | Celý MS kraj | Jana Lipowská

Domov Jistoty, který je příspěvkovou organizací kraje, otevřel v Bohumíně nové chráněné bydlení. Moderní, bezbariérové zázemí poskytne šesti klientům s chronickým duševní onemocněním.

Studénka postupně vylepšuje zázemí hokejistů, opravila další šatny

Dnes 8:40 | Studénka | Petra Dorazilová

Skončila rekonstrukce dalších tří šaten zimního stadionu ve Studénce. Město zázemí v objektu sportoviště opravuje postupně, v příštím roce plánuje renovovat kabiny hokejového A týmu.

Nová cyklostezka ve Vítkovicích zvýší bezpečnost chodců a propojí obvod se Zábřehem

Vítkovice se Zábřehem propojí nová cyklostezka s chodníkem. Více než šest set metrů dlouhá trasa zvýší bezpečnost chodců i cyklistů a nabídne pohodlnější cestu k in-line areálu.

Kominíci

Opava Nástup: od 1. září 2026 od 30 000 do 55 000 Kč/měsíc

Výstava na Horním náměstí připomíná staleté spojení Opavy s Lichtenštejny

19. srpna 2026 15:48 | Opava | Yvona Fajtová

Téměř osm set let společné historie a více než čtyři století spojení přímo s Opavou. Příběh rodu Lichtenštejnů a jeho vazeb na české země představuje nová venkovní výstava na Horním náměstí v Opavě.

Hudba i historie na festivalu Hrady CZ

19. srpna 2026 15:46 | Opava | Yvona Fajtová

Známé kapely a interpreti, festivalová atmosféra, ale také možnost poznat české památky. Putovní festival Hrady CZ se zastavil v Hradci nad Moravicí. Návštěvníci si kromě koncertů mohli v rámci sobotní vstupenky zdarma prohlédnout také zdejší zámek. A zájem byl velký.

Arboretum Nový Dvůr ožilo už tradiční akcí Indiánské léto

19. srpna 2026 15:40 | Opava | Yvona Fajtová

Lukostřelba, jízda na koních, práce s lasem, ale také poznávání vzácných dřevin. Arboretum Nový Dvůr znovu ožilo tradičním Indiánským létem. Prázdninová akce Slezského zemského muzea nabídla program především rodinám s dětmi.

Rekonstrukce mateřské školy v Chlebičově míří do finále. V plné kráse se otevře v září

19. srpna 2026 10:08 | Opava | Yvona Fajtová

V Chlebičově finišuje rozsáhlá rekonstrukce mateřské školy. Stavební práce za více než deset milionů korun mají být hotové do konce srpna, aby se děti i zaměstnanci mohli od začátku nového školního roku vrátit do modernizovaných prostor.

V Opavě vyroste nový psí park. Do konce září má vzniknout na louce před podchodem ke Stříbrnému jezeru

18. srpna 2026 10:26 | Opava | Yvona Fajtová

Opavští pejskaři dostanou nové místo, kde budou moci své čtyřnohé parťáky pustit bezpečně z vodítka. Nedaleko Stříbrného jezera má vzniknout oplocený psí park s jednoduchými překážkami i posezením. Jde o jeden z vítězných projektů letošního participativního rozpočtu Nápady pro Opavu.

Chráněné bydlení Deštník v Opavě prošlo rekonstrukcí. Nově nabízí více pohodlí i soukromí

15. srpna 2026 23:03 | Opava | Yvona Fajtová

Více soukromí, samostatnosti a nově také možnost bydlení pro lidi s výraznějším pohybovým omezením. Chráněné bydlení Deštník v Opavě prošlo tříměsíční rekonstrukcí. Díky bezbariérovým úpravám může nově přijmout také klienty na invalidním vozíku.

Popravený polský student má v Opavě opravený hrob a novou pamětní desku
Vydáno 25. října 2024 20:56, Opava, Jiří Cileček
V Opavě byl odhalený pomník na hrobu Frantiszka Kubici. Studenta teologie, občana Polské republiky, který byl v Opavě zatčený, mučený a následně popravený v Oticích fašisty za II. světové války.

foto: Magistrát města Opavy

Důstojné místo Kubicova posledního odpočinku inicioval konzul Polské republiky v ČR Stanislav Bogowski, který na jaře tohoto roku oslovil město Opavu s žádostí o pomoc a spolupráci na realizaci pietního místa na Městském hřbitovu.

Martin Kůs, mluvčí Opavy: "Rada města Opavy s vybudováním pietního místa souhlasila, současně vedení města souhlasilo s tím, že pietní místo bude zbaveno poplatku za nájem hrobového místa a za služby spojené s nájmem hrobového místa."

Odhalení byli přítomni zástupci polské i české strany.

Martin Kůs, mluvčí Opavy: "Osudy Frantiszka Kubici nejprve přiblížil konzul Stanislav Bogowski, poté si vzal slovo opavský primátor Tomáš Navrátil a po modlitbě pronesené knězem v polštině byl náhrobek, do té doby zahalený pod stuhu v polských národních barvách, odhalený. Následně k němu položili přítomní kytice a zazpívali polskou národní hymnu, jeden ze symbolů polského boje za svobodu a odporu za II. světové války."

Frantiszek Kubica je pohřbený na Městském hřbitově v Opavě (sekce U14, řada II, hrob č. 446) a na hrobovém místě, kde je uložen, teď vzniklo pietní místo s pamětní deskou. 

Martin Kůs, mluvčí Opavy: "Vše bylo realizováno a financováno Polskou republikou. Teď bude toto pietní místo zařazeno do Centrální evidence válečných hrobů, kde jsou prezentovány informace o válečných hrobech a o osobách v nich pohřbených, nebo osobách připomenutých na pietních místech."

Frantiszek Kubica se narodil v roce 1917 a patřil mezi Poláky, kteří byli v protektorátu nasazeni na nucené práce jako výpomoc v zemědělství. Kubica byl přidělený jako kočí na statku v Kateřinkách, kde se seznámil s českým prostředím a stal se neoficiálním mluvčím polských pracovníků. Jedné neděle ale odmítl pracovat a majitelka statku ho udala příbuznému říšskému Němci. Když si pro Kubicu přišlo gestapo, utekl a skrýval se v polích, ale při německé razii po požáru opavského cukrovaru byl odhalený a zatčený. Následně byl pro výstrahu ostatním popravený opavským gestapem 13. ledna 1943 v Oticích. Celý Kubicův příběh si můžete přečíst na stránkách Knihovny Petra Bezruče, kde se ale jeho jméno uvádí česky jako František Kubica.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000045672/popraveny-polsky-student-ma-v-opave-opraveny-hrob-a-novou-pametni-desku