Nájemní bydlení patří v Moravskoslezském kraji mezi poměrně preferované a souvisí s dřívějším rozvojem průmyslu. Nyní se situace mění. Zatímco na Karvinsku jsou stovky volných bytů, na Novojičínsku scházejí.
Dalibor Dvořák, vedoucí Regionálního centra podpory investic do bydlení v MSK: “Co se týká rozložení bytové potřeby tak MSK je specifický zejména v tom, že po útlumu těžby a útlumu průmyslu je velký nábytek bytů v oblasti Karvinska a naopak velký nedostatek bytů je v oblasti Novojičínska a Frenštátska, kde vlastně i s výhledem budoucí investice ve Zlínském kraji ta potřeba bytová bude stoupat.”
Kraj chce podpořit výstavbu nájemního bydlení v lokalitách, kde se očekává vysoká poptávka.
Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “Padesát procent obyvatel Moravskoslezského kraje žije ve vlastním bydlení a 25 procent žije v nájemním bydlení. Potřeba nájemního bydlení celkově v Moravskoslezském kraji je 18 tisíc bytů, což si vyžádá investici zhruba 40 miliard.”
Václav Palička, předseda představenstva krajské agentury MSID: “Pokud tady přichází investor, první co ho zajímá, jsou objektivní věci typu, jestli tady jsou plochy vhodné, jestli je zde kde investovat, ale to, na to se ptá po tom, tak je dostupnost vlastně pracovní síly. Pokud chceme motivovat, aby lidi žili v kvalitních nových bytech, tak téma moderního nájemního bydlení je pro nás velmi klíčové.”
Zájemcem jsou například Trojanovice.
Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: “My nájemní bydlení bereme jako budoucnost rozvoje obce a regionu, protože nechceme se rozvíjet úplně v individuální zástavbě, která by nám zastavovala zelené plochy. Chceme se povětšinou rozvíjet brownfieldu, který tam máme. Samozřejmě ten tlak začne vznikat i vzhledem k tomu, že jsme na hranici se Zlínským krajem, kde má být významná investice firmy Onsemi za téměř 60 miliard korun, kdy budou potřeba zaměstnanci i pro tuto firmu.”
Radnice budou moci využít dotačně úvěrový program pro stavbu nových bytů i rekonstrukci stávajících domů.