Odběr elektrické energie v letní sezóně na havířovském koupališti je enormní. Takto to vypadá ve strojovně.
Lumír Maršálek, strojník: “Jsme v hlavní strojovně, kde se nachází filtry, přes které přechází špinavá voda z bazénu a čistí se. Co se týče letošního roku, přibyly nám nějaké strojovny, máme nové tobogány, tím víc se zvýšil energetický odběr. Jedná se asi o zhruba 25 motorů, které mají deset až 18 kW odběru. To znamená, že máme nastavený nějaký odběr na 150 kW na 15 minut a když to přesáhneme, tak se to vypne a my musíme čekat, než naběhnou motory znovu.”
Tento problém by měla pomoci vyřešit fotovoltaika, která se nyní staví na dvou střechách správních budov.
Nazim Afana, ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení: “Pak tady přibyly tobogány, které jsou také poháněny čerpadly. Toto všechno je napojeno na ten odběr elektrické energie. V těch extrémních dnech, kdy je velké teplo, dochází k tomu, že ta filtrace bazénové chemie, musí jet ve zvýšené míře. To znamená, že jede více motorů. Ten odběr je větší a může překonat garantovaný příkon, který tady na ten areál máme. My si od té fotovoltaiky slibujeme to, že nebude docházet k výpadkům toho proudu a že v extrémních situacích pomůže s vykrytím toho maximálního limitu, který my tady máme.”
Práce musí být dokončeny do konce roku tak, aby od 1. ledna mohla být fotovoltaika v provozu.
Nazim Afana, ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení: “V rámci dotace, kterou jsme získali na výstavbu té fotovoltaické elektrárny, je termín pro spuštění do konce tohoto roku. To znamená, že do 31.12. musí být všechny povolení, revize a podobné dokumentace připraveny a od 1. ledna najede provoz té elektrárny naplno.”
Radnice nyní připravuje i rekonstrukci střechy víceúčelové haly. A právě i na zimním stadionu se bude zvažovat umístění fotovoltaických panelů.
Nazim Afana, ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení: "Naše organizace má ve správě spoustu organizací, které jsou i svým stářím hodně energeticky náročné. Hledáme každou možnost, kde by se dala umístit fotovoltaická elektrárna. Ten odběr elektrické energie velký, je to v řádech mnoha milionů korun ty náklady na roční provoz a na energie, ale díky centralizovanému systému nákupu té elektrické energie pro všechny organizace a zařízení města, se daří ta cena soutěžit levněji. Což je pro nás velmi výhodné a na příští dva roky se podařilo Magistrátu města Havířova vysoutěžit například cenu elektrické energie o 30% levněji.”