Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci ZŠ Dělnická jsou úspěšní v soutěžích psaní všemi deseti

Karviná |

Žáci Základní škola Dělnická patří mezi stálice nejlepších a nejrychlejších písařů všemi deseti. Děti se učí psát všemi deseti v hodinách informatiky od 6. třídy a také ve volitelném kroužku, který mohou navštěvovat už od 4. ročníku.

Psát rychle, bezchybně a hlavně všemi deseti. To jsou nároky na dnešní generaci dětí, která tuto znalost bude potřebovat snad v každém budoucím zaměstnání. Někteří psaní na klávesnici věnují i několik hodin denně a jejich výkony jsou na velmi vysoké úrovni.

Renáta Vykrentová, učitelka: “O psaní všemi deseti je na škole velký zájem, psaní žáky baví, určitou motivací pro ně je i fakt, že se potom mohou účastnit různých prestižních celorepublikových a mezinárodních soutěží a na obou úrovních naše škola dosahuje výborných výsledků."

Mezi poslední patří například účast v online celorepublikové soutěži ZAV Olomouc. Té se zúčastnil například Samuel Domes.

Samuel Domes, úspěšný účastník soutěže v psaní všemi deseti: “Jsme měli jednu minutu co nejvíce úhozů a pak jsme měli deset minut co nejvíc úhozů a v té jedné minutě jsem měl nejvíc 220 úhozů a v těch deseti minutách jsem měl 2200 úhozů za těch deset minut."

Úspěšná na soutěžích je i Klára Rojíčková.

Klára Rojíčková, úspěšná účastnice soutěže v psaní všemi deseti: “Je to dobré i na doma, když se píšou nějaké úkoly, tak se mi rychleji píše a je to výhodné do života, že nemusím zbytečně hledat ty písmenka na klávesnici, vím, co je kde."

V posledních letech se tyto soutěže přesunuly do online prostředí, odpadá tedy nutné cestování.

Renáta Vykrentová, učitelka: “Zároveň také s revizí rámcového vzdělávacího programu informatiky, času, který je v hodinách věnován pouze psaní již ubylo a přibylo více robotiky, programování, zpracování dat atd. nicméně, snažíme se vzniklé situaci přizpůsobit a vrátit se zpátky na výsluní. Ani to však nevnímáme jako nevýhodu, protože nám to v hodinách umožňuje prostřídat více různých aktivit. Celkově schopnost psát všemi deseti je pro každého obrovskou výhodou, neboť to žákům velkým způsobem usnadňuje jakoukoliv práci s textem, zpracováváním domácích úkolů, zápisů z hodin, a to nejen na základní škole, ale i na střední a vysoké škole do budoucna anebo třeba v budoucnu v životopise při žádosti o zaměstnání to bude pro ně obrovské plus."

Celkově je na této škole o informatiku mezi žáky velký zájem.

Nahlásit chybu


K tématu

Mladí fotbalisté z karvinské ZŠ Dělnická vybojovali 3. místo na prestižním turnaji McDonald's Cup

8. července 2025 15:30 | Karviná | Gabriela Stašová

Fotbalisté 4. a 5. ročníku ze Základní školy Dělnická se umístili na 3. místě prestižního fotbalového poháru pro žáky a žákyně McDonald’s Cup. Protože je vzhledem k věku tento zážitek neopakovatelný, chlapci si z něj do života odnesou především krásné vzpomínky.


V minulosti pobodal a znásilnil desetiletou dívku. Vyšel z vězení a zaútočil znovu

Dnes 9:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hrůzný zážitek má za sebou mladistvá dívka z Ostravy. Šla se projít v poledne parkem a najednou na ni zaútočil 36letý muž. Měl stažené kalhoty, chytil ji do kravaty a povalil na zem. Dívka se bránila a křičela. Všiml si toho starší pán, který rychle přiběhl na pomoc a násilníka odtrhl. Ten ale utekl. Bleskově ho pak dopadli přivolaní policisté. Nejhrůznější na celém případu je, že deviant v minulosti znásilnil a pobodal nožem tehdy desetiletou dívku.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

Včera 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

Včera 12:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na Mariánskohorské náměstí se vracejí lavičky. Nový typ má zabránit jejich zneužívání

Na Mariánskohorské náměstí se po několika letech vracejí lavičky. Radnice je v minulosti odstranila kvůli jejich zneužívání lidmi bez domova a častému nepořádku. Obyvatelům ale možnost odpočinku na náměstí začala chybět. Obvod proto našel nové řešení v podobě jednosedátkových laviček z recyklovaného textilu. Sloužit mají především ke krátkému odpočinku.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Včera 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

FNO obnovila kardiologickou ambulanci pro novorozence, je umístěna na oddělení neonatologie

FNO obnovila specializovanou kardiologickou ambulanci pro novorozence. Nové pracoviště na Oddělení neonatologie umožní vyšetřovat nejmenší pacienty přímo v prostředí, které dobře znají, a bez nutnosti návštěvy centrální kardiologie.

Hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku se mohou radovat z nové moderní cisterny

Včera 11:09 | Bruntál | Karel Soukop

Dobrovolní hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku jsou další jednotkou, která je ode dneška vybavena novou moderní cisternou. Stará již dosluhovala a bude nabídnuta k prodeji.

Beats for Love bude nejdražší i nejlepší historii. Představí se 550 interpretů

Včera 11:49 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Začátek července bude v Ostravě patřit milovníkům taneční hudby. Uskuteční se totiž další ročník hudebního festivalu Beats for Love a pořadatelé slibují, že bude zase lepší než ten předchozí.

Havířov podporuje sport už od mateřských škol, děti mají gymnastickou průpravu

Včera 10:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov dlouhodobě podporuje sportování dětí už od útlého věku. Jedním z projektů je gymnastická průprava v mateřských školách, díky níž si předškoláci osvojují základy pohybu, obratnosti a koordinace.

Předškoláci v Porubě sportují s fotbalisty. Projekt navazuje na zimní bruslení

Včera 16:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba se snaží podporovat pohybové aktivity už u nejmenších dětí a proto připravila ve spolupráci s klubem 1. FC Poruba speciální projekt. Desítky dětí z mateřských škol si tak v letošním školním roce užily sportovní dopoledne s fotbalem.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Havířovští předškoláci zúročili měsíce gymnastické průpravy

Dnes 11:29 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov dlouhodobě podporuje sportování dětí už od útlého věku. Jedním z projektů je gymnastická průprava v mateřských školách, díky níž si předškoláci osvojují základy pohybu, obratnosti a koordinace.

Akademie Asterixu byla oslavou talentu a kreativity

Dnes 8:37 | Havířov | Bára Kelnerová

Středisko volného času Asterix patří k největším organizátorům volnočasových aktivit ve městě. Do kroužků dochází už přes tisíc dětí. Školní rok Asterix zakončil akademii pro veřejnost.

Mladí fotbalisté v Horní Suché oslavili vítěznou sezonu

Včera 10:17 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Fotbal v Horní Suché letos slaví 95 let své historie. Součástí jubilejních oslav byl také turnaj mladších žáků, který nabídl nejen napínavé zápasy, ale stal se i slavnostní tečkou za úspěšnou sezonou domácího týmu U13, vítěze okresního přeboru.

MS nemocnice Havířov zavedla novou aplikaci

24. června 2026 17:30 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí. Ta umí bezkontaktně snímat životní funkce pacientů na lůžku. Novinka ulehčí práci zdravotníkům a může zachránit lidské životy.

Na orlovském hřbitově přibyly změny i nové zázemí

24. června 2026 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Městský hřbitov v Orlové spravují od loňského roku služby města Orlové. Ty převzaly péči nejen o samotný areál hřbitova, ale také o provoz smuteční síně, kde postupně dochází k modernizaci.

SSRZ připravila pro veřejnost Den otevřených dveří

24. června 2026 12:05 | Havířov | Bára Kelnerová

Správa sportovních a rekreačních zařízení připravila v sobotu pro veřejnost Den otevřených dveří na vybraných sportovištích.

Žáci ZŠ Dělnická jsou úspěšní v soutěžích psaní všemi deseti
Vydáno 11. března 2023 16:41, Karviná, Monika Danková
Žáci Základní škola Dělnická patří mezi stálice nejlepších a nejrychlejších písařů všemi deseti. Děti se učí psát všemi deseti v hodinách informatiky od 6. třídy a také ve volitelném kroužku, který mohou navštěvovat už od 4. ročníku.

Psát rychle, bezchybně a hlavně všemi deseti. To jsou nároky na dnešní generaci dětí, která tuto znalost bude potřebovat snad v každém budoucím zaměstnání. Někteří psaní na klávesnici věnují i několik hodin denně a jejich výkony jsou na velmi vysoké úrovni.

Renáta Vykrentová, učitelka: “O psaní všemi deseti je na škole velký zájem, psaní žáky baví, určitou motivací pro ně je i fakt, že se potom mohou účastnit různých prestižních celorepublikových a mezinárodních soutěží a na obou úrovních naše škola dosahuje výborných výsledků."

Mezi poslední patří například účast v online celorepublikové soutěži ZAV Olomouc. Té se zúčastnil například Samuel Domes.

Samuel Domes, úspěšný účastník soutěže v psaní všemi deseti: “Jsme měli jednu minutu co nejvíce úhozů a pak jsme měli deset minut co nejvíc úhozů a v té jedné minutě jsem měl nejvíc 220 úhozů a v těch deseti minutách jsem měl 2200 úhozů za těch deset minut."

Úspěšná na soutěžích je i Klára Rojíčková.

Klára Rojíčková, úspěšná účastnice soutěže v psaní všemi deseti: “Je to dobré i na doma, když se píšou nějaké úkoly, tak se mi rychleji píše a je to výhodné do života, že nemusím zbytečně hledat ty písmenka na klávesnici, vím, co je kde."

V posledních letech se tyto soutěže přesunuly do online prostředí, odpadá tedy nutné cestování.

Renáta Vykrentová, učitelka: “Zároveň také s revizí rámcového vzdělávacího programu informatiky, času, který je v hodinách věnován pouze psaní již ubylo a přibylo více robotiky, programování, zpracování dat atd. nicméně, snažíme se vzniklé situaci přizpůsobit a vrátit se zpátky na výsluní. Ani to však nevnímáme jako nevýhodu, protože nám to v hodinách umožňuje prostřídat více různých aktivit. Celkově schopnost psát všemi deseti je pro každého obrovskou výhodou, neboť to žákům velkým způsobem usnadňuje jakoukoliv práci s textem, zpracováváním domácích úkolů, zápisů z hodin, a to nejen na základní škole, ale i na střední a vysoké škole do budoucna anebo třeba v budoucnu v životopise při žádosti o zaměstnání to bude pro ně obrovské plus."

Celkově je na této škole o informatiku mezi žáky velký zájem.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/karvina/11000036044/zaci-zs-delnicka-jsou-uspesni-v-soutezich-psani-vsemi-deseti