Probudit v žácích základních škol zájem o technické obory je stále prioritou číslo jedna. Karvinská Střední škola techniky a služeb se jim prostřednictvím dalšího ročníku akce Brána řemesel pokusila jednotlivé obory názorně přiblížit.
Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: "Škola se velmi snaží otevřít veřejnosti, pořádáme nejen dnešní akci, která se nazývá brána řemeslům, je otevřena žákům základních i mateřských škol, zveme i rodiče, i rodiče mohou přijít kdykoliv na den otevřených dveří nebo individuálně. Jsme připraveni kdykoliv jim podat informace. Účastníme se akcí, které pořádá MSK, pořádáme i akce soukromé, kdy řemeslo přenášíme do obchodních center a děláme všechno proto, aby se o nás vědělo.”
Letošním tématem byl Minecraft, návštěvníci si třeba mohli postavit školu v tomto programu.
Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: "Připravili jsme spoustu nových soutěží, výrobků, máme nové vybavení, učebny a na to všechno jsme je nalákali.”
Petr Urbansky, učitel odborného výcviku pro strojní obory: "Připravili jsme si 20 ukázek, mezi novinkami je renovace kol na autodílně, máme moderní auta i Hummer."
Pavel Kotásek, učitel odborného výcviku: "Prezentuji tady obor automechanik, ukazují, co budou dělat na praxi a že ten obor se neskládá jen z oprav , ale i úpravách vozu, což je moje parketa, ukazuji, jak mohou renovovat kola, jaké úpravy můžu dělat na podvozkách, výfuku a dalších věcech.”
Zájem o tento obor je i mezi děvčaty, v letošním prvním ročníku jich je dokonce sedm.
Pavel Kotásek, učitel odborného výcviku: "Po vystudování oboru automechanik mají nárok na vystudování elektra, jen za rok, že ho vystudují a v dnešní době to je dobrá věc, protože ta nová auta elektro mají tolik elektroniky v sobě, že se jim to hodí.”
I na strojní dílně, kde se učí žáci oboru Strojní mechanik, se mohli návštěvníci akce seznámit s užitečnými pomocníky, jako je CNC frézka nebo soustruh.
Roman Waloszek, učitel odborného výcviku: "Se snažím dětem ukázat rozdíl mezi klasickým strojem a CNC strojem programově řízeným číslicově. Učí se tu kluci řezat, pilovat, snažím se, aby uměli číst výkresy, dělají výrobky, dělají zhotovitelský postup, aby věděli, jak to vyrobit."
Velkým lákadlem a také novinkou bylo postavené kolejiště v kinosále školy.
Pavel Kotásek, učitel odborného výcviku: "V kinosále se nachází kolejiště, kde je i trenažér na rozjezd vlaku a brzdění vlaku. Můžou si to vyzkoušet některé ty stanoviště, že to není jednoduché rozjet nebo zastavit vlak."
Rostislav Roubic, učitel: "Taky, co se snažíme jim vštěpovat, je dodržovat návěstní předpisy, to je velmi důležité, víme, že na té železnici je poslední dobou spousta nehod, tak na tom trenažéru je možné zjistit, jak obtížné je zastavit rozjetý vlak z velké rychlosti a jak je důležité dodržovat ty návěstní pojmy. Učí se i díky tomuto návěstidlu i jednotlivé návěstí. Elektrotechnika v modelářském světě i ve světě železnice i pro zábavu opravdu se dá uplatnit vědomostí spousta, řekl bych, že ta železnice je devatero řemesel minimálně, takže se snažíme dětem prezentovat že to může být i zábava všechno kolem železnice."
Z návštěvy Střední školy techniky a služeb odcházeli všichni z praktických ukázek nadšení.
Marie Glatzová, učitelka ZŠ a MŠ Prameny: "My jsme ze ZŠ Prameny, ty obory nám tady přijdou moc zajímavé, prezentace žáků i učitelů je zajímavá, mají to moc hezky prakticky znázorněné, aby to děti zaujalo, my jsme moc spokojeni.”
Zájem o studium na Střední škole techniky a služeb rok od roku roste, v letošním roce jsou naplněna všechna volná místa ve všech oborech.