Když populárnímu skladateli poslalo vedení orchestru Májovák nahrávku nastudování jeho díla Dutch Masters Suite, Johan de Meij se okamžitě s nadšením ozval zpět, a tak celá spolupráce vznikla.
Petr Ženč, manažer orchestru Májovák: “Popravdě řečeno mě v životě nenapadlo, že jeho první návštěva v České republice jako taková bude u nás v Karviné. A dokonce bude spojena s tím, že bude náš orchestr dirigovat. Je to i důkaz nebo potvrzení nějaké umělecké úrovně našeho orchestru, čehož si samozřejmě moc vážíme.”
Johan de Meij pochází z Nizozemska a v jeho skladatelském stylu používá mnoho motivů fanfár se zaměřením především na žesťové nástroje. Tím pádem jeho hudbu Májovák dokázal pojmout velmi zodpovědně a zároveň osobitě.
Filip Urban, dirigent orchestru Májovák: “Ono se vždycky říká, že nejlépe se pracuje se skladbami, když autor buď už nežije nebo není přítomen. To však se tady vůbec nepotvrdilo a myslím si, že s panem Meijem byla velmi dobrá spolupráce, že vlastně nikdo nervózní nebyl a bral to s velkou vážností, respektem a snažil se mu vyhovět ve všem, co on požadoval.”
Koncert byl rozdělen na dvě části. V té první zazněla skladatelova Kontinentální předehra a poté světová premiéra skladby Esej č. 1. Zaznělo zároveň i dílo Casanova, ve kterém se skladatel inspiroval životem slavného benátského diplomata. V rámci premiéry hostoval mužský pěvecký sbor Karola Szymanowskiego z polských Katovic.
Jan Soukup, místopředseda orchestru Májovák: “Ta skladba je vlastně založena na Velkomoravském chorálu, čiže ani pro Poláky to nebylo jednoduché se vlastně naučit ta slova správně. Ještě tím, že pan dirigent také není vlastně od nás, tak jsme hledali nějakou správnou řeč, ale myslím, že se to povedlo. Ta skladba je velice zajímavá a já ji doporučuji k poslechu.”
Johan de Meij, nizozemský skladatel a dirigent: “Zatím to je výborná zkušenost, spolupracovat s orchestrem Májovák takhle naživo. A to jsme měli jen dvě zkoušky a dnes ráno zvukovou zkoušku. Ale jde to velmi dobře a těším se, až budu dirigovat první polovinu programu, ve které bude jako druhá skladba světová premiéra, která se jmenuje Esej č. 1 a vychází z Velkomoravského chorálu z 9. století.”
Sám Johan de Meij zná dobře českou hudbu a má i své oblíbené české skladatele.
Johan de Meij, nizozemský skladatel a dirigent: “Antonín Dvořák. I když mám rád i Smetanu, Janáčka. Včera jsme byli v Janáčkově domě, kde žil. Musím říct, že to bylo velmi inspirativní.”
Protože skladatel rád pracuje s motivy a hudbou svých vzorů a oblíbených skladatelů, ve druhé polovině koncertu zazněly jeho aranže skladeb Antonína Dvořáka a Sergeje Prokofieva. Vše pod taktovkou dirigenta Filipa Urbana. Johan de Meij tak měl možnost sledovat toto nastudování z hlediště a zhodnotit tak nejen práci orchestru, ale i tu svou.