Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vánoční přání

Stonava |

Opět po roce jsou tady nejkrásnější svátky v roce – Vánoce. Stejně jako loni i v letošním roce pandemie koronaviru neumožnila uspořádat tradiční předvánoční akce. Stromeček před stonavskou radnicí byl rozvícen bez přítomnosti veřejnosti a zrušeny byly i tradiční vánoční besídky v mateřských školách. Děti se ale na svátky velmi důkladně připravovali. Svědčí o tom i videa, která nám do redakce zaslaly. My jsme tak mohli zachytit atmosféru stonavských Vánoc hned na několika místech.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Již druhým rokem v takovém skromném prostředí slavíme tu předvánoční dobu s rozsvícením stonavského stromku. Vždycky tady bývalo 200 - 300 lidí a my jsme se toho museli momentálně vzdát. V letošním roce jsme ale alespoň udělali jedno pro ty děti, které se vždycky radovaly. Měly radost, že jsme si tady zazpívali. My jsme ty kapříky obnovili a děti z našich škol a mateřských školek si je zrovna teď vyzvedli. Přeji všem všechno nejlepší a pohodové Vánoce.“
Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy: „Vážení spoluobčané, dovolte mi, abych z tohoto místa u rozsvíceného vánočního stromu Vám popřál spokojené, radostné a požehnané vánoční svátky, spoustu rodinné pohody, dětem spoustu dárečků pod stromečkem a hlavně to zdraví a rodinnou pohodu.“

Sněží, sněží, mráz kolem běží, zima je kočičce, hřbet se jí ježí. Fouká, fouká, bílá je louka, zima je pejskovi, ke kamnům kouká.

Lucjan Klimsza, administrátor stonavské farnosti SCEAV: „Vážení spoluobčané obce Stonava, vážení diváci televize Polar. Právě jsme rozsvítili zde ve Stonavě jeden ze symbolů a krásných symbolů Vánoc - vánoční stromek. Vánoce jsou ale především zvěstí evangelia o přicházejím Kristu, o tom, že se pro nás narodila naděje, narodil se Ježíš Kristus. Přeji Vám tedy nejenom krásné prožití Vánoc, ale především naději do nového roku, do dalších dnů v této velmi těžké době. Přeji Vám všechno dobré, Pán Bůh ať Vám žehná.“
Vladislav Volný, emeritní biskup SCEAV: „Vánoce jsou oslavou narození Spasitele Ježíše Krista. Proto Vám přeji, abychom na toho, který stojí v centru Vánoc nezapomněli. Přeji Vám mnoho pokoje, Božího požehnání a abychom na něho i také během toho příštího roku mysleli a vyprošovali si jeho požehnání.“

Hrejme si u stromečku všichni radostně, hrejme si u stromečku všichni společně.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Co popřát v této trochu zvláštní době? Přeji všem, žákům, rodičům i zaměstnancům školy, aby si užili kouzelnou vánoční atmosféru v klidu, v pohodě a hlavně ve zdraví se svými nejbližšími. Dětem přeji hodně dárků pod stromeček, aby se jim splnila jejich přání a do nového roku přeji všem pevné zdraví a veselou mysl.“
Martin Cyroň, předseda SK Stonava: „Hlavně zdraví, štěstí, lásku, abychom se s tím vším už vyrovnali, abychom fungovali tak jak dřív, nemuseli nosit roušky, abychom se bavili sportem a měli radost ze života. To přeji z celého srdce.“

Já mám z Vánoc nejraději, když se kolem všichni smějí.

Pásli ovce valaši při betlémské salaši. Hajdom, hajdom, tydlidom, hajdom, hajdom, tydlidom.

Mons. Martin David, apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze: „Já zdravím srdečně všechny diváky Stonavského expresu a všechny, kteří se na tuto reportáž dívají. Chtěl bych popřát, abychom v těchto dnech, kdy všichni nějakým způsobem zamíříme k betlému, možná ho budeme mít postavený doma pod stromečkem, k betlému v kostele nebo na nějakém veřejném prostoru, abychom si všimli toho nápisu, který nad mnohými betlémy je, a který popisuje to, co zvěstovali andělé. Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle. Myslím si, že to je ta zpráva, kterou si máme z Vánoc znovu odnášet do těch dalších dnů – pokoj lidem dobré vůle. Buďme tvůrci, budovateli pokoje. Těch rozdělení v naší společnosti je v této době mnoho, buďme těmi, kteří umí budovat mosty, kteří se umí zasadit o pokoj a jednotu mezi lidmi. Požehnané Vánoce.“

Krásné svátky přejeme všem.


Nahlásit chybu


K tématu

Studénka zpívala koledy s Tamburašským souborem Brač

12. prosince 2025 11:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka se připojila k celostátní předvánoční akci Česko zpívá koledy. Lidé si je mohli zazpívat spolu s Tamburašským souborem Brač v areálu u sportovního centra.

Lidé zpívali koledy s tamburaši u sportovního centra

17. prosince 2025 11:20 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka se připojila k celostátní předvánoční akci Česko zpívá koledy. Lidé si je mohli zazpívat spolu s Tamburašským souborem Brač v areálu u sportovního centra.

I v Karviné se konají zápisy do prvních tříd, ve školách sázejí i na alternativní výukové prvky

24. ledna 2026 12:29 | Karviná | Gabriela Stašová

V Karviné probíhají zápisy do prvních tříd základních škol. Mnohé z nich sázejí na alternativní výukové prvky, které doplňují klasickou výuku. Podívali jsme se na zápisy na Základní školu Prameny, kde již v rámci nich zařadili pedagogové Montessori výukové prvky.


Dobrovolníci v Beskydech opět vysadili stovky stromů

Včera 19:14 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Desítky žáků a studentů se na beskydském Javorníku zapojily do zalesňování. Místo původního smrkového lesa tam vznikne odolnější porost s více druhy stromů.

Další speciální noční kontroly v ostravské MHD vyloučily 220 lidí

220 lidí vyloučili kontroloři z tramvají v centru Ostravy během dalších nočních kontrol. Nejčastějším důvodem byla jízda načerno. Zkontrolováno bylo přes 1 660 cestujících v 65 spojích.

Oderský Pavilon dětských skupin oficiálně otevřen, děti mohou nastoupit v květnu

Včera 16:00 | Odry | Michal Slonina

Reagují na nedostatek míst v mateřských školách, nabízejí flexibilnější podmínky pro rodiče a podporují zaměstnanost. Řeč je o dětských skupinách. V Odrách jim letos dostavěli celý pavilon. Vejde se do něj 44 dětí a v provozu bude od května.

Karviná hraje barvami. Město vítá jaro novou výsadbou i osvětlenou fontánou

Včera 14:31 | Karviná | Anna Břenková

Karviná po zimě opět hýří barvami. Obyvatelé si nyní užívají rozkvetlou krásu na mnoha místech, včetně historického okolí Larischova altánku.

Den Země v Havířově v letošním roce zaměřili na ochranu pralesů

Včera 15:53 | Havířov | Bára Kelnerová

Zachraňme pralesy. Tak znělo letošní hlavní téma oslav Dne Země na náměstí Republiky v Havířově, které upozornilo na důležitost ochrany těchto jedinečných ekosystémů. Pro děti byl připraven i další doprovodný program, do kterých se zapojily desítky organizací a spolků.

Hasiči z Moravskoslezského dostali ocenění v anketě Hasič roku za hrdinské zásahy v zahraničí

Včera 11:21 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Čtyři hasiči z Moravskoslezského kraje uspěli v celostátní anketě Hasič roku. Na Pražském hradě získali ocenění za svou náročnou práci v zahraničí. Pomáhali hasit ničivé požáry v Řecku a koordinovali leteckou pomoc v dalších evropských zemích.

Charitativní běh Křídla dětem pomohl nemocným dětem Fakultní nemocnice Ostrava

Včera 10:24 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Charitativní běh Křídla dětem v Ostravě opět spojil stovky lidí pro dobrou věc. Výtěžek ze startovného podpoří malé pacienty na oddělení traumatologie a chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava.

Část ulice Bohumínská v Karviné se na pět měsíců uzavře

Včera 16:06 | Karviná | Anna Břenková

Řidiče v Karviné čeká od 27. dubna dopravní omezení. Kvůli opravě propustku bude na pět měsíců zcela uzavřena část ulice Bohumínská. Provoz bude veden po vyznačené objízdné trase.

Přízemí bývalého OD Breda v Opavě se otevře už v létě, rekonstrukce je v plném proudu

23. dubna 2026 15:42 | Opava | Yvona Fajtová

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda v Opavě pokračuje. Už letos v létě by se přitom veřejnosti měly otevřít nově upravené prostory v přízemí. Ty nabídnou zázemí pro kulturní i společenské akce.

Zběsilá jízda Ostravou skončila nehodou, řidiči hrozí osm let vězení

Včera 9:10 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ujížděl rychlostí přes 200 kilometrů v hodině, jel na červenou a ohrožoval chodce i ostatní řidiče. Policisté v Ostravě chtěli zkontrolovat řidiče Mercedesu, který má zákaz řízení. Kontrola se proměnila ve zběsilou honičku. Ukončil ji až náraz do obrubníku. Za svou bezohlednou jízdu může jít řidič až na 8 let do vězení.

Gymnázium Komenského hostilo student ze čtyř zemí

Včera 9:07 | Havířov | Bára Kelnerová

Týden plný poznávání, společných aktivit i nových přátelství přiblížil zahraničním studentům život v Česku i jeho různorodost. Návštěvu z partnerských škol hostilo Gymnázium Komenského.

ZŠ Moravská prověřila dovednosti mladých cyklistů v terénu

Včera 9:02 | Havířov | Bára Kelnerová

O pohár skřítka Dopraváčka – tak se jmenuje soutěž, kterou každoročně na jaře pořádá Základní škola Moravská. Děti na kolech vyrazily do terénu, kde plnily různé úkoly.

Den Země v Havířově upozornil na ochranu pralesů

Včera 8:56 | Havířov | Bára Kelnerová

Zachraňme pralesy. Tak znělo letošní hlavní téma oslav Dne Země na náměstí Republiky, které upozornilo na důležitost ochrany těchto jedinečných ekosystémů. Pro děti byl připraven i další doprovodný program, do kterých se zapojily desítky organizací a spolků.

Jarní sbírka ve Stonavě opět pomáhala, zájem byl velký

22. dubna 2026 20:28 | Stonava | Jiří Brzóska

Ve stonavské sportovní hale se uskutečnila humanitární sbírka na podporu Dobrovolnického centra ADRA Havířov. Stejně jako podzimní sbírka se i ta jarní setkala s mimořádným zájmem veřejnosti.

Jarní sbírka ve Stonavě opět pomáhala, zájem byl velký

22. dubna 2026 20:23 | Stonava | Jiří Brzóska

V předsálí Jednacího sálu Senátu Parlamentu ČR proběhla 14. února vernisáž výstavy s názvem „Němí svědci hornické činnosti na Karvinsku“.

Nohejbalový turnaj ve Stonavě přilákal rekordní účast hráčů

22. dubna 2026 20:20 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonavská sportovní hala se stala dějištěm třetího ročníku nohejbalového turnaje trojic, jehož popularita každoročně roste. Turnaj nabídl kvalitní výkony i vyrovnané souboje v duchu fair play.

Vánoční přání
Vydáno 24. prosince 2021 10:35, Stonava, Jiří Brzóska
Opět po roce jsou tady nejkrásnější svátky v roce – Vánoce. Stejně jako loni i v letošním roce pandemie koronaviru neumožnila uspořádat tradiční předvánoční akce. Stromeček před stonavskou radnicí byl rozvícen bez přítomnosti veřejnosti a zrušeny byly i tradiční vánoční besídky v mateřských školách. Děti se ale na svátky velmi důkladně připravovali. Svědčí o tom i videa, která nám do redakce zaslaly. My jsme tak mohli zachytit atmosféru stonavských Vánoc hned na několika místech.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Již druhým rokem v takovém skromném prostředí slavíme tu předvánoční dobu s rozsvícením stonavského stromku. Vždycky tady bývalo 200 - 300 lidí a my jsme se toho museli momentálně vzdát. V letošním roce jsme ale alespoň udělali jedno pro ty děti, které se vždycky radovaly. Měly radost, že jsme si tady zazpívali. My jsme ty kapříky obnovili a děti z našich škol a mateřských školek si je zrovna teď vyzvedli. Přeji všem všechno nejlepší a pohodové Vánoce.“
Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy: „Vážení spoluobčané, dovolte mi, abych z tohoto místa u rozsvíceného vánočního stromu Vám popřál spokojené, radostné a požehnané vánoční svátky, spoustu rodinné pohody, dětem spoustu dárečků pod stromečkem a hlavně to zdraví a rodinnou pohodu.“

Sněží, sněží, mráz kolem běží, zima je kočičce, hřbet se jí ježí. Fouká, fouká, bílá je louka, zima je pejskovi, ke kamnům kouká.

Lucjan Klimsza, administrátor stonavské farnosti SCEAV: „Vážení spoluobčané obce Stonava, vážení diváci televize Polar. Právě jsme rozsvítili zde ve Stonavě jeden ze symbolů a krásných symbolů Vánoc - vánoční stromek. Vánoce jsou ale především zvěstí evangelia o přicházejím Kristu, o tom, že se pro nás narodila naděje, narodil se Ježíš Kristus. Přeji Vám tedy nejenom krásné prožití Vánoc, ale především naději do nového roku, do dalších dnů v této velmi těžké době. Přeji Vám všechno dobré, Pán Bůh ať Vám žehná.“
Vladislav Volný, emeritní biskup SCEAV: „Vánoce jsou oslavou narození Spasitele Ježíše Krista. Proto Vám přeji, abychom na toho, který stojí v centru Vánoc nezapomněli. Přeji Vám mnoho pokoje, Božího požehnání a abychom na něho i také během toho příštího roku mysleli a vyprošovali si jeho požehnání.“

Hrejme si u stromečku všichni radostně, hrejme si u stromečku všichni společně.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Co popřát v této trochu zvláštní době? Přeji všem, žákům, rodičům i zaměstnancům školy, aby si užili kouzelnou vánoční atmosféru v klidu, v pohodě a hlavně ve zdraví se svými nejbližšími. Dětem přeji hodně dárků pod stromeček, aby se jim splnila jejich přání a do nového roku přeji všem pevné zdraví a veselou mysl.“
Martin Cyroň, předseda SK Stonava: „Hlavně zdraví, štěstí, lásku, abychom se s tím vším už vyrovnali, abychom fungovali tak jak dřív, nemuseli nosit roušky, abychom se bavili sportem a měli radost ze života. To přeji z celého srdce.“

Já mám z Vánoc nejraději, když se kolem všichni smějí.

Pásli ovce valaši při betlémské salaši. Hajdom, hajdom, tydlidom, hajdom, hajdom, tydlidom.

Mons. Martin David, apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze: „Já zdravím srdečně všechny diváky Stonavského expresu a všechny, kteří se na tuto reportáž dívají. Chtěl bych popřát, abychom v těchto dnech, kdy všichni nějakým způsobem zamíříme k betlému, možná ho budeme mít postavený doma pod stromečkem, k betlému v kostele nebo na nějakém veřejném prostoru, abychom si všimli toho nápisu, který nad mnohými betlémy je, a který popisuje to, co zvěstovali andělé. Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle. Myslím si, že to je ta zpráva, kterou si máme z Vánoc znovu odnášet do těch dalších dnů – pokoj lidem dobré vůle. Buďme tvůrci, budovateli pokoje. Těch rozdělení v naší společnosti je v této době mnoho, buďme těmi, kteří umí budovat mosty, kteří se umí zasadit o pokoj a jednotu mezi lidmi. Požehnané Vánoce.“

Krásné svátky přejeme všem.


Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/stonava/11000029153/vanocni-prani