Dětí ve Stonavě sice přibývá, ale ve školních lavicích se jich podle normativů, stanovených ministerstvem školství, stále nedostává. Nedostává se tedy ani peněz, které stát vzdělávacím ústavům vyplácí podle počtu žáků. Kdyby byla stonavská škola závislá jen na nich, musela by redukovat svůj chod.
Zdeněk Lusk, ředitel MŠ a ZŠ Stonava: "Pro školu by to znamenalo, že by se musely na prvním stuplni spojovat další 2 třídy, ušetřil by tak jeden učitel, ale spojování tříd nevidí rodiče rádi, protože je představa, že je to na úkor výuky, ale ve skutečnosti se při ní děti naučí víc. My jsme se přesto rozhodli touto cestou nejít a vyhovět požadavkům rodičů, aby byla zajištěna kvalitní výuka, ovšem k tomu je potřeba mít počty žáků přiměřené."
Škola, jejímž zřizovatelem je obec, proto i letos musela zastupitelstvo žádat o výjimku z počtu žáků.
Zdeněk Lusk, ředitel MŠ a ZŠ Stonava: "V minulém školním roce jsme byli na absolutním minimu od roku 93. Letos dochází k pozvolnému nárůstu, ale je potřeba říct, že ta výjimka kterou máme je o 4 žáky na třídu, což je celkem dost. My se dostáváme k tomu, abychom tu výjimku zmenšili, ale to až snad v tom příštím školním roce."
Zastupitelstvo výjimku schválilo. V praxi to znamená, že chybějící peníze bude škole sanovat obecní úřad ze svého rozpočtu.
Zastupitelé rovněž schválili a vzali na vědomí dotace, které obec vyplácí domkářům na zkvalitnění bydlení. Letos to dělá 997 tisíc 339 korun. Dalšími 76 tisíci obec kompenzovala svým občanům zaplacenou daň z nemovitostí.
Schválena byla rovněž směna nevyužitých obecních pozemků za pozemky OKD, které radnice potřebuje ke stavbě čistírny odpadních vod. Zastupitelé se rovněž seznámili s výsledky prověrky ministerstva vnitra, zaměřené na komunikaci úřadu s veřejností.
Ondřej Feber (SPOZ), starosta Stonavy: "Byly shledány závady formálního chrakteru, musíme si uvědomit, že nemáme 368 úředníků jako Karviná, ale 10, a ti mají plné ruce práce, aby to v obci fungovalo. Takže některé chyby, jakože není vývěska s IČEM a adresou, to akceptuji. Udělali jsme nápravu, informujeme o tom MV ČR a každý se může s opatřeními seznámit, protože budou neodkladně zveřejněny."
Dále zastupitelé odsouhlasili přijetí Těrlicka do svazku měst a obcí, inominantní smlouvy s novými stavebníky rodinných domů a smlouvu o věcném břemenu společnosti ČEZ na obecních parcelách.