Sucho. V České republice stále častěji skloňovaný pojem. Nejvíce trápí zemědělce a farmáře v krajích Jižní Moravy a Středních Čech, ale ani Moravskoslezský kraj není výjimkou. Na vině jsou hlavně teplotní extrémy, které budou stále častější.
“Určitě se bude nadále zvyšovat teplota a neočekáváme, že by se nějakým rapidním způsobem měnilo rozložení srážek. To znamená, že srážky budou v průběhu roku relativně pořád stejné. Při vyšší teplotě tak bude vyšíí výpar a to znamená, že v krajině bude chybět voda. Ne že bychom trpěli žízní, i když to se samozřejmě v některých letech taky může stát, ale určitě bude v krajině chybět voda a bude chybět zemědělcům,” upozornil klimatolog z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě Radim Tolasz.
Zkaženou úrodu kvůli suchu zná i farmář Ondřej Vavříček, pro kterého je jeho pole zdrojem obživy i výdělku.
“Letos mě to sucho zrovna až tak netrápí. Srážky v sezóně od května od června byly rozprostřeny poměrně rovnoměrně. Ale když vzpomenu sezónu před dvěma lety, tak to bylo opravdu velké neštěstí, protože voda nebyla, a plodiny, jako třeba okurky nebo cukety, které fakt tu vodu potřebují, nebyly vůbec,” vzpomíná farmář Ondřej Vavříček.
Ideálním řešením, jak se připravit na sucho, je vytvářet si během roku vlastní zásoby vody.
“Připrava na sucho je jedině taková, že si musíte tu zásobu vody dělat už v zimě, když je třeba nějaké to jarní tání, a vodu zachytávat do nějakých jímek, studní, musíte si udělat nějaké nádržky, rybníčky a z toho tu vodu potom čerpat zpatky na to pole,” poradil Vavříček.