Parky v Českém Těšíně jsou velmi často vyhledávaným místem polských pejskařů. Mnozí z nich si ale neuvědomují, že na české straně platí trochu jiná, mnohdy přísnější pravidla pro venčení psů než v Polsku.
„Zásadní rozdíl je v tom, že na polské straně hranice se ty zákony zdají se nebýt tak přísné jako u nás, protože zákon přímo nestanovuje povinnost mít psa na vodítku a vybavit ho náhubkem,“ řekla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.
Naopak v Českém Těšíně musí mít na základě obecní vyhlášky pejskař psa na vodítku. Náhubek je povinný u psů vyšších než 40 cm v kohoutku a volný pohyb psů je možný pouze v místech tomu určených. Naopak čeští pejskaři zase musí dodržovat absolutní zákaz volného pohybu psů v lese na území Polska. Při překročení hranice navíc musí mít u sebe mezinárodní průkaz zvířete v zájmovém chovu a zvíře musí být řádně naočkováno a opatřeno čipem nebo tetováním. Strážníci na obou stranách hranice dodržování zákonů bedlivě kontrolují a v současné době, kvůli výskytu vztekliny v polském Těšíně ještě kontroly zintenzivnili.
„Je to v součinnosti s našimi polskými kolegy v Těšíně, abychom nějakým způsobem zmonitorovali, jestli se nám tady nepohybují občané z té zakázané oblasti,“ vysvětlil ředitel MP v Českém Těšíně Petr Chroboczek.
„Myslím si, že je to správné, protože tady chodí hodně psů. Aspoň víme, že jsou zdraví a nenakazí jeden druhého,“ řekla obyvatelka Českého Těšína Zdeňka Kupková.
Z Českého Těšína v poslední době směřovaly k řešení na Krajskou veterinární správu dva případy, kdy polští pejskaři neměli u sebe patřičné doklady psa.