Karvinské moře je v letních měsících velmi vyhledávaným místem obyvatelů Karvinska. Lidé se zde ale chodí koupat na vlastní nebezpečí. Tato vodní nádrž není přírodním koupalištěm. Uzamykatelná brána, která na přístupové cestě byla instalována v prosinci roku 2011 brání vstupu i vjezdu neoprávněným osobám.
„Závora je zároveň prevencí proti zakládání černých skládek, vandalismu a poškozování životního prostředí,“ vysvětlil mluvčí Asental Group Tomáš Neščák.
Klíče od uzamykatelné brány mají například strážníci městské policie.
„Strážníci městské policie vjíždějí se svými služebními vozidly na tato území a vykonávají tam kontrolní činnost. Kontrolují, zda tam nedochází k narušování veřejného pořádku,“ sdělil zástupce ředitele MP Karviná Václav Ožana.
Kromě strážníků mají klíče i hasiči a policie české republiky. Zdravotní záchranná služba ale ne. V létě se tak se sanitkou nedostali k tonoucímu se muži.
„Záchranáři museli se svým sanitním vozidlem zastavit ve vzdálenosti několika set metrů od místa události a na samotné místo k pacientovi doběhnout pěšky,“ řekl mluvčí ZZS MSK Lukáš Humpl.
Rychlost zásahu při záchraně lidského života je přitom v některých případech klíčová.
„Tam ten dojezd na místo včas je nesmírně důležitou záležitostí,“ dodal Humpl.
Zdravotníci nemají klíče ani od dalších uzamykatelných bran na Karvinsku, které jsou instalovány například u příjezdových cest do lesů. Ty jsou v současné době hojně navštěvovány houbaři. V případě nutnosti tak záchranáři musí k pacientovi opět po svých, případně přivolat vrtulník, nebo nechat zámek násilně otevřít přivolanými hasiči.