Odbavování cestujících, ježdění mezi kraji, zastropované jízdné a také chytré aplikace a metody. Čtyři moravské kraje se v létě sešly a jejich zástupci stvrdili společný postup ve filozofii odbavování v následujících letech.
"Jsme rádi, že se nám podařilo jako organizátorům jak z našeho kraje, tak z Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského, dohodnout se s našimi politickými šéfy, čili náměstky hejtmanů těchto krajů. Na této schůzce jsme se společně domluvili na postupu, který by měl být dále rozvíjen v nejbližších letech, pokud se jedná o sjednocení, standardizaci odbavování cestujících ve veřejné dopravě. Zejména se jedná o přeshraniční ježdění. Ta dohoda v podstatě spočívala v tom, že budeme k tomu nadále používat platební karty s tím, že jak konkrétně tento způsob bude rozvíjen, tak to bude předmětem dalších projekčních úvah a realizace. Ale důležité je pro nás to, že došlo k této shodě," vysvětluje Aleš Stejskal, jednatel společnosti Koordinátor ODIS.
Platební karty mohou dosud - i když zatím různými způsoby - využívat cestující v našem kraji, dále v Olomouckém a Jihomoravském. Všechny regiony ale míří společným směrem.
"Ve Zlínském kraji tomu tak ještě není, ale má zatím s Moravskoslezským krajem uzavřené memorandum a smlouvu s KODISem a jejich koordinátorem o horizontální spolupráci, díky které by měl Zlínský kraj co nejvíce převzít model, který se v současné době aktualizuje v našem kraji. V Olomouckém kraji se bankovní karty používají i jako takzvaný nosič k jízdnému, je možné využívat karty i v Brně. V našem kraji chystáme v příštím roce v této oblasti masivní rozvoj u dalších dopravců v celém kraji," dodává Aleš Stejskal.
Za jednodenní zastropované celokrajské jízdné pak cestující zaplatí maximálně 200 korun denně. V prosinci příštího roku budou moct lidé zaplatit kartou u většiny regionálních dopravců, v následujícím roce také ve vlaku. Krajský koordinátor připravuje nově i jízdenky v mobilu. První testování proběhne na jaře příštího roku.