Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chata Prašivá slouží turistům už 100 let, lidé ji znají i díky medvědovi

Celý MS kraj |

Chata Prašivá pod stejnojmenným beskydským vrcholem slaví 100 let. Stavět se sice měla už počátkem minulého století, kvůli I. světové válce však byla otevřena až v září 1921.

Horská chata Prašivá. Zdroj: TV Polar

Mezi turisty je chata Prašivá velmi oblíbená. Snadno dostupná je z několika směrů. Lidé oceňují dobrou kuchyni, klasické turistické ubytování i možnost vystoupat na rozhlednu. Podoba chaty je přitom věrná době jejího vystavění v roce 1921.

Jaromír Polášek, historik, Muzeum Beskyd: “V 1920 místecký architekt Jaro Čermák vypracoval plány a na jaře 1921 začali muži a ženy sbírat kamen. Státní správa lesů a statků se sídlem ve Frýdku, předchůdce státních lesů, poskytla zdarma na sto let pozemek na postavení chaty a nepostavili ji na vrchu, jak původně mysleli, ale tady poblíž toho kostela svatého Antonína Paduánského. Práce šly velice rychle. V létě už byly vykopané sklepy, vodojem, začalo se roubit, stavět a v září chata byla připravená na slavnostní otevření.

Přišlo tehdy více jak 2,5 tisíce lidí a od té doby sem chodí lidé navštěvovat jednak dřevěný kostel svatého Antonína Paduánského, chodí tady na poutě, chodili tady na tábory lidu, chodí tady do chaty a ta návštěva je taková stabilní celých těch dlouhých 100 let.”

Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: “Chaty tohoto typu se přestaly stavět někdy v polovině 20. let. Tady stojí ještě jedna chata na Ondřejníku, která tu věžičku má. Bohužel ta je v takovém stavu, že se ji chystají zbourat.”

Chata Prašivá měla poměrně pohnutou minulost.

Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: “Po roce 1939 připadla do polského území a pak tady byli Němci, pak ji získal Klub českých turistů nazpátek. No ale pak ztratil všechny chaty a pak ji po soudních sporech získal odbor Frýdek-Místek, který ji zachránil, aby nespadla, ale byla taková že jen tak tak by spadla stejně. Takže teprve, když se našla osoba, která dala dohromady partu dalších lidí a která věděla, jak sehnat peníze a která věděla, jak sehnat podporu široké veřejnosti z okolí obcí a tak dále, tak se podařilo něco, kde já řeknu, že o tom hodně vím, něco téměř neuvěřitelného. Já jsem tady teď dvě noci spal a v té chatě je všechno bezvědně opraveno. A jelikož jsem tady byl, když se to dělalo, tak vím, že tady chyběly kusy vnějších trámů, které byly shnilé a všechny ty trámy nahradili, nikde to nezáplatovali něčím moderním. Je to kultovní místo nejenom proto, že tady je ten kostelík, ke kterému se dělají poutě, ale ono je to kultovní, že to je prostě výletní místo pro široké okolí.”

Celodřevěné stavení prošlo v minulých sedmi letech průběžnými opravami. Potřebné peníze se podařilo získat díky sbírkám a štědrosti radnic v okolí.

Martin Stiller, provozovatel chaty Prašivá: “Na Prašivé už jsme teď sedmým rokem a těch věcí, kterých se tady udělalo, je samozřejmě strašně hodně. Důležité je zmínit, že obrovskou podporu máme ze strany obcí, měst, krajů, různých firem a institucí, ale samozřejmě je důležité zdůraznit tu veřejnostní podporu. Ty stovky a stovky dobrovolníků, kteří tady pomohli. Odpracovalo se tady 15 tisíc hodin dobrovolnických prací, tak to musí samozřejmě musí být někde vidět. Takže zmíním například kompletně celé interiéry, ať už je to Valečkův sál, historická Bezručova jizba nebo ta nová banketka, které teď říkáme klubovna Klubu českých turistů. Samozřejmě kuchyň, výčep, chodby. Pro hosty jsme zrekonstruovali taky už ve dvou etapách pokoje. Takže to jsou ty interiérové věci, které jsou vidět a naopak je tady samozřejmě hotovo spoustu věcí, které vidět nejsou. Nová elektropřípojka ke studním, tepelné čerpadlo. Nyní plánujeme novou čistírnu odpadních vod, takže to jsou zase velikánské věci strategické za obrovské finance, které vidět nejsou, ale samozřejmě ta chata by se bez nich neobešla.”

Chata Prašivá je oblíbeným cílem turistů a ti jsou za její opravu vděční. Jen neradi by o ni přišli, jako se to stalo u jiných horských chat.

Jan Škutek, turista: “Z Komorní Lhotky tu chodíme tak 3x, 4x do roka. Opravovat se to opravovalo pěkně. Není to jak na Slaviču, jak nám to tam teď zburali.”
Alfons Konečný, turista: “Jsme tady poprvé, Jsem z Vřesiny u Hlučína. Přijeli jsme jen na výlet. Nevěděli jsme, že je tady takový vzácný den, že chata slaví 100 let. Byli jsme se podívat v kostelíku sv. Antonína. trefili jsme na pana faráře, který nám otevřel a mohli jsme se do kostela kouknout.”

A jedna důležitá informace na závěr. Slavný medvěd, který děsí návštěvníky chaty u hlavního vchodu, pochází z Vysokých Tater, kde byl uloven někdy kolem roku 1930.

Jaromír Polášek, historik, Muzeum Beskyd: “Symbolem chaty na Prašivé je medvěd hnědý. Je to chudák, který má takový zajímavý osud. Ředitel Státní správy lesů a statků ve Frýdku Jindřich Duras byl vášnivý nimrod a někdy v roce 1930 měl povolení odstřelit 2 medvědy. Střelil je ve Vysokých Tatrách. Jeden ten medvěd držel tác na skleničky a druhý držel lucernu a vítal hosty. Takže, když přišla návštěva, tak ten medvěd z Prašivé držel lucernu, ta se rozsvítila, všichni ucouvli, medvěd vyceněné zuby… Jenomže to skončilo tak, že jeden z těch medvědů byl potom na bývalé měšťanské škole, a druhý byl v muzeu. Pan Škuta ho chtěl vzít do muzea, ale byl už takový opelichaný, takže nakonec skončil tady na Prašivé. Každý z těch turistů, který na něho sáhl, tak mu udělal trošku díru do kožichu. Sem tam si vzal dráp nebo zub jako suvenýr, takže zhruba před 15 lety se medvěd z Prašivé vystěhoval. Dělali ho preparátoři v Bílovci. Byly domodelovány drápy, zuby, doplnila se vypelichaná kožešina, nabarvil se, takže je z něho dneska zase po řekněme 90 letech fešák jako za mlada.”
Nahlásit chybu


K tématu

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Z Frýdku-Místku do Bašky se vybuduje nová cyklostezka

30. října 2023 15:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se dohodl s obcí Baška na výstavbě nové cyklostezky. Ta povede z Místku do Bašky podél řeky Ostravice. Vybudovat by se měla v příštím roce a z větší části ji zaplatí evropská dotace. Cílem je doplnit chybějící úseky na trase Ostrava – Beskydy.

Rekordní nárůst turistů v MSK ve třetím čtvrtletí roku, Beskydy opět na vrcholu

8. listopadu 2023 16:58 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Nové statistiky potvrzují významný nárůst počtu návštěvníků v Moravskoslezském kraji, zejména v průběhu třetího čtvrtletí letošního roku. Nejvýraznější trend návštěvnosti se odehrává v oblíbené turistické oblasti Beskydy. V průběhu třetího kvartálu roku 2023 se do kraje sjelo a v hromadných zařízeních ubytovalo rekordních 366 927 návštěvníků. Toto číslo představuje téměř 3% nárůst ve srovnání s předešlým rokem 2022. Co je však ještě důležitější, návštěvnost v letošním roce předčila výsledky z roku 2019, tedy z před-covidového období, o více než 10 %.


Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

Dnes 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

Včera 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Poruba pracuje na novém strategickém plánu. Podílet se na něm budou odborníci i široká veřejnost

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Moravskoslezský kraj bude mít nové vedení: ANO bude vládnout v koalici s SPD + Trikilora + PRO

Včera 16:41 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po jednáních o nové koalici v Moravskoslezském kraji představil budoucí hejtman Josef Bělica (ANO) finální složení krajské rady. SPD získalo dvě pozice radních, zatímco SPOLU míří do opozice. Počet radních zůstane stejný. Ustavující zastupitelstvo proběhne pravděpodobně 21. října 2024.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Chata Prašivá slouží turistům už 100 let, lidé ji znají i díky medvědovi
Vydáno 17. září 2021 12:08, Celý MS kraj, Libor Běčák
Chata Prašivá pod stejnojmenným beskydským vrcholem slaví 100 let. Stavět se sice měla už počátkem minulého století, kvůli I. světové válce však byla otevřena až v září 1921.

Horská chata Prašivá. Zdroj: TV Polar

Mezi turisty je chata Prašivá velmi oblíbená. Snadno dostupná je z několika směrů. Lidé oceňují dobrou kuchyni, klasické turistické ubytování i možnost vystoupat na rozhlednu. Podoba chaty je přitom věrná době jejího vystavění v roce 1921.

Jaromír Polášek, historik, Muzeum Beskyd: “V 1920 místecký architekt Jaro Čermák vypracoval plány a na jaře 1921 začali muži a ženy sbírat kamen. Státní správa lesů a statků se sídlem ve Frýdku, předchůdce státních lesů, poskytla zdarma na sto let pozemek na postavení chaty a nepostavili ji na vrchu, jak původně mysleli, ale tady poblíž toho kostela svatého Antonína Paduánského. Práce šly velice rychle. V létě už byly vykopané sklepy, vodojem, začalo se roubit, stavět a v září chata byla připravená na slavnostní otevření.

Přišlo tehdy více jak 2,5 tisíce lidí a od té doby sem chodí lidé navštěvovat jednak dřevěný kostel svatého Antonína Paduánského, chodí tady na poutě, chodili tady na tábory lidu, chodí tady do chaty a ta návštěva je taková stabilní celých těch dlouhých 100 let.”

Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: “Chaty tohoto typu se přestaly stavět někdy v polovině 20. let. Tady stojí ještě jedna chata na Ondřejníku, která tu věžičku má. Bohužel ta je v takovém stavu, že se ji chystají zbourat.”

Chata Prašivá měla poměrně pohnutou minulost.

Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: “Po roce 1939 připadla do polského území a pak tady byli Němci, pak ji získal Klub českých turistů nazpátek. No ale pak ztratil všechny chaty a pak ji po soudních sporech získal odbor Frýdek-Místek, který ji zachránil, aby nespadla, ale byla taková že jen tak tak by spadla stejně. Takže teprve, když se našla osoba, která dala dohromady partu dalších lidí a která věděla, jak sehnat peníze a která věděla, jak sehnat podporu široké veřejnosti z okolí obcí a tak dále, tak se podařilo něco, kde já řeknu, že o tom hodně vím, něco téměř neuvěřitelného. Já jsem tady teď dvě noci spal a v té chatě je všechno bezvědně opraveno. A jelikož jsem tady byl, když se to dělalo, tak vím, že tady chyběly kusy vnějších trámů, které byly shnilé a všechny ty trámy nahradili, nikde to nezáplatovali něčím moderním. Je to kultovní místo nejenom proto, že tady je ten kostelík, ke kterému se dělají poutě, ale ono je to kultovní, že to je prostě výletní místo pro široké okolí.”

Celodřevěné stavení prošlo v minulých sedmi letech průběžnými opravami. Potřebné peníze se podařilo získat díky sbírkám a štědrosti radnic v okolí.

Martin Stiller, provozovatel chaty Prašivá: “Na Prašivé už jsme teď sedmým rokem a těch věcí, kterých se tady udělalo, je samozřejmě strašně hodně. Důležité je zmínit, že obrovskou podporu máme ze strany obcí, měst, krajů, různých firem a institucí, ale samozřejmě je důležité zdůraznit tu veřejnostní podporu. Ty stovky a stovky dobrovolníků, kteří tady pomohli. Odpracovalo se tady 15 tisíc hodin dobrovolnických prací, tak to musí samozřejmě musí být někde vidět. Takže zmíním například kompletně celé interiéry, ať už je to Valečkův sál, historická Bezručova jizba nebo ta nová banketka, které teď říkáme klubovna Klubu českých turistů. Samozřejmě kuchyň, výčep, chodby. Pro hosty jsme zrekonstruovali taky už ve dvou etapách pokoje. Takže to jsou ty interiérové věci, které jsou vidět a naopak je tady samozřejmě hotovo spoustu věcí, které vidět nejsou. Nová elektropřípojka ke studním, tepelné čerpadlo. Nyní plánujeme novou čistírnu odpadních vod, takže to jsou zase velikánské věci strategické za obrovské finance, které vidět nejsou, ale samozřejmě ta chata by se bez nich neobešla.”

Chata Prašivá je oblíbeným cílem turistů a ti jsou za její opravu vděční. Jen neradi by o ni přišli, jako se to stalo u jiných horských chat.

Jan Škutek, turista: “Z Komorní Lhotky tu chodíme tak 3x, 4x do roka. Opravovat se to opravovalo pěkně. Není to jak na Slaviču, jak nám to tam teď zburali.”
Alfons Konečný, turista: “Jsme tady poprvé, Jsem z Vřesiny u Hlučína. Přijeli jsme jen na výlet. Nevěděli jsme, že je tady takový vzácný den, že chata slaví 100 let. Byli jsme se podívat v kostelíku sv. Antonína. trefili jsme na pana faráře, který nám otevřel a mohli jsme se do kostela kouknout.”

A jedna důležitá informace na závěr. Slavný medvěd, který děsí návštěvníky chaty u hlavního vchodu, pochází z Vysokých Tater, kde byl uloven někdy kolem roku 1930.

Jaromír Polášek, historik, Muzeum Beskyd: “Symbolem chaty na Prašivé je medvěd hnědý. Je to chudák, který má takový zajímavý osud. Ředitel Státní správy lesů a statků ve Frýdku Jindřich Duras byl vášnivý nimrod a někdy v roce 1930 měl povolení odstřelit 2 medvědy. Střelil je ve Vysokých Tatrách. Jeden ten medvěd držel tác na skleničky a druhý držel lucernu a vítal hosty. Takže, když přišla návštěva, tak ten medvěd z Prašivé držel lucernu, ta se rozsvítila, všichni ucouvli, medvěd vyceněné zuby… Jenomže to skončilo tak, že jeden z těch medvědů byl potom na bývalé měšťanské škole, a druhý byl v muzeu. Pan Škuta ho chtěl vzít do muzea, ale byl už takový opelichaný, takže nakonec skončil tady na Prašivé. Každý z těch turistů, který na něho sáhl, tak mu udělal trošku díru do kožichu. Sem tam si vzal dráp nebo zub jako suvenýr, takže zhruba před 15 lety se medvěd z Prašivé vystěhoval. Dělali ho preparátoři v Bílovci. Byly domodelovány drápy, zuby, doplnila se vypelichaná kožešina, nabarvil se, takže je z něho dneska zase po řekněme 90 letech fešák jako za mlada.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000027520/chata-prasiva-slouzi-turistum-uz-100-let-lide-ji-znaji-i-diky-medvedovi