Vést dialog se starosty o jejich potřebách. Vyslechnout si, co vnímají jako rizika, v čem se jim daří a kde by naopak potřebovali podporu od české vlády. Záměrem setkání v Ostravě bylo vytvořit konkrétní mapu opatření, se kterou se bude dále pracovat.
Richard Čermák (OSTRAVAK), starosta MOb Ostrava-Vítkovice: “My už jsme před rokem začali budovat analýzu Vítkovic, kde řešíme problémy, které nás tady tíží a tímto setkáním bychom chtěli dále postupovat a dělat patřičné kroky, které povedou ke zlepšení situace ve Vítkovicích. Doufám, že toto setkání bude začátkem dobré spolupráce, která povede k řešení těchto problémů.”
David Beňák, ředitel Odboru sociální integrace, MPSV: “My přijedeme v tomto roce znova sem a budeme chtít poskytnout zpětnou vazbu a vysvětlit, které ty podněty je možné nějak uchopit, něco s nimi udělat, a se kterými nelze udělat nic, protože tomu brání buď politické rozhodnutí nebo legislativa nebo je to tak finančně náročné, že to není možné realizovat.”
Ministerstvo práce a sociálních věcí vnímá jako klíčový faktor dialog s těmi, kterých se problematika vyloučených lokalit týká nejvíce a je v kontaktu s obyvateli a neziskovými organizacemi. Podle ministerstva ale dosud chyběl konstruktivní dialog se starosty a primátory. Konference se zúčastnili také představitelé kraje a magistrátu města Ostravy, aby přiblížili konkrétní případy sociálně vyloučených lokalit.
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: ” jedná se asi o 1500 lidí. To, co je na tom tragické, je skutečnost, že se to týká také několika set dětí. My se snažíme právě tyto lidi dostat do normálního způsobu života, do standardního bydlení a máme proto několik programů”
V současné době je v Ostravě přes 500 sociálních bytů.