Sochy z písku jsou k vidění na tradičním místě poblíž horní stanice lanovky. Lidé si je mohou prohlédnout zdarma, nějakou korunou ale mohou přispět dobrovolně.
Dita Korčák Hrtusová, organizátorka: “Už čtvrtým rokem tady na Pustevnách stavíme obrovské sochy z písku, které jsou pod širým nebem. Stalo se to už takovou tradicí, takže jsme opět navázali na ten koncept, který už tady před pár lety začal a stavíme teď sochy, které mají trošičku jiný podtext. Každým rokem jsme se věnovali ohroženým zvířatům a druhům tady v Beskydech nebo v českých lesích. Začali jsme třeba problematikou kůrovce, pokračovali jsme šelmami a letos jsme se rozhodli, že se trošičku odkloníme od tohoto tématu a letos tady na Pustevnách vznikají sochy, které jsou na červeném seznamu Mezinárodního fondu ohrožených zvířat. Návštěvníci tedy letos uvidí třeba obří gorilu, pandu, tučňáky nebo slony.”
Největší sochou je rodinka slonů, kterou vytvořil sochař a umělecký řezbář Radek Mikuš.
Radek Mikuš, sochař: “U toho písku je specifické, že nemůžeme dělat nějaké převisy. Musíme dělat pyramidální tvar, že u spodu musí být ta základna širší. Tak už člověk nad tím musí přemýšlet.”
Martin Kalman, sochař: “Já jsem se tady ocitl, jak říkám, náhodou. Zavolal mi kolega, jestli bych nepřišel pomoct. Takže mám premiéru, ještě jsem pískový panic, protože většinou vyřezávám sochy ze dřeva. Ale je to pro mě výzva, zvířata jsou má doména, tak uvidím, jak to půjde z písku. Budu dělat pandy.”
Dita Korčák Hrtusová, organizátorka: “Nejtěžší je ta práce na začátku, kdy se musí sochy ubednit a připravit, aby na ně mohli vlítnout sochaři a ti potom pracují tři až čtyři dny, aby všechny sochy dali do kupy. Písek jako každým rokem přivážíme z Vápenky Vitošov. Je to speciální písek cyklon, který je vhodný ke stavění soch. Ten proces je takový, že se musí sochy ubednit, musí se tam dát hodně vody a těžkou technikou udusat a až poté mohou sochaři tvořit.”
Sochy z písku by na Pustevnách měly vydržet až do podzimu.
Dita Korčák Hrtusová, organizátorka: “Samozřejmě záleží velice na počasí. Podle toho, jestli prší nebo jestli sluníčko, ale také velkým problémem jsou návštěvníci, kteří někdy nerespektují to, že by na sochy neměli sahat. Žádáme proto návštěvníky, aby na sochy nesahali na nelezli.”